testowe Mały Gigant czyli TEST Fujifilm X-T30 - Foto-Kurier 6/19![]() ![]() 20 marca 2019 roku, w dwa lata (1 lutego 2017 r.) po premierze X-T20, firma Fujifilm wprowadziła do oferty jego następcę, model X-T30. Nowy aparat pod wieloma względami jest zminiaturyzowaną wersją flagowca Fujifilm – X-T3 (patrz test w FK 5/19) i zapewne dlatego producent w swoich materiałach informacyjnych, określa go mianem „Małego Giganta”. W artykule omawiamy nowość Fujifilm odnosząc się do testowanego w FK 1–2/2018 modelu Fujifilm X-T20.
IFA 2019, światowa konferencja poświęcona targom IFA i rynkom światowym, Hiszpania. Grobla imitująca jedną z pierwszych wysp odkrytych przez Krzysztofa Kolumba. Przy wykonywaniu tego zdjęcia został wykorzystany odchylany do góry ekran LCD oraz ulubiony obiektyw autora zdjęcia: 8–18 mm.
Co ciekawe test Fujifilm X-T20, otwarty na naszej stronie w marcu 2018 roku, w dniu publikowania Foto-Kuriera 6/19, miał ponad 22 tysiące odsłon, co może świadczyć o sporym zainteresowaniu tą grupą produktów wśród Czytelników Foto-Kuriera i portalu www.foto-kurier.pl. Dlatego też, bez wahania, zdecydowaliśmy się na wykonanie testu Fujifilm X-T30. Nie bez znaczenia był też fakt, że X-T20 otrzymał wyróżnienie dla najlepszego, konsumenckiego, kompaktowego aparatu systemowego EISA 2017–2018. Czy X-T30 pójdzie w jego ślady? Tego jeszcze nie wiemy, ale analizując wstępnie jego specyfikację można powiedzieć, że nie jest on bez szans.
Od zewnątrz ergonomia i estetyka
X-T20
X-T30
Dzięki tej zmianie X-T30 wygodniej i pewniej leży w dłoni i łatwiej jest nam fotografować za jego pomocą przy użyciu dużych i cięższych od aparatów obiektywów. Przy okazji zmieniono położenie przycisku Q – szybkiego wyboru parametrów ekspozycji i funkcji aparatu w ten sposób, że łatwiej jest go wcisnąć za pomocą kciuka, a jednocześnie trudniej jest o jego przypadkowe załączenie [2].
X-T20
X-T30 W X-T30 pojawił się joystick [A], analogiczny do tego, który występuje w X-T3.
Na tylnej ściance pojawił się też mini joystick, zastępujący przyciski wyboru zlokalizowane w X-T20 wokół przycisku „Menu”. To bardzo dobre rozwiązanie, niezwykle użyteczne. Niestety przy odchylaniu ekranu LCD możemy mieć czasami utrudnioną obsługę joysticka. Szczególnie to odczują osoby o dużych dłoniach. Ale lepiej jest mieć nieco gorzej zlokalizowany joystick niż go nie mieć. Rozmieszczenie przycisków na aparacie w pozostałym zakresie jest takie samo jak w X-T20. Nadal uchwyt statywowy nie jest umieszczony w płaszczyźnie prostopadłej do podstawy przechodzącej przez oś optyczną obiektywu, a co za tym idzie wymiana akumulatora i karty pamięci, przy założeniu aparatu na statyw, jest dość niewygodna. W szczególności dotyczy to karty pamięci, którą dość ciężko wyjmuje się z aparatu. Ogólnie obsługa funkcji specjalnych tj. filtry, wielokrotna ekspozycja, bracketing, a nawet typowych trybów pracy P, A, S, M od zawsze wymagała i wymaga również i teraz przestawienia się i zaakceptowania logiki obsługi typowej dla aparatów Fujifilm i nie dla wszystkich od razu będzie ona intuicyjna, choć tak jak do każdego z systemów obsługi i do tego w Fujifilm można się też szybko przyzwyczaić.
Spotkanie z Atlantykiem. X-T30 to doskonały towarzysz podróży. IFA GPC 2019.
data dodania: 02-10-2019
godzina dodania: 09:15
odsłon: 4963
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Nikon Z5II - nowy pełnoklatkowy aparat 3 kwietnia 2025 r. Nikon przedstawił nowy aparat z wymienną optyką o symbolu Nikon Z5II. To bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą (FX) o szerokich możliwościach fotograficznych i filmowych. Ten kompaktowych wymiarów model wyposażono w wiele funkcji z korpusów profesjonalnych. ![]() Lexar ARMOR Gold - wodoodporne i super wydajne karty w złotej odsłonie - cena i dostępność 17 lutego 2025 r. firma Lexar poinformowała o rozszerzeniu serii Armor poprzez wprowadzenie karty Lexar Armor Gold SDXC UHS-II. Nową kartę zaprojektowano z myślą o profesjonalnych fotografach, kamerzystach i twórcach treści, którzy potrzebują zarówno solidnej wytrzymałości, jak i wysokiej wydajności. Jest niezawodna i szybka w działaniu. ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |