testowe TEST Fujifilm X-T4 - flagowy bezlusterkowiec z profesjonalna nutą - artykuł z FK 10/20![]() Na początku września mieliśmy możliwość spędzenia z tym aparatem kilku dni w Berlinie podczas GPC IFA 2020, gdzie mogliśmy przetestować ten model w typowym dla aparatu środowisku fotograficznym. W naszych rozważaniach, tam gdzie to będzie miało sens odnosimy się do modelu Fujifilm X-T3, którego test opublikowaliśmy w Foto-Kurierze 5/19.
![]() Fujifilm X-T4 + 16–80 mm f/4 R OIS WR. Par. eksp.: 1/17 s; ISO 640; f/4,5; f=24 mm
Ergonomia i estetyka
![]()
![]()
W nowym flagowcu niemal w całości zachowano pozycje pokręteł na górnym panelu (po co zmieniać to co jest dobre), centralnie umieszczony wizjer EVF (patrz dalej) oraz bardzo dobrze wyprofilowany uchwyt poprawiający wygodne trzymanie aparatu w prawej dłoni. Kształt górnych pokręteł wyboru czasu otwarcia migawki i czułości jest taki sam jak w X-T3, a pokrętło korekcji ekspozycji nadal nie ma blokady zapobiegającej przypadkowemu obrotowi, ale na szczęście zmieniamy jego pozycję z wyraźnym oporem.
![]()
![]()
Na pokrętle wyboru czułości ISO zmieniono tez nieznacznie oznaczenia. Nie ma już literek L i H, a w to miejsce pojawiła się litera C [1], gdzie po wybraniu pozycji z nią kojarzonej korzystamy z wcześniej wybranej preferowanej czułości ISO. To rozwiązanie jest lepsze o tyle, że jeśli mamy swoją preferowaną czułość to w tej chwili możemy z niej szybciej skorzystać przestawiając pokrętło w pozycję „C”.
![]()
Aparat występuje w wersji srebrno-czarnej i czarnej. Model X-T4 odziedziczył po Fujifilm X-T3 kształt przycisków na tylnym panelu (z wyjątkiem nieco bardziej zaokrąglonego przycisku AF-ON [2]), a także wygodną obsługę przedniego i tylnego pokrętła, które reagują na zmianę ustawienia charakterystycznym kliknięciem.
![]()
Zmieniono nieco opisy przycisków na tylnej ściance, na prawo od ekranu LCD, co widać na załączonych obok zdjęciach. Do dotychczasowego pokrętła znajdującego się pod pokrętłem zmiany czasów przypisano teraz funkcję przełączania między trybem fotografowania i filmowania [3]. Zapewne inspiracja przyszła od konkurencyjnych modeli Canona i użytkowników tej marki. Fujifilm liczy zapewne, że część zwolenników lustrzanek Canona przesiądzie się na bezlusterkowce Fujifilm.
data dodania: 08-03-2021
godzina dodania: 09:50
odsłon: 10675
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() TEST Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - kultowe zbliżenie 26 września 2024 r. zadebiutował nowy Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw makro przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Obiektyw ma charakteryzować się wysoką jakością obrazu i ma skalę odwzorowania 1:1, a zatem powinien idealnie sprawdzić się w fotografii zbliżeniowej i portretowej. Pod koniec listopada zawitał do naszej redakcji, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Do testu wykorzystaliśmy aparaty Sony A7 III oraz Sony A7C R. ![]() Foto-Kurier 4/25 wysłaliśmy 11 kwietnia do prenumeratorów, jest dostępny on-line i... W piątek 11 kwietnia wysłaliśmy Foto-Kurier 4/25 do prenumeratorów, jest dostępny on-line. W salonach EMPIK już od 14 kwietnia, a w pozostałych sieciach prasowych powinien być wcześniej, może nawet już 11 kwietnia 2025 r. Życzymy inspirującej lektury. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |