testowe Lotnictwo w obiektywie![]() Latanie od zawsze pasjonowało ludzi. Wiele osób zainteresowanych samolotami, niestety nie zawsze może spełnić swoje marzenia, a przynajmniej nie w pełnej formie. Trudno jest bowiem zostać pilotem F-16. Na szczęście jest fotografia lotnicza, która może być pewną alternatywą dla tych, którzy nie mogą sami siedzieć za sterami.Często mówi się, że fotografowie lotniczy to „świry lotnicze” i po części jest to prawda. Miłośnikom tego rodzaju fotografii zdarza się czasem czekać nawet 8 godzin na przylot jednego samolotu, fotografować podczas dużych opadów śniegu czy deszczu lub wstawać o 3 w nocy, aby dojechać na oddalone o 500 km lotnisko. Niektórzy uznają to za dziwne, lecz osoby, dla których fotografia lotnictwa to pasja wiedzą, że dzięki temu mogą zrobić niecodzienne zdjęcia czy uchwycić niecodzienną maszynę w obiektywie.
![]() Mig-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim podczas patrolu nad Litwą w ramach misji NATO Baltic Air Policing 2015 (rotacja PKW Orlik 6).
Gdzie fotografować samoloty?
![]() Backstage z sesji zdjęciowej Air-to-Air wraz z MIGiem-29 o zachodzie słońca podczas misji PKW Orlik 6. Zdjęcie wykonane z otwartej rampy samolotu transportowego C-27J Spartan.
![]() Myśliwiec frontowy MIG-29 (Fulcrum) to maszyna osiągająca maksymalną prędkość 2,3 Macha, a zasięg samolotu to 1750 km (bez dodatkowych zbiorników paliwa).
Druga możliwość to lotniska wojskowe, lecz tutaj nie jest tak łatwo, jak przy lotniskach komunikacyjnych. Stojąc pod płotem zazwyczaj zobaczymy bardzo mało, kadry nie będą zachwycać, a samo dotarcie do danego miejsca również może być nie lada wyzwaniem. Załóżmy, że jesteśmy uparci i chcemy sfotografować maszyny wojskowe (np. myśliwce), co wtedy? Musimy śledzić strony internetowe różnych stowarzyszeń lotniczych oraz oficjalne strony baz lotniczych czy ich profile w mediach społecznościowych. Od czasu do czasu organizowane są tzw. „Spotters Day” – dni, kiedy baza pozwala fotografom na wejście na jej teren i wykonanie ciekawych zdjęć z maszynami wojskowymi – zarówno statycznie, jak i dynamiczne podczas lotów.
Więcej w aktualnym wydaniu Foto-Kuriera. Całe wydanie możecie przekartkować tutaj >>> Tekst i zdjęcia: Filip Modrzejewskidata dodania: 13-04-2015
godzina dodania: 10:45
odsłon: 2339
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() TEST Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - kultowe zbliżenie 26 września 2024 r. zadebiutował nowy Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw makro przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Obiektyw ma charakteryzować się wysoką jakością obrazu i ma skalę odwzorowania 1:1, a zatem powinien idealnie sprawdzić się w fotografii zbliżeniowej i portretowej. Pod koniec listopada zawitał do naszej redakcji, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Do testu wykorzystaliśmy aparaty Sony A7 III oraz Sony A7C R. ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Konkurs EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Tylko do 15 maja. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród to prawie 20 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |