Marta Darowska i Tadeusz Koniarz, eksperci nie tylko w dziedzinie fotografii, poddają swojej opinii wybrane zdjęcia użytkowników galerii foto-kurier.pl.
„W deszczu” to trzeci etap kolejnej edycji Ligi Foto-Kuriera. Do wygrania cenne nagrody o wartości ponad 16 tys. zł. Przysyłaj zdjęcia, zbieraj punkty, wygrywaj!
Test Sony FE 24–50 mm f/2,8 G - mały, ostry, standardowy zoom
Testujemy mały, ostry, poręczny standardowy zoom, czyli Sony FE 24–50 mm f/2,8 G w naszych rękach.
21 lutego 2024 r. firma Sony zapowiedziała wprowadzenie do oferty zmiennoogniskowego obiektywu standardowego o stałej jasności Sony FE 24-50 mm f/2,8 G. Nowy, kompaktowy model jest przeznaczony do pełnoklatkowych korpusów z mocowaniem typu E z rodziny α. W kwietniu mieliśmy możliwość testowania go w zestawieniu z Sony A7 III i Sony A7CR i jako układ z tymi korpusami opisujemy go w dalszej części.
Mechanika i ergonomia
Sony FE 24-50 mm f/2,8 G waży 440 g, a jego całkowita długość wynosi 92,3 mm. W najszerszym miejscu ma 74,8 mm średnicy. Testowany obiektyw nie ma wbudowanego systemu stabilizacji optycznej, gdyż korpusy aparatów Sony mają wbudowaną stabilizację matrycy. Testowany Sony FE 24-50 mm zaczyna się bagnetem mocującym wykonanym ze stopu metalu, który otacza 10 styków komunikacyjnych. Testowany obiektyw ma aż 3 karbowane pierścienie (ustawiania: wartości przysłony, zmiany ogniskowej i ostrości). Na tubusie Sony znajduje się jeszcze 1 przycisk blokady ostrości. Możemy przypisać do niego też inne funkcje za pośrednictwem menu aparatu. Obiektyw ma też przełącznik trybu ostrości AF/MF, a także przełącznik CLICK ON/OFF. Obecność tego ostatniego docenią w szczególności filmujący.
Wspomniane pierścienie poruszają się płynnie. Najszerszy jest do zmiany ogniskowej ma ok. 15 mm (ok. 11 mm ma jego karbowana, gumowana powierzchnia). Przy obrocie stawia większy opór niż ok. 16-milimetrowy pierścień do ustawiania ostrości. Na pierścieniu jest skala ogniskowych z orientacyjnie naniesionymi ich wartociami (od lewej): 50, 35, 28 i 24 mm. Obrót między 50 a 24 mm obejmuje jedynie kąt ok. 30 stopni. Podczas ostrzenia ręcznego pierścień nie stawia żadnego oporu po osiągnięciu minimalnej i maksymalnej odległości ustawienia ostrości. W wizjerze aparatu i na jego ekranie LCD jest wyświetlany pasek wskazujący gdzie w danej chwili ostrość jest ustawiona.
Położony najbliżej korpusu aparatu pierścień zmiany przysłon ma ok. 10 mm szerokości (ok. 40% jego powierzchni jest karbowana) i jest on prawdopodobnie w całości wykonany z jednorodnego materiału, najprawdopodobniej jest to tworzywo sztuczne.
Przy zmianie ogniskowej zewnętrzne wymiary obiektywu zmieniają się. Przy ogniskowej 50 mm tubus jest najkrótszy i ma ok. 92 mm, a przy ogniskowej 24 mm jest najdłuższy i ma ok. 114 mm. Obiektyw ma gwint mocowania filtra o popularnej u Sony średnicy 67 mm. Przednia soczewka nie rotuje, ani przy zmianie ogniskowej, ani przy ustawianiu ostrości.
Minimalna niestabilność środka ciężkości obiektywu jest zaletą w gimbalu lub ...
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024