testowe Ogień, para, węgiel. Fotoreportaż industrialny - Tomasz Tomaszewski![]() Mroczne pomieszczenia, fascynujące kolory, hałas maszyn, przestrzeń wypełniona parą i ciepłem ognia oraz ciężko pracujący ludzie. Swoiste piękno i wysiłek człowieka. Taki klimat towarzyszy warsztatom fotografii industrialnej, prowadzonych przez Tomasza Tomaszewskiego, w jednej z największych polskich koksowni, Koksowni Jadwiga.
![]()
Fotoreportaż to jeden z najciekawszych i zarazem najtrudniejszych rodzajów fotografii. Jego istotą jest dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi w ich naturalnym środowisku. Czym różni się klasyczny reportaż od industrialnego? Jak sama nazwa wskazuje, ten drugi skupia się na tematyce przemysłowej, dokumentując pracę ludzi i maszyn. Wydaje się to prostym zadaniem? Nic bardziej mylnego! Fotografia industrialna to nie lada wyzwanie dla każdego fotografa. Potrzeba wyjątkowego pomysłu, wiedzy oraz odpowiednich umiejętności, aby wykonać niezwykłe zdjęcia maszyn, instalacji czy ludzi pracujących przy procesach produkcyjnych.
![]()
Najlepsi fotoreporterzy potrafią w kilku zdjęciach przedstawić całą opowieść, zaangażować odbiorców w jej przeżywanie. Co więc warto wiedzieć, aby osiągnąć taki efekt? Warsztaty będą okazją do poznania zasad, jakimi rządzi się fotoreportaż przemysłowy, a przede wszystkim spędzenia 3 dni z Tomaszem Tomaszewskim – zawodowym fotografem i wykładowcą, specjalistą w tym gatunku fotografii oraz autorem fotoreportażu “Hades” o pracy robotników z Górnego Śląska. Uczestnicy przez kilka dni będą realizować pod okiem mistrza wyjątkowy reportaż w niezwykłym, industrialnym klimacie, znajdując się w sercu miejsca na co dzień niedostępnego dla fotografów – Koksowni Jadwiga. Jest to jeden z ciekawszych zakładów koksowniczych w Polsce, wchodzący w skład Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”.
![]()
data dodania: 01-10-2015
godzina dodania: 11:31
odsłon: 6702
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Foto-Kurier na weekend: Ostatni lot ATLANTIS’a, czyli jak fotografować promy kosmiczne - artykuł z FK 6/11
![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. ![]() Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |