Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300257,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Nowy kompakt klasy Premium - Fujifilm X100F
ciąg dalszy...
Sześć trybów AF do wyboru stosownie do fotografowanego motywu
Aparat X100F oferuje tryb AF-S dla nieruchomych motywów oraz AF-C dla poruszających się obiektów. W przypadku obydwu tych opcji można wybrać tryb “Pojedynczego punku” lub “Strefy”, które wyznaczają obszar ostrości, jak również tryb “Szeroki / Śledzenia”, w którym to aparat automatycznie wybiera wiele obszarów dla ustawiania ostrości. W trybach Pojedynczego punktu oraz Strefowym można skorzystać ze znajdującej się obok ekranu LCD Dźwigni ostrości, aby bezpośrednio zmienić lokalizację i rozmiar obszaru ustawiania ostrości.
3 Modele z matrycą obrazu X-TransTM CMOS II oraz procesorem EXR II.
Ewolucja zaawansowanego hybrydowego wizjera
Aparat X100F wykorzystuje zaawansowany hybrydowy wizjer, który łączy w sobie cechy wizjera optycznego (OVF) oraz elektronicznego (EVF). Znajdujący się na przedniej ściance korpusu aparatu przełącznik wizjera pozwala na natychmiastowe przełączanie pomiędzy opcją OVF oraz EVF.
W trybie Elektronicznego Dalmierza (ERF), elektroniczny wizjer (EVF) wyświetlany jest w małym okienku na dole w prawym narożniku wizjera optycznego, aby tym samym ułatwić precyzyjne ustawienie ostrości wykorzystujące wierzchołki ostrości(Focus Peaking) oraz Cyfrowy Podział Obrazu, także przy kadrowaniu ujęcia przez wizjer optyczny. Małe okienko EVF może wyświetlać 100% pola widzenia, jak również obraz powiększony 2.5x lub 6x. W okienku EVF można także sprawdzić ekspozycję i balans bieli, a wszystko to przy kadrowaniu ujęć przez wizjer optyczny, który nie ma żadnego opóźnienia w prezentowaniu obrazu i zapewnia wyraziste pole widzenia.
Wizjer oferuje automatyczną, realizowaną w czasie rzeczywistym korekcję paralaksy, czyli przesunięcia pomiędzy pomocniczą ramką obrazu a faktycznym obszarem fotografowania, co ma miejsce przy zdjęciach z niewielkiej odległości. Wprowadzona funkcja korekcji paralaksy w czasie rzeczywistym poza pomocniczą ramką jest stosowana obecnie do obszaru ostrości zapewniając precyzyjne kadrowanie i ustawianie ostrości w trybie Manualnym.
Częstotliwość odświeżania obrazu w elektronicznym wizjerze została zwiększona do 60 klatek na sekundę. Nawet przy słabym oświetlaniu częstotliwość odświeżania jest utrzymywana, co ułatwia fotografowanie nocnych scenerii, itp.
Intuicyjna i praktyczna obsługa, a zarazem korpus o luksusowym wyglądzie
Wygląd tylnej ścianki aparatu został zmodernizowany, aby skupić po prawej stronie większość najczęściej używanych przycisków i pokręteł. Dzięki temu można szybko zmieniać ustawienia aparatu trzymając go mocno i nie odrywając oka od wizjera.
Aparat X100F posiada też pokrętło ustawiania czułości ISO, które zostało zintegrowane z pokrętłem czasów migawki, co przypomina aparaty analogowe z przeszłości. Nie trzeba teraz włączać aparatu, by sprawdzić ustawioną czułość ISO, wartość przysłony, czas migawki czy ustawienie korekcji ekspozycji. Ustawienia wszystkich tych parametrów są od razu widoczne.
Ustaw pokrętło ISO w pozycji “A” i wybierz opcję “Command” w menu ISO DIAL SETTING (A), aby umożliwić szybkie ustawienia ISO pokrętłem sterującym z przodu aparatu. Można wówczas korzystać ze standardowych czułości w zakresie ISO 200 do ISO 12 800 ze zmianą w krokach co 1/3 EV.
Dźwignia ostrości umieszczona jest na tylnej ściance aparatu. Operuje się nią na zasadzie joysticka działającego w ośmiu kierunkach (góra/dół, w prawo/ w lewo oraz pop przekątnej), aby błyskawicznie przesuwać obszar ustawiania ostrości.
Pokrętło korekcji ekspozycji ma obecnie pozycję “Pokrętło sterujące” (C). Po ustawieniu pokrętła w pozycji “C” regulacja korekcji ekspozycji odbywa się poprzez pokrętło sterujące z przodu aparatu , a ponadto rozszerzone są dostępne wartości korekcji do zakresu ±5 EV.
Górny i dolny panel aparatu zostały wykonane z lekkiego, trwałego i niezwykle mocnego stopu magnezu. Nałożono na niego specjalne powłoki, aby wykonane elementy tworzyły wrażenie stalowej powierzchni.
Zewnętrzne powierzchnie aparatu zyskały imitujące skórę wykończenie wykonane ze skóry ekologicznej zapewniającej odporność na czynniki zewnętrzne i wysoką trwałość. Powierzchnia doskonale imituje wygląd i fakturę naturalnej skóry, a jednocześnie zapewnia praktyczne zalety, czyli pewny chwyt aparatu i zabezpieczenie przed wyślizgnięciem się sprzętu z ręki.
Każdy komponent jest “made in Japan”, by zapewnić niezawodność, wysoką precyzję wykończenia oraz odczuwaną w każdym aspekcie jakość.
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024