testowe ![]() NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena - w odpowiedzi na analogiczną konstrukcję Canona![]() ![]() 27 września firma Nikon wprowadza na rynek obiektyw NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena. Ten najwyższej klasy pełnoklatkowy średni teleobiektyw umożliwia uzyskanie perfekcyjnego bokeh - zarówno na zdjęciach, jak i w filmach. Obiektyw sprawdzi się w fotografii artystycznej, portretowej, modowej oraz przyrodniczej.
Optyczna drobiazgowość
Główną zaletą obiektywu Plena jest optyczna perfekcja. Duża średnica mocowania Z firmy Nikon otworzyła nowe możliwości projektowania obiektywów, a Plena wykorzystuje je wszystkie, aby zapewnić ciekawy i miły dla oka efekt bokeh, nawet w najdalszych rogach kadru. W połączeniu z kompresją perspektywy, charakterystyczną dla ogniskowej 135 mm, separacja obiektu od tła jest naprawdę imponująca. Dzięki subtelnemu efektowi bokeh można z wysoką ostrością uwydatnić najdrobniejsze detale obiektu. Nawet podczas fotografowania z maksymalnie otwartą przysłoną, na bogatym w szczegóły tle lub z niewielkiej odległości.
![]() -Fotografowie, którzy chcą uzyskać perfekcyjną jakość efektu bokeh, mają teraz do dyspozycji odpowiedni obiektyw. Jest to po Noct drugi obiektyw w historii firmy Nikon, któremu nadano własną nazwę podkreślającą jego wyjątkowość. Nazwa pochodząca od łacińskiego słowa „plenus", oznaczającego „kompletny" lub „pełny". Dzięki temu pasuje do obiektywu zapewniającego tak dobry efekt bokeh. - dowiadujemy się z komentarza Dirka Jaspera, Product Managera w firmie Nikon
Obiektyw Plena umożliwia uzyskanie najwyższej jakości obrazowania spośród wszystkich obiektywów z serii S przy otworze względnym f/1,8. W połączeniu z 11-to listkową, zaokrągloną przysłoną i złożoną konstrukcją optyczną umożliwia dokładne wyeliminowanie aberracji: nie ma potrzeby przymykania przysłony, aby uniknąć winietowania.
![]()
Nawet przy fotografowaniu z maksymalnie otwartą przysłoną punktowe źródła światła, takie jak gwiazdy i światła miast, są odwzorowywane jako ostre, kontrastowe punkty. W przypadku źródeł światła padającego bezpośrednio na kadr, efekt bokeh jest pozbawiony komy sagitalnej i flary. Obiektyw stałoogniskowy Plena jest łatwy w obsłudze, ponieważ ma szybki i precyzyjny system AF. Niezależnie od odległości ostrość jest ustawiana szybko, nawet przy maksymalnym otworze przysłony, gdy głębia ostrości jest mniejsza. Waży niecały kilogram i jest wyposażony w konfigurowalne elementy sterujące. Dzięki temu można fotografować nim bezproblemowo fotografować zarówno „z ręki", jak i korzystać z rigu.
Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena
Bokeh: idealny efekt bokeh jest widoczny nawet w najdalszych rogach kadru. Rozmycia są idealnie okrągłe i nie mają kształtu obwarzanka, nie ma też zauważalnych kolorowych obwódek ani winietowania.
![]()
Układ optyczny: 11-lamelkowa, okrągła przysłona i układ optyczny, który składa się z 16 soczewek w rozmieszczonych w 14 grupach, minimalizują dyfrakcję oraz eliminują komę sagitalną i aberracje sferyczne. Najnowocześniejsza konstrukcja optyczna zawiera soczewkę ze szkła SR firmy Nikon i soczewkę asferyczną.
Łatwa obsługa: dwa przyciski L-Fn są optymalnie rozmieszczone do fotografowania zarówno w kadrze poziomym, jak i w pionowym. Duży, moletowany pierścień ustawiania ostrości obraca się płynnie z odpowiednim oporem.
Wyjątkowa jakość odwzorowania: niezależnie od tego, czy fotografujesz przy otworze przysłony f/1,8, czy z przymkniętą przysłoną, uzyskasz niezwykle ostre szczegóły oraz płynnie stopniowany efekt rozmycia tła i pierwszego planu. Kolor i kontrast są wyjątkowe, nawet wokół krawędzi o dużym kontraście.
Doskonała korekcja winietowania nawet przy otworze względnym f/1,8: jasność jest idealnie równomierna w całym kadrze, bez widocznego winietowania, nawet podczas fotografowania z maksymalnie otwartą przysłoną.
Doskonałe zapobieganie odblaskom i wysoka jakość zdjęć wykonywanych pod światło: powłoki Meso Amorphous i ARNEO firmy Nikon eliminują odblaski i flarę powodowane przez światło padające z różnych stron.
Szybki, precyzyjny system AF: obiektyw Plena ustawia ostrość szybko i cicho przy wszystkich odległościach zdjęciowych: od niewielkich po nieskończoność. Minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,82 m.
data dodania: 27-09-2023
godzina dodania: 14:18
odsłon: 1228 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/2023 w najlepszych salonach prasowych on-line, nie czekaj zajrzyj do e-kiosku
![]() Fujinon GF 30 mm f/5,6 T/S i Fujinon GF 110 mm f/5,6 T/S Macro, długo oczekiwane obiektywy typu tilt-shift dla serii GFX
![]() Aż siedem nowych modeli obiektywów Canon Cinema Prime z mocowaniem RF w ramach systemu Canon Cinema EOS
![]() TEST Sony FE 70–200 mm f/4 Macro G OSS II - poręczniejszy, lżejszy, szybszy, również do zdjęć makro i ambitnych
![]() Sigma 23 mm f/1,4 DC DN | Con. oraz Sigma 100-400 mm f/5-6,3 DG DN OS | Con. z mocowaniem do Fujifilm X
![]() Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. ![]() Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. ![]() Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |