testowe Wystawa fotografii Piotra SzymonaPrezentowana w Muzeum Śląskim wystawa prac Piotra Szymona odsłania cztery podstawowe wątki w dorobku artysty, którymi są: pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny.
W swojej twórczości Piotr Szymon wielokrotnie powracał do tych samych wątków. Pielgrzymów z Kalwarii Zebrzydowskiej fotografował przez kilkanaście lat, utrwalił na zdjęciach również Kalwarię Pacławską i Grabarkę. Systematyczne powroty do tych samych tematów odsłaniają refleksyjny charakter jego fotografii. Nie chodziło jedynie o relację z wydarzeń, ale o wręcz socjologiczne ujęcie fenomenu misterium oraz zakorzenionej w naturze człowieka potrzeby sacrum. Pielgrzymi zostali pokazani jako świadkowie wiary, świeccy święci. Długoletnie uczestnictwo w misteriach wpłynęło także na stworzenie indywidualnego stylu portretowego Szymona, który można nazwać fotografią humanistyczną. Z jego obrazów wyłania się uniwersalna opowieść o człowieku i złożoności jego natury. Otwarta postawa oraz żywe zainteresowanie pozbawione stereotypów i uprzedzeń wzbudzały zaufanie bohaterów jego fotografii, którzy pozwalali na uchwycenie ich w różnych, często intymnych sytuacjach, religijnych (pielgrzymi) lub rodzinnych, jak w przypadku Romów. U Piotra Szymona fotografowanie splotło się z działalnością pedagogiczną. Wykształcił liczne grono fotografów zarówno w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jak i w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Białej. Przygotował wielu z nich do studiów w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie, stając się symbolicznym „ojcem” śląskich fotografów.
data dodania: 19-01-2017
godzina dodania: 09:15
odsłon: 3782 powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Z lotu ptaka
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |