testowe Nikon D90 nie tylko „kręci / TEST![]() ciąg dalszy...Zaskoczeniem nie był dla nas fakt, że w tej rywalizacji Nikon D80 nie odegrał większej roli, choć wyniki uzyskane w świetle żarowym przy włączonej redukcji szumów dają sporo do myślenia. Skupiając się jednak na modelach D90 i D300 poszukajmy odpowiedzi na najważniejsze pytanie: ile jest D300 w D90? Choć chciałoby się (móc) powiedzieć inaczej – niestety niewiele. W przeprowadzonych pomiarach starszy, ale bardziej zaawansowany D300, deklasuje rywala w świetle błyskowym, i to już przy najniższych wartościach ISO. Czego trudno było się spodziewać, poziomy szumów zbliżone są dopiero przy najwyższych wartościach – ISO 6400. W przypadku światła żarowego różnica jest już mniejsza, ale nadal wyraźna. Również charakter generowanego szumu nie zachwyca. Co prawda nie znajdziemy zbyt wyraźnych artefaktów i barwnych plam typowych dla Canona, ale widać, że procesor niweluje szumy rozmywając nieco szczegóły.
![]()
![]() Przy załączeniu redukcji szumów dla wysokich czułości przy świetle błyskowym poziom szumów jest dużo niższy niż w D80, a tylko nieznacznie wyższy niż w D300.
Analizując poziom szumów w porównywanych aparatach należy pamiętać, że D300 kierowany jest do zaawansowanych fotoamatorów i profesjonalistów, podczas gdy D90 jedynie do zaawansowanych fotoamatorów i entuzjastów fotografii. Różnica jednej klasy wybija więc swoje piętno na testowym wykresie (patrz str. 30). Pomimo identycznych wymiarów fizycznych matryc, patrząc na wyniki testu trudno stwierdzić, że mamy do czynienia z tym samym sensorem, a jeśli nawet, to bez wątpienia oprogramowanie zastosowane w D300 jest dużo bardziej zaawansowane niż w D90. Za szumy przyznajemy Nikonowi D90 pięć gwiazdek.
Możliwości fotograficzne
W Nikonie D90 zastosowano wizjer z pryzmatem pentagonalnym o około 96-procentowym pokryciu kadru. Opcjonalnie możemy użyć też funkcji Live View, a korzystając z 3-calowego ekranu LCD o kącie oglądania 170 i rozdzielczości około 920 tys. punktów (VGA) możemy fotografować w nietypowych sytuacjach zdjęciowych. Wspomniany ekran zapewnia nam blisko 100-procentowe pokrycie kadru. W D90 ekwiwalenty czułości mieszczą się w zakresie ISO 200-3200 (dodatkowo można uzyskać odpowiednik ISO 6400 przy ustawieniu Hi 1.0, i ISO 100 przy ustawieniu Lo 1.0). Za szybkie ustawianie ostrości „odpowiada” moduł autofocusu Nikon Multi-CAM 1000 z detekcją fazową TTL. System AF D90 wykrywa zarysy twarzy (do pięciu w jednym kadrze). W trybie autofocusu „śledzenie 3D” (11 punktów ustawiania ostrości) aparat korzysta z informacji o kolorystyce obiektu, utrzymując na nim ostrość podczas przemieszczania się go w kadrze. Cóż więcej potrzeba? Podstawowe tryby ekspozycji: P, S, A, M, „wpspomagane” programami tematycznymi, połączone z możliwością rejestracji zdjęć seryjnych z częstotliwością do 4,5 kl./s, i funkcja „D-Lighting”, dopełniają ważniejszych możliwości testowanej lustrzanki.
![]() Za pomocą Nikona D90 uzbrojonego w „rybie oko” (10,5 mm) można ciekawie uwypuklić pierwszy plan, tworząc z pozornie banalnego motywu interesujące zdjęcie.
data dodania: 23-07-2009
godzina dodania: 16:01
odsłon: 45369
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Wywiad Miesiąca - KAT PIWECKA - jej DNA to fotografia i podróże – prawda o zawodzie fotografa/fotografki Tysiące sesji zdjęciowych za nią, setki publikacji, dziesiątki wystaw, kilka wydanych książek – właśnie świętuje 15-lecie studia fotograficznego i ponad 15 lat doświadczenia w zawodzie. Gdy zaczynała swoją przygodę z fotografią to nie spodziewała się, że wykonywany przez nią zawód jest tak daleki od tego, co wszyscy sobie wyobrażamy i że nawet największa pasja może nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością. Ale jest też osobą, która oczywiście drugi raz wybrałaby ten zawód ponownie, gdyż fotografia i podróże to cała ona – to jej DNA. Warto zapoznać się z jej spojrzeniem na fotograficzny świat. ![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |