testowe Europejskie Centrum Solidarności - Światłosiła Festiwal Foto-Video i stała wystawaciąg dalszy...
Wystawa poświęcona historii Solidarności Tym razem podczas Fotosiły dla mnie najważniejsza była wystawa poświęcona historii Solidarności, której obejrzenie zostawiłem sobie na drugi dzięń festiwalu. 7 września kupiłem bilet (30 zł) i udałem się na pierwsze piętro, gdzie rozpoczynała się kilkupętrowa wystawa. Przed wejściem otrzymałem przewodnik audio, na którym wybrałem sobie krótszy czas oglądania, czyli 1,5 godziny, gdyż chciałem jeszcze wziąć udział w innych wybranych prezentacjach, które odbywały się w ECS tego dnia. W dalszej części przedstawiam wybrane kadry wykonane podczas wystawy, które w skrócie dają wyobrażenie o tym z jak wielkim dziełem wystawienniczym i historycznym zderzyłem się podczas oglądania wystawy. Dość powiedzieć, że wyszedłem z niej dopiero po 3 godzinach zachwycony jej multimedialnym charakterem i historycznym przekazem, ale o tym już zapewne przekonają się Państwo sami oglądając dalsze kadry i czytając krótkie komentarze do zdjęć.
Wystawa rozpoczyna się od prezentacji początku dnia stocznowców, czyli od ich przyjścia od pracy, zarejestrowanie się, zostawienia rzeczy w dedykowanych szafkach, założenie ubrań ochronnych i udanie się do pracy.
Wchodząc do pierwszej sali czujemy się jakbyśmy byli częścią tej stoczniowej rzeczywistości tamtych czasów.
Żeby dobrze zrozumieć historię i genezę ruchu solidarnościowego zostałem wprowadzony w tamte lata głównie za pomocą unikalnych i charakterystycznych zdjęć z tego okresu. To jeszcze raz podkreśliło wagę dokumentu fotograficznego, o której niestety coraz mniej osób dzisiaj pamięta.
Tutaj świetnie sprawdziło się stwierdzenie, że jedno dobre zdjęcie jest warte więcej niż 1000 zapisanych słów. I z tego typu fotograficznymi smaczkami spotykałem się na wystawie co krok. Dobrym przykładem tego typu zdjęć jest prezentowane poniżej "Samospalenie", którego autorem jest Leszek Łożyński, czy też "braterska" przyjaźń (powyżej) uwieczniona buziaczkiem między przedstawicielami PRL-u (Gierek) i ZSRR (Breżniew).
Marsze nie są czymś nowym w Warszawie, ale faktycznie marszu "Miliona serc" wtedy nie było. Żeby poczuć dobrze atmosferę tamtych dni na wystawie przytoczono kilka zdarzeń charakterystycznych dla tamtej epoki: Poznański Czerwiec, Powstanie Węgierskie, czy też Praska Wiosna.
Przy każdym z prezentowanych zdarzeń można było obejrzeć z dbałością wyselekcjonowane czarno-białe zdjęcia, prezentowane na tabletach, obrazy charakterystyczne dla tamtego okresu. Naprawdę warto było zatrzymać się przy tym na dłużej.
data dodania: 12-10-2023
godzina dodania: 08:00
odsłon: 6691 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Dodatkowa informacja dla oceniających zdjęcia w serwisie foto-kurier.pl - poznaj moc czerwonej gwiazdki
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |