testowe TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22ciąg dalszy...
Ale dodatkowo, wzorem aparatu Panasonic Lumix S1H, zachowano możliwość odchylenia ekranu do góry i w dół wzorem z A7R IV. I tu ważna uwaga. W przeciwieństwie do najnowszych modeli bezlusterkowych Canona ekran osadzony na przegubie otwiera się o pełny kąt 180 stopni, zachowując pełną równoległość do położenia matrycy. W nowych Canonach kąt ten jest nieco mniejszy i wynosi ok. 176°, przez co, co prawda, ładnie wkomponowuje się on w linię wzorniczą aparatu, ale w pewnych sytuacjach może być jego używanie lekkim dyskomfortem dla użytkownika.
Lewa strona korpusu skrywa analogiczne jak w A7R IV gniazda i złącza z tym, że tym razem złącze HDMI (5) jest pełnowymiarowe. I to duży plus tej konstrukcji głównie z punktu widzenia filmujących, ale też oglądającym zdjęcia na ekranie TV i monitorów bezpośrednio z aparatu to rozwiązanie przypadnie też do gustu.
Zmodernizowana, w stosunku do A7R IV konstrukcja Sony A7R V jest pyło i bryzgoszczelna, ale jak zwykle nie zaleca się kąpieli z aparatem w wodzie i „tarzania się z nim w piasku”. Aparat ma wytrzymałą obudowę wykonaną ze stopu magnezu oraz liczne ulepszenia i uszczelnienia zwiększające niezawodność pracy w trudnych warunkach. Oczywiście każde ze złącz zabezpieczone jest osłoną wykonaną z tworzywa sztucznego.
Korpus aparatu zmatowiono, tak jak A7R IV, lakierem proszkowym. Niestety ta powłoka „przyciąga” wszystkie pyłki z okolicy. Wspomniany wcześniej uchwyt z prawej strony, tak jak w A7R IV został pokryty gumowaną okładziną imitującą skórę. Ogólne wrażenie na temat A7R V, tak jak i w A7R IV, jest pozytywne, ale zmatowienie lakieru, tak jak i w przypadku A7R IV, nie do końca przemawia do naszego poczucia estetyki. Wprowadzenie opisanych powyżej zmian w budowie korpusu miało też bez wątpienia wpływ na poprawę ergonomii korpusu w stosunku do poprzednika Sony A7R V. Z drugiej strony szkoda, że zabrakło skali kompensacji wyciągniętej na górę korpusu.
Na poprawę intuicyjności obsługi w stosunku do poprzednika ma bez wątpienia wpływ, nowe, czytelniejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze Menu (6) oraz w pełni dotykowy ekran LCD (patrz dalej). Za drobny minus należy poczytać wspomniany wcześniej brak wyciągniętej na wierzch skali korekty ekspozycji.
Sony A7R V to również pierwszy aparat z serii 7R, w którym pojawiły się różne funkcje cenione już przez użytkowników innych aparatów Sony Alfa:
• Szybszy, dokładniejszy system AF gęsto pokrywający rozległą strefę. Teraz mamy 693 pola AF (7) z detekcją fazy vs 567 w Sony A7R IV. Strefy te pokrywają ok. 86% powierzchni kadru, a w przypadku przejścia na APS-C jest to 90%.
• Zdjęcia seryjne z częstotliwością do 10 kl./s ze śledzeniem ostrości i ekspozycji
• Ciche zdjęcia bez wibracji z częstotliwością do 7 kl./s (trybie zdjęć seryjnych „Hi+”). • Rejestracja do 583 obrazów RAW z kompresją w trybie zdjęć seryjnych z dużą szybkością (W przypadku użycia karty pamięci CFexpress typu A Sony CEA-G160T. Tryb zdjęć seryjnych Hi+. Rzeczywista liczba zdjęć zależy od warunków fotografowania.)
data dodania: 27-05-2024
godzina dodania: 16:50
odsłon: 5909
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Test Canona RF 24–105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Test Samsunga ViewFinity S8 - 32" dla kreatywnych i wymagających, w dobrej cenie - test z Foto-Kuriera 4/23
Test drukarki Canon SELPHY CP1500 - do szybkich wydruków fotograficznych, artykuł z Foto-Kuriera 1-2/23
Głośnik ze zdjęciem - Samsung Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos - cena też jest znana Od pewnego czasu w ofercie marki Samsung znajdują się głośniki Samsung Music Frame HW-LS60D wyposażone w estetyczną ramkę i wymienną płytę czołową, którą można wykorzystać do wstawienia ulubionego zdjęcia. Tytułowy głośnik został zaprojektowany tak, aby przypominał ramkę do zdjęć. Liga Foto-Kuriera "Naj'24" - 13.11.2024 - ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń Piotr Dras, Maciej Nowak, Kaz Karżel, Aleksandra Piotrowska, Piotr Mańczak i Sławomir Rogowski, autorzy zdjęć wykorzystanych w montażu, wysłali już swoje prace. Zainspiruj się nimi i dołącz do zabawy. Do wygrania nagrody o wartości ponad 22 tys. złotych. Zgłoszenia tylko do 13 listopada 2024 r. Dołącz do zabawy i bądź gotowy na publikację zdjęcia w papierowej wersji Foto-Kuriera. ZDJĘCIE MIESIĄCA Sierpień 2024 r. - listopadowa edycja kończy się z ostatnim dniem miesiąca Na łamach Foto-Kuriera 10/24 prezentujemy zwycięskie prace z internetowego konkursu miesiąca odbywającego się cyklicznie na stronie foto-kurier.pl. W wydaniu zagościły najwyżej ocenione zdjęcia przez użytkowników serwisu foto-kurier.pl w sierpniu 2024 r. Każde zdjęcie wgrane do serwisu bierze automatycznie... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |