testowe Perfekcyjne makro tanim kosztem – światło zastane - pełny artykuł Foto-Kurier 11/13![]() ciąg dalszy...
Przygotowania
![]() fot. Sebastian Janicki
Nie bójmy się używać dużych przysłon i długich czasów naświetlania. Na tym między innymi polega światło zastane. Stosujmy przycisk podglądu głębi ostrości aby ocenić czy nasze tło jest odpowiednio rozmyte. Po wykonaniu zdjęcia obejrzyjmy w przybliżeniu oczy modela – czy są ostre , oraz histogram. Graficzny wykres pozwoli nam ocenić ekspozycję zdjęcia oraz czy nie jest ono niedoświetlone (histogram przesunięty w lewo), bądź przepalone (przesunięty w prawo).
![]()
Każdy histogram pokazuje rozkład punktów o różnej jasności – od zupełnie czarnych z lewej strony, po zupełnie białe, wypalone piksele na prawym końcu wykresu. Wysokość każdego z 256 słupków oznacza liczbę pikseli w danym odcieniu znajdujących się na zdjęciu (matrycy). Na wykresie w dużym uproszczeniu przedstawiono od lewej strony: cienie, tony średnie i światła.
![]() fot. Sebastian Janicki
Tak mniej więcej to wyglada, jeśli zdjęcie jest poprawnie naświetlone.
![]() fot. Sebastian Janicki. Kolejne ujęcie świtezianki. Tym razem czysto portretowe. Przysłona f/6,3 „pozwoliła” uzyskać ostre oczy, a przy tym dodała plastyki zdjęciu. Mamy wrażenie, że ważka dosłownie wyłania się z rannego rozmytego środowiska. Są to bardzo ciekawe owady. Starajmy się wiec pokazać ich wyjątkowość.
Nauczmy się kadrować, zostawiając więcej miejsca przed obiektem niż za, tak aby miał gdzie patrzeć. Nie ucinajmy czułków, roślin oraz ich listków i starajmy się aby nasze kadry były przejrzyste. Bałagan w tle jest niewskazany. Umownie jest to kwestia gustu, ale uważam że w makrofotografii eksponujemy modela, a nie tło.
![]() fot. Sebastian Janicki. Rusałka pawik to bardzo popularny polski motyl. Ten kadr został wykonany dość późno, więc jest to prawdziwy weteran. Nie polecamy makro z tej perspektywy, jednak czasem możemy uzyskać zdjęcia, które docenili by entomolodzy tworzący atlasy.
data dodania: 31-05-2018
godzina dodania: 09:30
odsłon: 9453
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() Nikon Z5II - nowy pełnoklatkowy aparat 3 kwietnia 2025 r. Nikon przedstawił nowy aparat z wymienną optyką o symbolu Nikon Z5II. To bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą (FX) o szerokich możliwościach fotograficznych i filmowych. Ten kompaktowych wymiarów model wyposażono w wiele funkcji z korpusów profesjonalnych. ![]() Lexar ARMOR Gold - wodoodporne i super wydajne karty w złotej odsłonie - cena i dostępność 17 lutego 2025 r. firma Lexar poinformowała o rozszerzeniu serii Armor poprzez wprowadzenie karty Lexar Armor Gold SDXC UHS-II. Nową kartę zaprojektowano z myślą o profesjonalnych fotografach, kamerzystach i twórcach treści, którzy potrzebują zarówno solidnej wytrzymałości, jak i wysokiej wydajności. Jest niezawodna i szybka w działaniu. ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |