Wydania FK: 177,
publikacje: 9389,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2134,
galerie zdjęć: 302305,
użytkownicy: 9937
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
TEST Nikon Z 5 - najtańsza pełna klatka Nikona - test z Foto-Kuriera 10/20
ciąg dalszy...
Możliwości fotograficzne
Pełnoklatkowy Nikon Z 5 i jasny Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S ułatwiają zabawę z głębią ostrości; fot. K. Patrycy.
Matryca
Nikon Z 5 ma procesor EXPEED 6 i 24,3-milionową matrycy CMOS, która w pełni wykorzystuje dużą ilość światła wpuszczanego przez mocowanie Z o dużej średnicy. Matryca jest prawdopodobnie nieco zmodyfikowana w stosunku do tej, którą zastosowano w modelu Z 6, ale różnice w rozdzielczości są na poziomie aptekarskim (patrz tabela na str. 66). Z 5 ma dwa tryby zdjęć seryjnych: wolne – częstotliwość ok. do 4 kl./s; szybkie do 4,5 kl./s. To też wyraźna różnica w stosunku do Z 6, który osiągał do 12 kl./s. Czasy otwarcia migawki można regulować w zakresie 1/8000 s – 30 s (w krokach co 1/3 lub 1/2 EV).
Czułość ISO
Zakres natywnej czułości w testowanym modelu należy do przedziału ISO 100-ISO 51200. Można go rozszerzyć do odpowiednika ISO 50 (L1.0) i 102 400 (H 1.0), czyli nieco mniej niż w Z 6.
Ustawienia Picture Control
Nikon Z 5 ma taki sam jak w Z 6 system Picture Control [2], który umożliwia skorzystanie z całego szeregu gotowych lub niestandardowych ustawień w zależności od fotografowanych obiektów i scen. Aparat ma też 20 opcji Creative Picture Control (Kreatywnych ustawień Picture Control) gdzie poziom efektu można regulować w skali od 0 do 100. System umożliwia łatwe dostosowanie parametrów ostrości, nasycenia czy odcieni podczas fotografowania oraz nagrywania filmów.
System AF
Ustawianie ostrości w Nikonie Z 5 oparte jest na 273-polowym, hybrydowym systemie AF analogicznym do tego z Nikona Z 6, co ma zapewnić idealną ostrość w całym kadrze. Autofocus ma funkcję wykrywania oczu co umożliwia wykonanie idealnych portretów poprzez ustawianie i utrzymywanie ostrości na oczach fotografowanej osoby (Eye AF). Pola AF, pokrywają około 90% kadru w pionie i poziomie. System AF standardowo przystosowany jest do pracy w zakresie od –3 do +19 EV (nieco szerszym niż przy Z 6), ale bez AF w słabym oświetleniu zakres ten spada do od –2 EV do +19 EV.
Duża matryca Z 5 w połączeniu z jasnym obiektywem Nikkor Z 20 mm f/1,8 tworzy niemal papierową głębię ostrości. Nikon Z 5 + Nikkor Z 20 mm f/1,8 S; par. eksp.: 1/1000 s; ISO 640; f/1,8; f=20 mm; fot. K. Patrycy
Stabilizacja drgań
Nikon Z 5 ma wbudowany, skuteczny, 5-osiowy mechanizm stabilizacji VR, który umożliwia wykonywanie nieporuszonych ujęć z czasami otwarcia migawki dłuższymi nawet o 5 stopni EV. Stabilizacja działa skutecznie zarówno podczas fotografowania jak i filmowania. Focus Stacking
Nikon Z 5 to kolejny aparat wyposażony w cyfrowy tryb focus stacking, który umożliwia rejestrowanie zdjęć o dużej głębi ostrości. Aparat rejestruje do 100 zdjęć w określanych odstępach czasowych i z regulowanym skokiem ostrości, które mogą byc zapisywane w oddzielnym folderze, a które łączone w procesie post produkcji stwarzają nam obrazu o unikalnej głębi ostrości. Świetne rozwiązanie dla miłośników makrofotografii i fotografii produktowej. Pliki RAW (NEF) i JPEG
Rejestrowane pliki zdjęciowe są dość duże. Największy JPEG, najmniej skompresowany plik, ma ok. 7 MB i rozdzielczość 6016 × 4016 pikseli, co umożliwia wykonanie zdjęcia mającego wymiar 34 × 50,9 cm dla 300 dpi. Nikon Z 5, podobnie jak Nikon Z 6, umożliwia nam fotografowanie w formacie RAW czyli nikonowskim NEF o dużej, średniej lub małej wielkości zdjęć z tym, że o odpowiednio trzech mniejszych rozdzielczościach: 24,2 mln pikseli (duże), 13,6 mln (4512×3008) pikseli (średnie) lub 6 mln (3008 × 2008) pikseli (małe). W Nikonie Z 5 pliki RAW mogą być, tak jak w Z 6, również rejestrowane z głębią kolorów 12 lub 14-bitową. Mogą to być pliki nieskompresowane jak też skompresowane bezstratnie lub skompresowane. Nieskompresowany plik RAW ma ok. 26 MB. Za możliwości fotograficzne przyznajemy 5,4 pkt.
Wizjer elektroniczny
W aparacie jest znany z modeli Z 6 i Z 7 elektroniczny wizjer, wykonany w technologii OLED, o przekątnej 0,5" i rozdzielczości 3690 tys. punktów, który pokrywa kadr w 100% w pionie i w poziomie. Ma on aż 0,8-krotne powiększenie oraz 37-stopniowy kąt oglądania po przekątnej. Wizjer sprawia wrażenie nieco wyraźniejszego od tego zastosowanego w Sony A7 III, który ma mniejszą rozdzielczość, wynoszącą 2,39 mln punktów. Niestety, tak jak w każdym innym wizjerze elektronicznym tak i w Z 6 (i w Z7) możemy sporadycznie zaobserwować delikatne „mrowienie”, kaszkę aberracji chromatycznej na ekranie np. przy fotografowaniu w ciemnych pomieszczeniach. Przy fotografowaniu skomplikowanych drobnych detali sporadycznie mogą się pojawić w wizjerze różne artefakty tj. mora. Wizjer EVF oceniamy bardzo wysoko na 5,85 punktu.
Po prawie 10 latach, od powstania pierwszej Digitalizacji - Warsztatowego ABC, na rynku, w tym on-line, pojawiło się 3. wydanie Digitalizacji Warsztatowego ABC jako Foto-Kurier EXTRA 1/25. To 80 stron o tym jak digitalizować, czym i po co. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą, jedyną na naszym rynku, a prawdopodobnie i na świecie publikacją.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda
wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu
foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki
o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro.
Dwa nowe aparaty kompaktowe Praktica wyposażone są w obiektywy zmiennoogniskowe, w których zastosowano najnowsze technologie: soczewek asferycznych i szkła o ultraniskiej dyspersji. Praktica Super Zoom 105AF wyposażona jest w obiektyw Prakticar Aspherical Lens Zoom 38-105 mm f/5-12,7, a Praktica Super Zoom 1450AF w...
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024