Wydania FK: 177,
publikacje: 9412,
wydarzenia: 2237,
opisy i testy: 2136,
galerie zdjęć: 303536,
użytkownicy: 9954
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Nikon F-801 - artykuł opublikowano w Foto-Kurierze 3/1991
Nikon F-801 jest jednym z nielicznych aparatów (obok tej klasy sprzętu co Canon EOS-1 i Dynax 8000i) gdzie zastosowano bardzo krótki czas naświetlania wynoszący 1/8000s. Body wykonane jest z czarnego tworzywa bardzo starannie i precyzyjnie. Forma plastyczna została dostosowana do nowoczesnych tendencji w dziedzinie ergonomii i wzornictwa przemysłowego.
W Nikonie F-801 producent zdecydował się, podobnie jak firma Canon w swoich aparatach serii EOS i T, zrezygnować z tradycyjnych elementów nastawczych (gałek, pokręteł z naniesionymi skalami odczytowymi). Zamiast tego zastosowano wyświetlacz cyfrowy z płynnych kryształów umieszczony na wierzchu aparatu. Wyświetlacz jest bezużyteczny w ciemności, a parametry ekspozycji można odczytać w polu widzenia celownika.
Na wierzchu oprócz wyświetlacza znajdują się następujące przełączniki:
Po prawej stronie:
-wyłącznik główny
-ręczna korekta naświetlenia
(zakres +/- 5EV)
-wsteczne przewijanie filmu
-centralne kółko nastawcze
-przycisk spustowy.
Po lewej stronie:
-samowyzwalacz
(przebieg regulowany 2-3 s)
-wybór systemu pomiaru oświetlenia
-centralny przełącznik funkcji.
Na ścianie czołowej zostały umieszczone następujące przełączniki:
-wybór systemu nastawiania ostrości
-pamięć nastawianej ostrości obrazu
-kontrola głębi ostrości (wizualna)
W Nikonie F-801 nastawianie czułości odbywa się przez czytnik kodu DX lub ręcznie. Zasilany jest z 4 bat. alka-mang R-6 (lub alkal NiCd). Jego zaletą jest bardzo czuły system nastawiania ostrości obrazu. Czujnik aparatu działający bez dodatkowego impulsu podczerwieni jest złożony ze 100 podwójnych fotoelementów półprzewodnikowych wielokrotnie czulszych od poprzednio stosowanych, dzięki czemu dolna granica warunków oświetleniowych przy których działa system autofocus odpowiada warunkom naświetlenia EV=-1 przy minimalnym kontraście obrazu.Co odpowiada natężeniu oświetlenia ok. 1.2 luksa.
Zastosowanie w autofokusie nowego silnika z wirnikiem bezrdzeniowym pozwoliło na szybkie nastawianie ostrości, którą można uzyskać w przypadku obiektywu 1.8/50 w ciągu 0.35s (od nieskończoności do 2m).
System nastawiana ostrości może działać w czterech wariantach:
- z pierszeństwem nastawiania ostrości obrazu (blokada spustu do momentu ustawienia prawidłowej ostrości)
- z pierszeństwem wyzwolenia migawki w dowolnym momencie nastawiania ostrości
- istnieniem pamięci umożliwiającej nastawianie
ostrości obrazu na dowolny wybrany fragment motywu zdjęcia
- preselekcją nastawiania ostrości obrazu (obiektyw zostaje nastawiony na odległość przedmiotową i gdy system AF stwierdza, że przedmiot fotografowany jest ostry w polu pomiarowym, to wówczas nastąpi wyzwolenie migawki). Ostatni wariant możliwy jest bez udziału człowieka. (w przypadku posiadania tylnej ścianki MF-21)
Pomiar oświetlenia w Nikonie F-801 może być dokonywany w dwojaki sposób:
1. Integralny (z uwypukleniem środkowej części stanowiącej 75% pola obrazowego)
2. Matrycowy (pole obrazu zostaje podzielone na 5 częsci - środek i cztery naroża.) W każdym elemencie 8 bitowy mikroprocesor sterujący aparatem analizuje 5 stopni oświetlenia (razem 25 wartości) co pozwala na prawidłową ekspozycję w warunkach dużego kontrastu motywu. Pomiar matrycowy wykorzystywany jest przy zdjęciach z fleszem.
Przełączenie z jednego systemu pomiaru na drugi odbywa się ręcznie. W przypadku użycia obiektywu starszego typu przełączanie na pomiar integralny dokonuje się automatycznie. Pomiar matrycowy
jest możliwy tylko w przypadku użycia obiektywów serii AF, w które wbudowane są płytki pamięci z informacją o obiektywie.
3 kwietnia 2025 r. Nikon przedstawił nowy aparat z wymienną optyką o symbolu Nikon Z5II. To bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą (FX) o szerokich możliwościach fotograficznych i filmowych. Ten kompaktowych wymiarów model wyposażono w wiele funkcji z korpusów profesjonalnych.
17 lutego 2025 r. firma Lexar poinformowała o rozszerzeniu serii Armor poprzez wprowadzenie karty Lexar Armor Gold SDXC UHS-II. Nową kartę zaprojektowano z myślą o profesjonalnych fotografach, kamerzystach i twórcach treści, którzy potrzebują zarówno solidnej wytrzymałości, jak i wysokiej wydajności. Jest niezawodna i szybka w działaniu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda
wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu
foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki
o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024