testowe OKIEM EKSPERTÓW ocena zdjęć - Foto-Kurier 3/24 - zdjęcia użytkowników tego portalu
„Owczarek Szkocki Collie w Killarney w Irlandii”, fot. Daria Sandelewska
O zdjęciu: zdjęcie zostało wykonane o świcie na Lades Viev w Killarney National Park w Irlandii. Przedstawia ono mojego psa Oriona, owczarka szkockiego collie, który spacerował z nami po okolicy. Zdjęcie wykonałam aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Sigma Art 35 mm.
Daria Sandelewska: Fotografuję od 2017 roku głównie zwierzęta domowe. Fotografia to moja pasja, a zwierzęta są częścią mojego życia i towarzyszą mi od dzieciństwa.
EKSPERCI o zdjęciu: Autorka stworzyła niezwykle baśniowy obraz dzięki tonacji barwnej, a także wykorzystując efekt małej głębi ostrości . Jasny prześwit na niebie, ciemny wał chmur w górnym pasie pola oraz unoszące się mgły, wpływają na tajemniczy nastrój i podkreślają dzikość otoczenia. Zastosowanie obiektywu o krótkiej ogniskowej spowodowało, że pomimo otwartej przysłony pejzaż w tle pozostaje czytelny. Nie wydaje się jednak, aby stanowił on główny temat zdjęcia. Jego rozmycie i wyeksponowana sylwetka psa na pierwszym planie sprawiają, że zdjęcie zaliczylibyśmy raczej do kategorii portretu, oczywiście portretu zwierzęcia, niż do krajobrazu. Z lewej strony psa zauważamy biały, niezidentyfikowany kształt w trawach. Jest to element, który w sposób dość paradoksalny zaburza harmonię i jednocześnie równoważy kompozycję. Centralne usytuowanie modela sprawia bowiem, że całość kompozycji „ciąży” ku prawej krawędzi. Wydaje się, że korzystniejsze byłoby takie kadrowanie, w wyniku którego Collie znalazłby się w 1/3 pola, bliżej lewego boku. Otworzyłaby się wówczas przed nim przestrzeń dla jego spojrzenia skierowanego w bliżej nieokreśloną dal. Warto zauważyć, że konstrukcja obrazu opiera się na trójpodziale. Poziomy, a więc dość statyczny format, kontruje pion wyznaczony przez głowę, pierś i przednie, mocne łapy psa. Pojawiają się też bardziej dynamiczne ukośne linie górskich zboczy i wyraźnie rysujący się grzbiet owczarka. Analizując parametry ekspozycji zastanawiać może dobór bardzo krótkiego czasu naświetlania przy jednoczesnym podwyższonym ISO. Natomiast mała przysłona wydaje się świadomym wyborem autorki, stosowanym także w innych jej pracach.
Kolejne zdjęcie może być Twoje. Wystarczy je wgrać do serwisu i czekać na wybór ekspertów.
więcej Foto-Kurier 3/2024 str. 44 ![]() Zobacz także:Zobacz także:![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |