testowe Canon EOS 7D - artykuł opublikowano w Foto-Kurierze 10/2009![]() ciąg dalszy...
![]() Detekcja twarzy, wbrew pozorom, może być pomocna. Zwłaszcza podczas filmowania.
Ponadto Canon wycofuje się z praktyki układania przycisków w poziomie pod ekranem LCD (to dobrze, bo przesunięty na skraj ścianki ekran siłą rzeczy był bez przerwy „wypalcowywany”, bo brakowało miejsca na oparcie lewej ręki podczas przeglądania zdjęć czy pracy w trybie LV). Generalnie, korpus jest solidny i zdecydowanie bardziej ergonomiczny niż w aparatach z serii „dwucyfrowej”.
Matryca światłoczuła
EOS 7D wyposażony został w nową matrycę typu CMOS formatu APS-C (22,4×14,9 mm), o efektywnej rozdzielczości 18 mln pikseli. Dyskusję o wpływie zagęszczania pikseli na jakość obrazu toczyły się już przy okazji zastosowania 15 mln na przetworniku EOS-a 50D, dlatego umieszczenie 18 mln na tej samej powierzchni w EOS-ie 7D może budzić obawy. Canon zapewnia jednak, że nowe obwody i schemat ułożenia mikrosoczewek (obok siebie bez przerw, bliżej fotodiod o zwiększonej czułości) będą gwarantować jeszcze lepszą jakość, nawet przy zastosowaniu wysokich ekwiwalentów czułości. Czy jest tak naprawdę, pokażą dopiero testy.
![]()
![]()
Zdjęcia zapisywane są jako pliki JPEG, RAW (14 bitów) lub jako kombinacja plików JPEG i jednego z trzech rozmiarów pliku RAW (RAW – 18 mln, mRAW – 10 mln, sRAW – 4,5 mln).
Procesor Dual DIGIC 4 W EOS-ie 7D zastosowano tym razem dwa procesory. Test EOS-a 500D pokazał, że pojedynczy układ DIGIC 4 nie byłby w stanie zapewnić szybkiego buforowania i przetwarzania danych z matrycy o dużej rozdzielczości, zwłaszcza przy zwiększonej częstotliwości trybu seryjnego.
![]() Tym razem za przetwarzanie danych odpowiadają aż dwa procesory Digic 4
Wygląda na to, że dopiero zwiększenie mocy obliczeniowej procesora może podołać temu zadaniu. Dual DIGIC 4 umożliwia wykonywanie 8 kl./s, maksymalnie 15 zdjęć w serii w formacie RAW, 126 zdjęć w formacie JPEG (Large/Fine) lub 6 zdjęć w formacie RAW+JPEG (Large/Fine). Dual DIGIC 4 ma też „odpowiadać” za skuteczne usuwanie barwnego szumu chrominancji i redukcję szumu luminancji, bez utraty szczegółów przy zastosowaniu wysokich czułości ISO. Producent operuje tutaj prostym porównaniem: ISO 6400 ma gwarantować jakość uzyskiwaną przy ISO 1600 w aparatach wyposażonych w przetwornik poprzedniej generacji, czyli DIGIC III.
Autofocus i pomiar ekspozycji Nowy,19-punktowy system automatycznego ustawiania ostrości może się okazać najważniejszą innowacją w tym korpusie. Przeprojektowany układ wykorzystuje architekturę serii EOS-1, a obsługiwany jest przez oddzielny procesor do obliczeń AF. Wszystkie 19 czujników to punkty krzyżowe, co ma jeszcze poprawiać ich precyzję. Współpracują z obiektywami o jasności f/5,6 lub jaśniejszymi.
![]() Konstrukcję 19-polowego systemu AF oparto na znanym z modelu EOS-1
EOS 7D „oferuje” nowy, punktowy tryb autofocusu (Spot AF), który używa mniejszego niż w EOS-ie 50D obszaru pomiaru w celu nastawienia ostrości, co ma gwarantować większą precyzję i zapobiegać rozproszeniu czujnika przez elementy dalszego planu. Kolejna nowość to strefowy system AF (Zone AF), który automatycznie zawęża działanie autofocusu do jednej z pięciu stref.
![]() Schemat pomiaru ostrości krzyżowego czujnika układu AF o dużej precyzji. EOS 7D ma aż 19 takich punktów.
data dodania: 27-01-2010
godzina dodania: 12:49
odsłon: 9627
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Tamron 50-400 mm f/4,5-6,3 Di III VC VXD - nowy ultra-teleobiektyw z mocowaniem Nikon Z - cena i dostępność
![]() Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. ![]() Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. ![]() Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |