testowe ![]() SWPA 2024 - fotograf roku i zwycięzcy poszczególnych kategorii - 10-ciu wyróżnionych z Polski![]() 18 kwietnia 2024 r. podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć oraz historii, które w minionym roku odbiły się szerokim echem na świecie.
Zdjęcia wykonane przez zwycięzców, finalistów i zdobywców wyróżnień można oglądać od 19 kwietnia na wystawie Sony World Photography Awards 2024 w londyńskim Somerset House. ![]()
![]()
Podczas ceremonii uhonorowano również tegorocznego laureata nagrody za wybitny wkład w fotografię. Został nim znakomity brazylijski fotograf Sebastião Salgado, którego charakterystyczne, czarno-białe prace od ponad pięćdziesięciu lat poruszają wyobraźnię ludzi na całym świecie. Salgado został doceniony za swój wyjątkowy wkład w wizualny język fotografii.
![]()
WYSTAWA
![]() FOTOGRAF ROKU
![]() Cykl Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women (Spiralkampagnen: przymusowa antykoncepcja i niezamierzona sterylizacja grenlandzkich kobiet) autorstwa Juliette Pavy (Francja) to projekt dokumentalny badający poważne i trwałe skutki kampanii przymusowej kontroli urodzeń prowadzonej przez duńskie władze na Grenlandii w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.
![]()
Chodzi o tak zwaną spiralkampagnen, w ramach której kilku tysiącom Inuitek — niektórym w wieku zaledwie 12 lat — zakładano bez ich zgody antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne. Projekt ukazuje początki programu i jego skutki aż do dziś, w tym dochodzenie w tej sprawie prowadzone obecnie przez duńskie władze.
![]() Pavy ukazała całą tę historię przede wszystkim z perspektywy ofiar: refleksja na temat zbiorowej traumy wpływającej na społeczność zadecydowała o strukturze narracyjnej całego projektu. Seria wykorzystuje różnorodne formaty fotograficzne: zdjęcia ukazujące miasto Nuuk i jego placówki medyczne; zdjęcia rentgenowskie i archiwalne fotografie młodych kobiet, które w ten sposób traktowano; aktualne portrety ofiar i lekarzy, którzy pracowali na Grenlandii w trakcie programu i po jego zakończeniu; a także zdjęcie duńskiej parlamentarzystki badającej współcześnie historię spiralkampagnen. ![]()
data dodania: 19-04-2024
godzina dodania: 00:01
odsłon: 2352 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() LIGA FOTO-KURIERA 2024 - I etap pt. "W locie" - zwycięskie prace i kolejny etap - tylko do 7 kwietnia
![]() Sebastião Salgado został laureatem nagrody za wybitny wkład w fotografię przez Sony World Photography Awards 202
![]() LIGA FOTO-KURIERA 2025 - II etap pt. "Droga" za nami - etap IV "Podświetlone od tyłu" tylko do 13 maja Liga Foto-Kuriera 2025 ma bardzo atrakcyjne nagrody, zarówno główne, jak i etapowe. Ich łączna wartość wynosi ok. 20 tys. zł. Zobacz kto wygrał 2 etap Ligi Foto-Kuriera 2025 i dołącz do zabawy na dowolnym jej etapie. IV etap ma tytuł "Podświetlenie od tyłu", a termin przyjmowania zgłoszeń mija 13 maja o godz. 23.59. ![]() Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC 1/2025 (3) Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC to trzecie spotkanie z Państwem w tej formie, w którym staramy się zaprzyjaźnić Państwa z procesem digitalizacji, przybliżając jego złożoność oraz pokazując jednocześnie jak ważny, ciekawy i obszerny jest to temat. Czy ktoś z Państwa słyszał kiedyś o skanerach dziełowych, o skanerach do map i tkanin, o skanerach do zestawów dokumentów i wszelkiego rodzaju skanerach specjalistycznych? Obecnie nowością rynkową są różnego rodzaju skanery strukturalne, warstwowe, które umożliwiają realizację przestrzennych wydruków wykonywanych na drukarkach strukturalnych, o których również piszemy w tym wydaniu. W publikacji pomagamy zrozumieć jak ważna jest digitalizacja w medycynie, muzealnictwie. Odpowiadamy na pytanie po co digitalizujemy i pokazujemy przykłady digitalizacji w największych instytucjach naszego kraju – z których często korzystamy na co dzień... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |