testowe O fotografowaniu architektury: Witold Dederko, Cezary DybowskiWitold Dederko był jedną z najważniejszych postaci polskiej fotografii artystycznej, jak też propagatorem wiedzy o fotografii, którą zawarł w swoich książkach. Dederko omawia w nich jak obchodzić się z warsztatem fotograficznym (a przede wszystkim z zasadami fotografii), by stworzyć obraz zgodny z wizją autora.
Od ich publikacji minęło sporo czasu, zmieniła się technologia, zmienił się codzienny język. Przed niełatwym zadaniem dopowiedzenia nowej treści do słów Mistrza podjął się Cezary Dybowski w książce pt. „O fotografowaniu architektury”. Znajdzie się tam oryginalna praca Witolda Dederki napisana w latach 60. XX wieku, uzupełniona o aspekty związane z rozwojem technologii, który dokonał się po wydaniu oryginału i śmierci Witolda Dederki. Zawarte w niej zostało dogłębne omówienie fotografii architektury, znalazło się też spojrzenie na ogólne zagadnienia fotograficzne i podstawowe wiadomości z fizyki (w tym zasady optyki). Nie mogło zabraknąć kwestii estetyki obrazu, która jest bardzo ważna, a współcześnie często sprowadzana do wykonywanego według szablonu geometrycznego podziału kadru. Nie zabrakło ogólnie ujętych zagadnień prawnych, ponieważ często spotykamy się z różnymi zakazami fotografowania czy też z nieuprawnioną publikacją naszych zdjęć. W całej książce znajdzie się sporo ilustracji i przykładowych zdjęć. Nie zabraknie też spojrzenia na nowe techniki tworzenia obrazu fotograficznego z wykorzystaniem metod manipulacji odwzorowaniem optycznym i późniejszym przetwarzaniem obrazu cyfrowego. Tą techniką jest geometrywa pokazująca fotografię architektury w nowatorski sposób, burzący rzeczywistą perspektywę.
ARW data dodania: 18-03-2021
godzina dodania: 11:12
odsłon: 1621 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Czwarty Wojnowski Festiwal Fotografii 2020 - od 27 czerwca do 30 września. Dobra fotografia dla każdego.
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |