Wizjer
LUMIX S5II został wyposażony w, mający rozdzielczość 3,68 miliona, wizjer LVF (Live View Finder) o mniejszej rozdzielczości niż S1 (5,76 mln), ale większej niż w S5 (2,36 mln). Ma on taki sam co S1 współczynnik powiększenia wynoszący 0,78x. Punkt oczny wynosi 21 mm i zapewnia dobrą widoczność oraz komfortowe użytkowanie dla osób noszących okulary. Wizjer zastosowany w S5 II (-4 -+ 2 D jak w S1) ma natomiast, mniejszą niż w S5 (+/- 4 D), możliwość wprowadzenia korekcji dioptrycznej. Za wizjer przyznajemy 5,8 pkt.
Ekran
LUMIX S5 II ma, taki sam jak w S5, osadzony na przegubie, 3-calowy, w pełni dotykowy ekran LCD (15) o proporcjach boków 3:2 i rozdzielczości 1,84 mln pikseli. Umożliwia on nagrywanie w różnych popularnych proporcjach kadru, takich jak 16:9, 4:3, 1:1, 4:5, 5:4 i 9:16. Rozwiązanie zastosowane w S5 II umożliwia zabezpieczenie ekranu podczas transportu. Oczywiście po podłączeniu kabla USB lub HDMI mamy utrudnione odchylanie ekranu podczas filmowania i w takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem wydaje się ekran zastosowany w S1H (uchylny i osadzony na przegubie). Za ekran przyznajemy 5,85 pkt.
Możliwości Mutlimedialne
Użytkownicy Panasonica S5II będą mogli jeszcze bardziej zwiększyć wydajność aparatu S5II dzięki przyszłej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego, która doda szereg funkcji, w tym wyjście danych RAW i wspomnianą wcześniej funkcję Live View Composite. Prawdopodobnie wtedy też zostaną poprawione niektóre braki tłumaczeń w nazwach funkcji na język polski występujące w układzie AF.
Filmowanie
Nowy procesor umożliwia S5II nagrywanie wideo, w tym wewnętrzne 10-bitowe formaty 4:2:0 6K (3:2) i 5,9K (16:9) przy 30 kl./s oraz 4:2:2 C4K i 4K z częstotliwością do 60 kl./s, a nowy, niskoprofilowy system odprowadzania ciepła umożliwia na nieograniczone czasy nagrywania (gdy aparat jest używany w zalecanej temperaturze roboczej 0-40 stopni C 6K i 5,9K przy 30p/25p nagrywanie wideo zatrzymuje się jeden raz, gdy ciągły czas nagrywania przekroczy 30 minut, jeśli [Zarządzanie temperaturą] jest ustawione na [STANDARD].). Warto tutaj jeszcze raz przypomnieć, że system odprowadzenia ciepła jest teraz usytuowany w górnej części korpusu, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż to zastosowane w S1H.
Aparat obsługuje również nagrywanie HFR (High Frame Rate) z częstotliwością do 120 kl./s oraz rejestrowanie w zwolnionym i szybkim tempie do 180 kl./s. LUMIX S5 II obsługuje również przewodowe (wymaga adaptera USB-LAN, sprzedawanego oddzielnie) i bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe IP oraz tethering przez USB. W aparacie dostępnych jest wiele profili obrazu, w tym V-Log/V-Gamut sety (16) z ponad 14 stopniami EV, a także nowa funkcja LUT w czasie rzeczywistym, która umożliwia przesyłanie tabel LUT do gradacji kolorów na kartę SD i bezpośrednie stosowanie ich w aparacie zamiast w postprodukcji.
W odpowiedzi na prośby profesjonalnych twórców filmów dodano takie funkcje, jak Monitor kształtu fali, Wektor oscyloskopu i Wzór zebry, a także Częstotliwość systemową (24,00 Hz) i Synchro Scan. Czysty i realistyczny dźwięk 48 kHz/24-bity można nagrywać za pomocą wbudowanego lub zewnętrznego mikrofonu, a nagrywanie w wysokiej rozdzielczości 96 kHz/24 bity jest możliwe za pomocą mikrofonów zewnętrznych i XLR.
Nowością w aparacie jest funkcja Live Crop, która nagrywa materiał wideo wykorzystując całą powierzchnię matrycy, umożliwiając użytkownikowi późniejsze kadrowanie obrazów 4K i FHD.
Złącza i karty pamięci
Łączność została ulepszona w stosunku do modelu Panasonic LUMIX S5, a Panasonica LUMIX S5 II wyposażono w pełnowymiarowe złącze HDMI typu A i szybkie złącze USB 3.2 Gen 2, a także uchwyt blokady kabla zapobiegający niepożądanemu odłączeniu. Udoskonalono również łączność bezprzewodową, łącząc Wi-Fi 5 GHz z częstotliwością 2,4 GHz, aby zapewnić szybką, stabilną komunikację ze smartfonami i tabletami. W aparacie pozostawiono, i to dobra decyzja, gniazda na karty SD (oba UHS-II), które obsługują nagrywanie z przekazywaniem, nagrywanie kopii zapasowej i nagrywanie z alokacją, a akumulator o dużej pojemności 2200 mAh (ten sam co w S5) można ładować przez zasilacz sieciowy lub USB, ale podczas ładowania aparat musi być wyłączony.
ciąg dalszy artykułu na następnej stronie...
|