Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300279,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Test EIZO ColorEdge CS2420, zdrowe oczy i wspomnienia bliskie oryginału - pełna wersja artykułu z FK 11/2016
ciąg dalszy...
Matryca/Ekran
EIZO ColorEdge CS2420 ma 24,1" / 61 cm antyodblaskową matrycę typu IPS o kątach widzenia 178°/178° z 99% zgodnością z paletą barw Adobe RGB. Monitor wykorzystuje technologię przyciemniania, aby zminimalizować migotanie matrycy i tym samym zapobiegać zmęczeniu wzroku. Jego jasność wynosi 350 cd/ m2, podstawowy kontrast to 1000:1. Czas reakcji matrycy wynosi 15 ms (Gray-To-Gray). Jej rozdzielczość to 1920×1200 pikseli, a rzeczywiste wymiary wynoszą 518,4×324 mm. Kadr ma proporcje 16:10. Omawiając matrycę nie sposób nie wspomnieć, że każdy z monitorów z serii ColorEdge ma regulowaną krzywą gamma w fabryce EIZO w Japonii. Robi się to mierząc wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski) w skali 0–255, a następnie korzystając z 16-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT) monitora, aby wybrać najbardziej pasujące 256 odcieni [9].
Zgodność kolorów
Testowany ColorEdge CS2420 ma wyjątkowo szeroki gamut kolorów i odtwarza prawie całą przestrzeń Adobe RGB (99%) [10], dzięki czemu pliki w tym formacie będą wyświetlane poprawnie. Kolory na zdjęciach przedstawiających błękitne niebo czy żywą zieleń lasów będą reprodukowane z wiernością, której nie oddadzą monitory z przestrzenią barw sRGB. Szeroki gamut monitora oznacza również, że jest on w stanie wyświetlić prawie w całości przestrzenie CMYK ISO-coated i US web-coated, wykorzystywane w procesie druku, a to jest niezmiernie ważne dla osób przygotowujących materiały do różnego rodzaju wydruków.
Ponadto korzystając z wejścia sygnałowego DisplayPort lub HDMI możliwe jest dostarczanie do ColorEdge CS2420 10-bitowej informacji o kolorze* [11]. Dzięki 16-bitowej tablicy LUT monitor jest w stanie odtworzyć nawet miliard kolorów jednocześnie. W porównaniu z sygnałem 8-bitowym to 64 razy więcej kolorów, co zapewnia płynniejsze przejścia tonalne i zmniejszenie współczynnika Delta-E pomiędzy sąsiednimi kolorami. Według danych producent współczynnik Delta-E dla tego monitora jest nie większy niż 3. Parametr ten dotyczy wszystkich monitorów z rodziny ColorEdge.
* Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie obsługujące 10-bitowy sygnał. W przypadku wejścia HDMI potrzebny jest także sprzęt obsługujący Deep Color.
Kalibracja i oprogramowanie
Do monitora dołączane jest oprogramowanie EIZO ColorNavigator, które umożliwia nam łatwą i szybką kalibrację. Korzystając z programu wystarczy jedynie wprowadzić parametry docelowe jasności, punktu bieli oraz współczynnika gamma. Program ColorNavigator 6 (V6.4.12) jest kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi urządzeniami do kalibracji od producentów takich jak: X-Rite, DataColor i wielu innych. Przy instalacji program pyta się o instalację oprogramowania dla kalibratorów X-Rite, ale możemy zrezygnować z instalacji tego oprogramowania. Najnowsza wersja oprogramowania ColorNavigator [12] jest zawsze dostępna na stronie www.eizo.com
Podsumowanie
Monitor zadebiutował w Polsce w kwietniu 2016 roku. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 3350 zł, ale na szeroko rozumianym wolnym rynku bez problemu można go znaleźć w cenie 3250 zł. Objęty jest 5-letnią gwarancją, a ewentualne naprawy odbywają się w trybie door-to-door. Ponadto producent daje gwarancję na zero martwych pikseli w modelach ColorEdge przez sześć miesięcy od daty zakupu. Natomiast poziom jasności i kolorów dla modelu CS2420 objęty jest gwarancją do 10 tys. godzin pracy od daty produkcji przy czym zaleca się w tym przypadku pracę przy jasności monitora ustawionej na poziomie 120 cd/ m2 lub mniej, a temperatura barwowa powinna należeć do przedziału 5000–6500 K. CS2420 nie jest najbardziej zaawansowanym monitorem znajdującym się w ofercie firmy EIZO, ale konstrukcja ta ma na tyle ciekawe parametry uzyskane za pomocą oryginalnych technologii EIZO oraz jest wystarczająco prosta i intuicyjna w obsłudze, że z powodzeniem powinna znaleźć się w sferze zainteresowań fotografujących i obrabiających zdjęcia bez względu na ich stopień zaawansowania w tym co robią. Oczy i wspomnienia ma się jedne i warto o nie dbać, a wierność odwzorowania kolorystycznego i płynność przejść tonalnych obrazu na testowanym monitorze sprawiają, że zarówno o oczy jak i o wierność kolorystycznych wspomnień możemy być w przypadku modelu CS2420 spokojni.
Zapraszamy do naszej porównywarki, gdzie znajdują się najważniejsze dane techniczne monitora >>>
Krzysztof Patrycy
Monitor do testu dostarczyła firma Alstor, przedstawiciel firmy EIZO
Artykuł ukazał się w Foto-Kurierze 11/2016
Całe wydanie możesz przejrzeć tutaj
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024