Projekt Joli Skóry, przewrotny i filozoficzny, wyprowadza widza w pole. Tytułowe „Rudzielce“ zostały wybrane nieprzypadkowo: - Chciałam wykorzystać fakt, że osoby o tym typie urody nieczęsto zmieniają własny kolor włosów, a ukrycie czy zmiana cech zewnętrznych takich jak jasna cera, piegi są możliwe właściwie jedynie na płaszczyźnie fotografii – opowiada autorka. Portrety są zestawione w osobliwe dyptyki. Za sprawą mocnej charakteryzacji, zaawansowanego montażu i retuszu komputerowego w niektórych przypadkach trudno uwierzyć, że widzimy tę samą osobę. – Nawet wydający się naturalnym portret jest jedynie subiektywnym, fotograficznym wyobrażeniem danej osoby, zatem drugie zdjęcia portretowanego jest już przekształceniem przekształcenia – wyjaśnia Jola Skóra. Przyznaje także, że portret traktuje nie jako dokument, ale sposób na tworzenie własnej interpretacji rzeczywistości. – W każdej realizacji ważne jest dla mnie takie pokazanie portretowanej osoby, które pozwoli skupić na niej całkowitą uwagę. Wszystkie dodatki mają tylko pomagać w osiągnięciu zamierzonego efektu. Metody cyfrowego przekształcania obrazu są zawsze środkiem, ale nie celem.
Jola Skóra: Rudzielce
Marcin Żuberek: Squeaks of Silence
“Squeaks of Silence” Marcina Żuberka to fotozapis wyprawy na Islandię, gdzie latem 2009 roku wraz z przyjacielem przemierzył na rowerach prawie 1500 km. - Podczas podróży nasze zmysły były permanentnie atakowane dźwiękami (wiatru, morza, gejzerów), a także obrazami o nie do końca ziemskim pochodzeniu – opowiada Żuberek. – Po powrocie mój umysł, nagle odcięty od tych niesamowitych zjawisk, domagał się ich niczym narkotyku. Siedząc samotnie w domu słyszałem tylko pisk. Wtedy uświadomilem sobie, że cisza… piszczy - stąd pochodzi tytuł cyklu. Wszystkie fotografie zostały zrobione 50-letnim Rolleiflexem T.
Fotograf oprócz Islandii odwiedził też między innymi: Wyspy Alandzkie, Syberię, Saharę. Deklaruje, że jako fotografa interesują go nie centra kulturowe, w których zatracamy kontakt ze światem natury, ze światem realnym, lecz peryferia świata, gdzie wzajemne relacje człowieka i przyrody mają szansę dojść do głosu.
Konkursowe projekty można obejrzeć pod linkami:
Jola Skóra: (kliknij)
Marcin Żuberek: (kliknij)