Światowe święto fotografii,
czyli relacja z międzynarodowych targów fotograficznych, które
co roku odbywają się w Paryżu.
Odwiedziło je ponad 80 tysięcy osób.
Marta Darowska i Tadeusz Koniarz, eksperci nie tylko w dziedzinie fotografii, poddają swojej opinii wybrane zdjęcia użytkowników galerii foto-kurier.pl
Poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu dla Czytelników Foto-Kuriera.
Test Canona RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM.
Testujemy uniwersalny superzoom Canona z dużymi możliwościami do wielu zastosowań – RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM.
Canon RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM uniwersalny superzoom
19 lipca 2019 r. Canon rozszerzył swoje portfolio obiektywów do pełnoklatkowych bezlusterkowców o model RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM. Prezentowany obiektyw to rozwiązanie dla kreatywnych entuzjastów fotografii, rozpoczynających swoją przygodę z systemem EOS R, choć nie tylko dla nich. W listopadzie obiektyw trafił do naszej redakcji razem z aparatem Canon EOS R5, dzięki czemu pracę tego układu opisujemy w dalszej części artykułu.
Mechanika i ergonomia
Canon RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM wyprodukowany został na Tajwanie. Jego tubus nie ma niestety dodatkowych uszczelnień typowych dla konstrukcji L, ale nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu obiektywu. Model ma wymiary 80,4 × 122,5 mm. Nie należy do najmniejszych, ale przy 10-cio krotnym zakresie ogniskowych te wymiary są zrozumiałe. Jego długość zewnętrzną wydłuża się podczas zmiany ogniskowej o ok. 78 mm, ale przednia soczewka nie rotuje, co jest ważną informacją dla używających różnego rodzaju filtrów o średnicy 72 mm . Obiektyw waży 750 g i tę wagę da się odczuć przy dłuższym fotografowaniu, ale solidne szkło musi niestety ważyć. RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM jest pierwszym obiektywem do pełnoklatkowych bezlusterkowców Canona, wyposażonym w 5-stopniową (dane producenta), dynamiczną stabilizacją obrazu, która umożliwia komfortowe wykonywania zdjęć z ręki – nawet przy bardzo krótkich czasach otwarcia migawki.
Ta funkcjonalność umożliwia rejestrowanie zarówno krystalicznie czystych ujęć przy słabym oświetleniu, jak i nagrywania stabilnych filmów podczas spontanicznego nagrywania wideo z podróży. W praktyce udało nam się uzyskać nieporuszone zdjęcia fotografując z ręki np. z ogniskową 240 mm przy czasie otwarcia migawki wynoszącym 1/15 s. Niektóre zdjęcia przy 1/10 s też prezentowały się dobrze.
Testowany obiektyw ma bagnet mocujący wykonany ze stopu metalu otaczający 12 styków komunikacyjnych.
Brzeg mocowania nie jest jednak dodatkowo uszczelniony wykonanym z tworzywa sztucznego, elastycznym...
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024