Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300251,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Fotografowanie na bagnach - pełny artykuł z Foto-Kuriera 11/2013
Autor zdjęć już od trzeciej nad ranem, przyodziany w skafander nurkowy i pływający kamuflaż, wypatruje ciekawych kadrów. Zanurzony w wodzie, całymi godzinami czeka z lustrzanką w rękach. Przyglądamy się efektom jego pracy i poznajemy tajniki fotografowania na bagnach.
„Balet na bagnach”. Zdjęcie nagrodzone w konkursie „Bagna świata”. Nikon D3 + Nikkor 500 mm.
Foto-Kurier: Co ciekawego można znaleźć na bagnach?
Wojciech Nawrocki: Środowisko wodno-błotne ma dla fotografa przyrody wiele do zaoferowania. Odbicia w wodzie, refleksje świetlne, konary zwalonych drzew, podwodna i powierzchniowa roślinność bagienna, wschody i zachody słońca, no i oczywiście przyroda, występująca na bagnach w dużej obfitości i różnorodności. Wszystko to w magicznej i tajemniczej aurze porannych mgieł, mżawek, parującej wody, rosy i słońcu przebijającym się przez chmury i mgłę… Bagna, to pojęcie, które skrywa w sobie wiele typów różnorodnych środowisk, takich jak doliny i delty rzek, rozlewiska, niecki, śródleśne tereny zalewowe, płaskie obszary bezodpływowe, wyłączone z eksploatacji stawy rybne, torfowiska, czy zarastające zbiorniki wodne. Naturalną tego konsekwencją jest wielka bioróżnorodność i bogactwo przyrody, która znajduje tam schronienie. Jest to przede wszystkim świat ptaków – fascynujący głosem, śpiewem, zachowaniem, barwami, kształtami i podniebnymi akrobacjami. Mokradła stanowią oazę dla ptaków lęgowych, mających tam swoje ostoje i siedliska, gdzie już pod koniec lutego, odbywają przepiękne i spektakularne rytuały godowe, zwane u ptaków tokami. Toki i parowanie się to jedne z najpiękniejszych spektakli przyrodniczych, poprzedzających lęgi. Po wykluciu się piskląt, na wiosnę i latem, ptaki intensywnie żerują, by wykarmić młode. Tereny bagienne chętnie zajmują również ptaki migrujące, które zatrzymują się tam wiosną i jesienią na noclegowiska i odpoczynek. Jest to więc świat otoczony wodą, która skrywa w sobie mnóstwo życia przez cały rok, a tym samym stanowi świetny temat dla fotografa. Przecież życie zrodziło się właśnie w wodzie…
„Sieweczka rzeczna”. Nikon D3 + Nikkor 500 mm. Parametry: f/4, korekta ekspozycji +0,3 EV; 1/160 s, ISO 640. Miejsce: wyłączona z eksploatacji żwirownia, na północ od Kostrzyna nad Odrą.
Wojciech Nawrocki
Z wykształcenia:
Mgr inż. ochrony środowiska specjalności Biotechnologia Środowiskowa Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) w Poznaniu. Inżynier kierunku Międzynarodowy Rozwój i Innowacja Obszarów Wiejskich Uniwersytetu Rolniczego w Dronten, Holandia.
Z zawodu:
Członek Zarządu i Współwłaściciel firmy konsultingowej METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. pozyskującej dofinansowania dla projektów mających na celu ochronę środowiska. Wspólnik spółki LEDvision.pl zajmującej się reklamą i emisją spotów reklamowych oraz firmy iFrame.pl, zajmującej się grafiką, wystrojem wnętrz, usługami druku i frezowania, produkcją fotoobrazów i antyram kształtowych.
Z pasji:
Od dziecka zafascynowany przyrodą i ochroną środowiska. Realizuje się w tych pasjach na wielu frontach, w wielu dziedzinach i na różne sposoby. Jego droga życiowa zawsze biegła równolegle i w zgodzie z naturą. Już w czasach licealnych, przez wiele lat, udzielał się aktywnie jako wolontariusz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra świadomie poświęcając się przyrodzie. W wieku 16 lat, zafascynowany środowiskiem podwodnym, zdał swój pierwszy patent nurkowy i aktywnie rozwijał swoje pasje nurkowe i przyrodnicze podczas licznych podróży i wędrówek. Obecnie ma uprawnienia do głębokiego nurkowania technicznego przy użyciu mieszanek gazowych. Pierwszą lustrzankę analogową (Minoltę Dynax 5) nabył na studiach, lecz wówczas fotografię traktował bardziej dokumentacyjnie. Jak mówi o sobie - podróżował dla przygody i wrażeń, a nie dla obrazu. Jednak kilka lat temu, stanowczo zmienił zdanie. Uświadomił sobie, że piękno przyrody, które miał okazję oglądać przez wiele lat, powinien uwiecznić na zawsze na matrycy, by móc się tym pięknem dzielić z innymi. Twierdzi, że był sfrustrowany, gdy opowiadał o tych pięknych spektaklach przyrody, ale ludzie słuchający tych relacji, w tym jego dzieci, nie mogły wyobrazić sobie tych obrazów. Zaczął więc bardzo aktywnie fotografować. Postanowił, że wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenie podróżnika, wędrowca, przyrodnika, poszukiwacza przygód, płetwonurka i fotografa w jednym. Obecnie, bez swojego Nikona D800 nie wybiera się na żadne nurkowanie ani wypad w plener. Obecnie podróżuje i spędza czas w terenie przede wszystkim dla obrazu.
Z fotografii:
Zajmuje się fotografią przyrodniczą i podróżniczą, fotografując również pod wodą. Uwielbia uwieczniać życie dzikich zwierząt, roślin oraz pejzaż. W 2013 r. został nagrodzony w 5 konkursach fotograficznych:
– prestiżowym, międzynarodowym konkursie pt.: „Bagna świata”, organizowanym przez Fondation du Grand-Cachot-de-Ven, gdzie aż 5 jego fotografii, zostało wyróżnionych i zawisło na międzynarodowej wystawie w Szwajcarii;
– Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO 2013 organizowanym przez PTOP Salamandra, gdzie jedno ze zdjęć zdobyło wyróżnienie, a dwa inne zdjęcia zawisły wraz z wyróżnionym na wystawie na targach POLEKO w Poznaniu.
– konkursie pt.: „Przyroda Ojczysta” organizowanym przez portal ekologia.pl, gdzie w maju, fotografia czapli siwej pt.: „Balet na bagnach”, została zdjęciem miesiąca;
– konkursie fotografii podwodnej EILAT RED SEA 2013, gdzie zestaw 3 fotografii podwodnych zajął 3 miejsce w majowej edycji konkursu.
– konkursie „Księga natury”, w którym zdjęcie pt.:
„Miłość gągołów”, zajęło I miejsce
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pelnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024