Sony Alpha 6700 to nowy, topowy model w gamie aparatów Sony z matrycą APS-C. Jest przeznaczony dla zaawansowanych entuzjastów fotografii i pokazuje, że format APS-C ma przyszłość. Aparat jest wyposażony w najnowsze funkcje autofocusu firmy Sony, w tym zaawansowane wykrywanie i śledzenie obiektów. Nowo opracowana matryca o rozdzielczości 26 mln pikseli umożliwia znacznie szybszy odczyt danych niż wcześniej, co poprawiło efektywność systemu AF. Aparat niweluje także zniekształcenia typu rolling shutter zarówno podczas fotografowania jak i filmowania przy użyciu migawki elektronicznej. Alpha 6700 odziedziczyła także zaawansowane funkcje wideo z aparatów serii Sony Cinema Line, takie jak nagrywanie 4K/120p. Doceniamy również poprawioną ergonomię w porównaniu do poprzednich modeli, większy, wygodniejszy uchwyt i dodatkowe elementy sterujące.
NAJLEPSZY APARAT
MIKRO CZTERY TRZECIE
EISA 2024-2025
Panasonic Lumix G9II
Całkowicie przeprojektowany flagowy aparat Panasonic z systemu Mikro Cztery Trzecie jest wyposażony w nową matrycę Live MOS o rozdzielczości 25,2 miliona pikseli, nowy procesor i, po raz pierwszy w serii Lumix G, autofocus z detekcją fazy (PDAF). Ten ostatni umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości i szybkie śledzenie poruszających się obiektów. Liczne dodatkowe funkcje ułatwiają uchwycenie decydującego momentu w najlepszej jakości, w tym wykonywanie zdjęć seryjnych z częstotliwością do 60 kl./s i rejestrowanie zdjęć przed rozpoczęciem serii. Niezwykle istotny jest system AF z funkcją wykrywaniem obiektów, który rozpoznaje ludzi, zwierzęta, samochody i motocykle. Dostępny jest nowy, atrakcyjny styl zdjęć Leica Monochrome, a tabele LUT w czasie rzeczywistym umożliwiają dostosowywanie wyglądu zdjęć do naszych oczekiwań. Aparat umożliwia także nagrywanie filmów w rozdzielczości 5,8K 30p (5760 x 4320 punktów) i nagrywanie filmów 4K w zwolnionym tempie w trybie do 120p.
Fujifilm X100VI to kompakt, który łączy w sobie tradycyjną estetykę z najnowszą i najlepszą technologią fotograficzną. Nieco większy i cięższy od poprzednika, idealnie nadaje się do reportażu i fotografii ulicznej. Ma matrycę o rozdzielczość 40,2 miliona pikseli i stabilizację obrazu o efektywności do 6 EV. Jego wydajny procesor obrazu X-Trans CMOS 5 HR umożliwia szybkie przetwarzanie danych. Wśród charakterystycznych dla serii Fujifilm X100 funkcji znajdziemy hybrydowy wizjer (przełączany pomiędzy optycznym i elektronicznym - z 3,69 milionami punktów) i 20 trybów symulacji filmu. Aparat może rejestrować wideo w rozdzielczości do 4K 60p. Wykorzystując technologię głębokiego uczenia, AF aparatu rozpoznaje nie tylko twarze i oczy ludzi, ale także szereg innych obiektów. Tradycyjne pokrętła sterujące parametrami ekspozycji umożliwiają intuicyjną i efektywną obsługę fotografowania.
SIGMA 50 mm f/1,2 DG DN | Art to wymarzony obiektyw dla każdego fotografa i filmowca, który uwielbia plastyczny bokeh i płytką głębię ostrości. Charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obrazu i nie cierpi na aberracje chromatyczne ani brak kontrastu, nawet przy otwarciu przysłony do f/1,2. Pod względem jakości obrazu i wykonania dorównuje najlepszym jasnym obiektywom innych marek. Mniejsze wymiary i niewielka waga w połączeniu z rozsądną ceną sprawiają, że jest on dostępniejszy dla większości użytkowników. System AF obiektywu działa dość szybko, oddychanie ostrości jest małe, a klikanie przysłony można wyłączyć, dzięki czemu nadaje się on zarówno do filmowania, jak i fotografowania.
NAJLEPSZY ULTRASZEROKOKĄTNY OBIEKTYW
EISA 2024-2025
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF
Ma niezwykle szeroki kąt widzenia, jest jasny, stosunkowo mały i przystosowany do współpracy z filtrami. Ale to nie wszystko, co oferuje Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF. To także pierwszy obiektyw Laowa z systemem AF i autofocus działa naprawdę dobrze. Obiektyw jest elegancko wykonany i dobrze uszczelniony. Jakość obrazu, jak na tak szerokokątny obiektyw, jest bardzo dobra, ze świetną ostrością w centrum kadru. Brzegi kadru są całkiem dobre przy pełnym otwarciu i bardzo dobre po przymknięciu. Szczególnie imponująca jest dystorsja, a raczej jej brak, nie ma konieczności korzystania z korekcji w aparacie. Fakt, że można z nim używać standardowych filtrów o średnicy 77 mm, jest dodatkowym atutem w przypadku filmowania i fotografowania krajobrazu.
Więcej na: eisa.eu
NAJLEPSZY ULTRASZEROKOKĄTNY ZOOM
EISA 2024-2025
Canon RF 10-20mm F4L IS STM
Obiektyw Canon RF 10-20 mm f/4L IS STM idealnie nadaje się do fotografowania krajobrazów i architektury, ale umożliwia także uchwycenie innej perspektywy podczas dokumentowania sportów. Dzięki stałej przysłonie f/4 charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu niezależnie od wybranej ogniskowej, zachowując przy tym kompaktową konstrukcję. Rozdzielczość optyczna jest niezwykle wysoka w środku i bardzo dobra w rogach. Dystorsja jest prawie całkowicie wyeliminowana, winietowanie jest niewielkie, a aberracja chromatyczna w ogóle nie występuje. Najnowocześniejsze powłoki optyczne minimalizują odblaski. Obiektyw wyposażony jest także w najnowocześniejszą technologię stabilizacji obejmującą sterowanie peryferyjne, co umożliwia uchwycenie pozbawionych poruszeń obrazów w trudnych warunkach oświetleniowych bez użycia statywu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to niesamowity obiektyw, ale za słuszną cenę.
3 kwietnia 2025 r. Nikon przedstawił nowy aparat z wymienną optyką o symbolu Nikon Z5II. To bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą (FX) o szerokich możliwościach fotograficznych i filmowych. Ten kompaktowych wymiarów model wyposażono w wiele funkcji z korpusów profesjonalnych.
17 lutego 2025 r. firma Lexar poinformowała o rozszerzeniu serii Armor poprzez wprowadzenie karty Lexar Armor Gold SDXC UHS-II. Nową kartę zaprojektowano z myślą o profesjonalnych fotografach, kamerzystach i twórcach treści, którzy potrzebują zarówno solidnej wytrzymałości, jak i wysokiej wydajności. Jest niezawodna i szybka w działaniu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda
wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu
foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki
o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024