testowe Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS II – lżejszy, szybszy, ale czy droższy?![]() 13 października 2021 roku firma Sony zaprezentowała najnowszy zoom z rodziny G Master. Jest nim Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS II, czyli druga generacja niezwykle popularnego zooma tej marki. Obiektyw będzie dostępny na rynku w listopadzie 2021 roku. Przyglądamy się nieco bliżej tej popularnej, lubianej i uniwersalnej konstrukcji.
![]()
W Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS II wykorzystano wiele rozwiązań konstrukcyjnych obecnych w superteleobiektywach tej firmy, a mianowicie Sony FE 400 mm f/2,8 GM oraz Sony FE 600 mm f/4 GM OSS co zaowocowało znaczną redukcją wagi nowej wersji obiektywu, w stosunku do pierwowzoru, aż o 29%, czyli o 435 g. Pomimo redukcji masy, dzięki zastosowaniu w układzie optycznym elementów XA i ED, według producenta, udało się zachować wysoką jakość rejestrowanego obrazu typową dla wspomnianych wcześniej superteleobiektywów.
![]()
Układ optyczny Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS II składa się z 17 elementów rozmieszczonych w 14 grupach. Wśród elementów układu, oprócz wspomnianych wcześniej elementów XA i 2 typu ED, obiektyw ma również m.in.: minimalizujący aberrację sferyczną element asferyczny, typu ED Asferyczny do niwelowania aberracji chromatycznej i 2 elementy Super ED. Jest to obiektyw typu IF, czyli z systemem wewnętrznego ogniskowania zapobiegającym m.in. obrotowi przedniej soczewki przy ustawianiu ostrości oraz o zachowującym stałą długość obiektywu podczas ogniskowania.
![]()
![]()
Według zapewnień producenta wydajność systemu AF jest ok. 4 razy większa niż w przypadku prekursora, czyli Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS.
![]()
Poprawiono też o ok. 30%, w porównaniu do poprzednika, skuteczność śledzenia systemu AF.
![]()
Szybkość działania systemu AF poprawiono stosując nowe silniki liniowe o ekstremalnej dynamice działania – XD Linear Motors.
data dodania: 13-10-2021
godzina dodania: 16:00
odsłon: 1473 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. ![]() Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |