testowe Sony Cyber-shot DSC-HX100V (test) - pełna wersja artykułu opublikowanego w Foto-Kurierze 9/2011ciąg dalszy...
Testując aparat taki jak Sony Cyber-shot DSC-HX-100V, tak naprawdę testujemy wypadkową właściwości matrycy, obiektywu, procesora itd. Na przykład oceniając jakość zdjęć, ich zaszumienie, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nigdy nie możemy całkowicie wyłączyć wyostrzania czy redukcji szumów. Przy obydwu tych parametrach możemy wybrać „moc” standardową, zwiększoną lub zredukowaną. Przy wszystkich zdjęciach, przy których istnieje możliwość takiej regulacji, ustawiono opcję standardową. Trzeba pamiętać, że w trybach w pełni automatycznych nie mamy nawet możliwości wyboru, z jaką „mocą” działa wyostrzanie i odszumianie.
Szumy Stopień zaszumienia obrazu w HX100V testowaliśmy przy oświetleniu fluorescencyjnym o temperaturze barwowej 5500 K i przy świetle halogenowym o temperaturze 3000 K. Do testu posłużyła tablica barwna x‑rite ColorChecker, a pliki testowe zapisywane były w formacie JPEG w najmniejszej kompresji. Dla obu typów oświetlenia sprawdzaliśmy zaszumienie dla całego zakresu ISO z ustawieniem balansu bieli definiowanego dla tego rodzaju światła.
Jak na aparat o tak małej matrycy, Sony DSC-HX100V nieźle radzi sobie z szumami, ale cudów nie ma: redukcja szumów okrada obraz ze szczegółów.
Przy standardowym ustawieniu opcji odszumiania, Sony HX100V prezentuje naprawdę niski poziom szumów aż do ekwiwalentu czułości ISO 3200, przy czym odszumianie jest skuteczniejsze przy oświetleniu żarowym, niż przy dziennym. Ale nie ma nic za darmo: przez skuteczną walkę z szumem „rozdzielczość zdjęć” za sprawą rozmywania szczegółów przy wyższych czułościach jest niższa niż by to wynikało z parametrów matrycy. Ale ocena za poziom szumów jest wysoka – 5,5 punktu.
Porównanie poziomu sygnału szumowego Sony Cyber-shot HX100V i Fujifilm FinePix HS20 EXR.
data dodania: 13-01-2012
godzina dodania: 13:45
odsłon: 75297
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |