testowe ![]() Europejskie Centrum Solidarności - Światłosiła Festiwal Foto-Video i stała wystawa![]() ![]() W dniach 6-7 września 2023 r. odbyła się II Światłosiła, czyli festiwal Foto-Video. Tym razem organizator zmienił lokalizację. Nowym głównym miejscem, w którym odbywała się stolikowa prezentacja sprzętu i główna część prelekcji było Europejskie Centrum Solidarności i był to bardzo dobry wybór ze strony organizatora poprawiający znacznie komfort uczestnictwa w tym festiwalu.6-7 września 2023 r. to 2 dni inspiracji dla uczestników. Odbyło się 80 wykładów i warsztatów. Było otwarte studio, odbywały się fotospacery po terenie stoczni gdańskiej, przegląd portfolio, była też wypożyczalnia sprzętu fotograficznego. Zaprezentowano ponad 70 marek fotograficznych i wprowadzono unikalne promocje na sprzęt fotograficzny i filmowy. Te i wiele innych atrakcji składało się na tegoroczny Festiwal Fotosiła 2023. Jadąc do Gdańska wiedziałem czego mogę się spodziewać od strony fotograficznej.
![]() Nie wiedziałem jednak co kryją w sobie wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności i nie ukrywam, że możliwość zapoznania się z ofertą tej instytucji intrygowała mnie bardziej niż sama Fotosiła 2023. Co warto było zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności. ECS to niezwykły obiekt stworzony w 2007 roku, łączący w swojej przestrzeni unikaną historię Stoczni Gdańskiej, ducha Solidarności powstałej w latach 80-tych i sztuki.
![]() Nowoczesne, przygotowane do najnowszych wyzwań technologicznych wnętrza stanowiło faktycznie idealne miejsce dla spotkań i rozmów o fotografii i filmie. Pierwszego dnia Fotosiły obejrzałem wystawę czasową poświęconą historii przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Wstęp płatny, a obejrzenie całości zajmuje od 1 do 2 godzin i jest godne polecenia tym, których ta tematyka interesuje.
![]() Udało też się mi wjechać na taras widokowy na najwyższym piętrze, a że pogoda dopisała to spędziłem na nim chwil kilka rejestrując okoliczną panoramę na przekształcaną i historyczną część Stoczni Gdańskiej.
![]()
![]()
![]()
![]() ![]() Podziwiałem też szpalery różnokolorowych kwiatów, które okazały się świetnym motywem testowym dla sprzętu fotograficznego różnej maści.
![]() Testowanego Tamrona 20-40 mm f/2,8 w połączeniu z Sony A7 III użyłem do wykonania kilku zbliżeń, wykorzystując niewielki MOD obiektywu. Ładne wydobycie głównego motywu z tła i ciekawy bokeh to mocne strony tej konstrukcji, która orzymała tytuł najlepszego według EISA zoomu szerokokatnego sezonu 2023-2024. Test obiektywu przedstawiamy w Foto-kurierze 10/23. Wszystkie zdjęcia w tym materiale zostały wykonane wspomnianym wyżej zestawem, który świetnie się sprawdził zarówno podczas rejestracji krajobrarów, jak i tworzenia tego mini reportażu z wystawy stałej w ECS.
![]()
data dodania: 12-10-2023
godzina dodania: 08:00
odsłon: 6719 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Dodatkowa informacja dla oceniających zdjęcia w serwisie foto-kurier.pl - poznaj moc czerwonej gwiazdki
![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. ![]() Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |