testowe Nikkor Z 85 mm f/1,8 S, nie tylko portretowy - test z Foto-Kuriera 10/19Firma Nikon, kontynuując zapowiadany rozwój obiektywów linii Z, wprowadziła do „rodziny” jasny, pełnoklatkowy obiektyw portretowy Nikkor Z 85 mm f/1,8 S. Dedykowany jest do bezlusterkowców Nikona z serii Z. W kilka dni po premierze udało nam się bliżej przyjrzeć tej konstrukcji i sprawdzić ją w naszym laboratorium.
fot. K. Patrycy Mechanika i ergonomia
Nikkor Z 85 mm f/1,8 S rozpoczyna się metalowym bagnetem mocującym [2]. Na jego wewnętrznej części umieszczono membranę wykonana z tworzywa sztucznego, na której znajduje się 11 styków komunikacyjnych [3].
Tuż za bagnetem jest wypukła, biała kropka ułatwiająca odpowiednie zamocowanie obiektywu do aparatu oraz przełącznik trybu działania systemu ustawiania ostrości (AF/MF) [4]. Kolejna część obiektywu to bardzo szeroki, prawie 50-milimetrowy, wykonany ze stopu metali, konfigurowalny pierścień. Może służyć do bezgłośnego sterowania przysłoną, kompensacji ekspozycji oraz do ustawiania ostrości w trybie ręcznym [5]. Podczas ostrzenia pierścień nie stawia żadnego oporu po osiągnięciu minimalnej i maksymalnej odległości. W wizjerze aparatu i na jego ekranie LCD jest wyświetlany pasek wskazujący gdzie w danej chwili ostrość jest ustawiona.
Obiektyw dobrze sprawdzi się podczas fotografowania małych przedmiotów i ładnie ostrzy nawet przy krawędzi obrazu, f/1,8
Kąt obrotu pierścienia uzależniony jest od szybkości jego obracania. Jak będziemy obracać nim wolno, to kat obrotu może wynieść nawet ponad 360°, gdy chcemy szybko zmienić obszar ostrości, to z minimalnego ostrzenia do maksymalnego kąt może wynieść ok. 40°. To bardzo dobre rozwiązanie. Podczas korzystania z trybu AF możliwe jest doostrzanie ręczne. Pierścień ma „radełkowaną” powierzchnię ułatwiającą obrót i zabezpieczającą przez ześlizgiwaniem się rąk z obiektywu.
Obiektyw kończy się elementem, na którym możemy zamontować osłonę przeciwsłoneczną [6] z gwintem mocowania filtrów o średnicy 67 mm [7]. Przednia soczewka nie rotuje, obiektyw podczas ustawiania ostrości nie zmienia swoich wymiarów.
data dodania: 06-02-2020
godzina dodania: 09:10
odsłon: 4544
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |