Marta Darowska i Tadeusz Koniarz, eksperci nie tylko w dziedzinie fotografii, poddają swojej opinii wybrane zdjęcia użytkowników galerii foto-kurier.pl.
„W deszczu” to trzeci etap kolejnej edycji Ligi Foto-Kuriera. Do wygrania cenne nagrody o wartości ponad 16 tys. zł. Przysyłaj zdjęcia, zbieraj punkty, wygrywaj!
Prezentujemy najwyżej ocenione zdjęcia przez użytkowników serwisu
foto-kurier.pl w marcu 2024 r.
Test Nikkora Z 28-400 f/4-8
Uniwersalny zoom o dużym zasięgu idealny do podróży i wykonywania zbliżeń
27 marca 2024 roku Nikon wprowadził na rynek obiektyw superzoom z serii Z – Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR. Dzięki kompaktowym wymiarom, małej masie i aż 14,2-krotności ogniskowej jest on niezwykle uniwersalny i wygodny w codziennym użytkowaniu i podczas podróży w połączeniu z korpusem Nikon Z.
Od zewnątrz, konstrukcja mechaniczna
Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR jest najlżejszym (725 g) spośród obiektywów z serii Nikkor Z, które mają ogniskową 400 mm. Wymiary obiektywu są, jak na 14,2-krotny zakres ogniskowych, niewielkie i wynoszą ok. 84,5 × 141,5 mm. Obiektyw zmieści się do prawie każdej torby co stwarza podstawę do szerszego zainteresowania się tym szkłem, tym bardziej gdy ktoś myśli o mobilnym fotografowaniu z dalszych odległości. Obiektyw umożliwia fotografowanie przy słabym oświetleniu lub w ruchu. Pomaga w tym optyczna redukcja drgań VR o skuteczności do 5 stopni (według producenta), której efektywność wzrasta do 5,5 stopnia po zamocowaniu obiektywu na aparacie Nikon Z z synchronicznym VR.
W połączeniu z Nikonem Z 7 II, przy ogniskowej 400 mm obraz był stabilny jeszcze przy czasie 1/25 s, co potwierdza skuteczność do 4 EV. Jeśli fotografujemy dynamiczną akcję, możemy skorzystać z trybu SPORT, który zapewnia stabilizację obrazu w wizjerze. Stabilizację można też wyłączyć z poziomu menu w aparacie.
Korpus obiektywu ma solidną konstrukcję, która ma liczne uszczelnienia wszystkich ruchomych elementów.
Obiektyw rozpoczyna się wykonanym ze stopu aluminium bagnetem mocowania typu Nikkor Z, wokół którego znajduje się dodatkowy gumowany pierścień uszczelniający mocowanie obiektywu. Bagnet otacza 11 styków komunikacyjnych.
W dalszej części mamy pierwszy pierścień funkcyjny/kontrolny o szerokości ok. 10 mm, który ma karbowaną powierzchni na szerokości ok. 7 mm. Do pierścienia kontrolnego można przypisać, za pośrednictwem aparatu, jedną z 3 funkcji: kompensacja ekspozycji, ISO, wartość przysłony lub nie przypisywać żadnej funkcji.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024