Sony Alpha 6700 to nowy, topowy model w gamie aparatów Sony z matrycą APS-C. Jest przeznaczony dla zaawansowanych entuzjastów fotografii i pokazuje, że format APS-C ma przyszłość. Aparat jest wyposażony w najnowsze funkcje autofocusu firmy Sony, w tym zaawansowane wykrywanie i śledzenie obiektów. Nowo opracowana matryca o rozdzielczości 26 mln pikseli umożliwia znacznie szybszy odczyt danych niż wcześniej, co poprawiło efektywność systemu AF. Aparat niweluje także zniekształcenia typu rolling shutter zarówno podczas fotografowania jak i filmowania przy użyciu migawki elektronicznej. Alpha 6700 odziedziczyła także zaawansowane funkcje wideo z aparatów serii Sony Cinema Line, takie jak nagrywanie 4K/120p. Doceniamy również poprawioną ergonomię w porównaniu do poprzednich modeli, większy, wygodniejszy uchwyt i dodatkowe elementy sterujące.
NAJLEPSZY APARAT
MIKRO CZTERY TRZECIE
EISA 2024-2025
Panasonic Lumix G9II
Całkowicie przeprojektowany flagowy aparat Panasonic z systemu Mikro Cztery Trzecie jest wyposażony w nową matrycę Live MOS o rozdzielczości 25,2 miliona pikseli, nowy procesor i, po raz pierwszy w serii Lumix G, autofocus z detekcją fazy (PDAF). Ten ostatni umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości i szybkie śledzenie poruszających się obiektów. Liczne dodatkowe funkcje ułatwiają uchwycenie decydującego momentu w najlepszej jakości, w tym wykonywanie zdjęć seryjnych z częstotliwością do 60 kl./s i rejestrowanie zdjęć przed rozpoczęciem serii. Niezwykle istotny jest system AF z funkcją wykrywaniem obiektów, który rozpoznaje ludzi, zwierzęta, samochody i motocykle. Dostępny jest nowy, atrakcyjny styl zdjęć Leica Monochrome, a tabele LUT w czasie rzeczywistym umożliwiają dostosowywanie wyglądu zdjęć do naszych oczekiwań. Aparat umożliwia także nagrywanie filmów w rozdzielczości 5,8K 30p (5760 x 4320 punktów) i nagrywanie filmów 4K w zwolnionym tempie w trybie do 120p.
Fujifilm X100VI to kompakt, który łączy w sobie tradycyjną estetykę z najnowszą i najlepszą technologią fotograficzną. Nieco większy i cięższy od poprzednika, idealnie nadaje się do reportażu i fotografii ulicznej. Ma matrycę o rozdzielczość 40,2 miliona pikseli i stabilizację obrazu o efektywności do 6 EV. Jego wydajny procesor obrazu X-Trans CMOS 5 HR umożliwia szybkie przetwarzanie danych. Wśród charakterystycznych dla serii Fujifilm X100 funkcji znajdziemy hybrydowy wizjer (przełączany pomiędzy optycznym i elektronicznym - z 3,69 milionami punktów) i 20 trybów symulacji filmu. Aparat może rejestrować wideo w rozdzielczości do 4K 60p. Wykorzystując technologię głębokiego uczenia, AF aparatu rozpoznaje nie tylko twarze i oczy ludzi, ale także szereg innych obiektów. Tradycyjne pokrętła sterujące parametrami ekspozycji umożliwiają intuicyjną i efektywną obsługę fotografowania.
SIGMA 50 mm f/1,2 DG DN | Art to wymarzony obiektyw dla każdego fotografa i filmowca, który uwielbia plastyczny bokeh i płytką głębię ostrości. Charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obrazu i nie cierpi na aberracje chromatyczne ani brak kontrastu, nawet przy otwarciu przysłony do f/1,2. Pod względem jakości obrazu i wykonania dorównuje najlepszym jasnym obiektywom innych marek. Mniejsze wymiary i niewielka waga w połączeniu z rozsądną ceną sprawiają, że jest on dostępniejszy dla większości użytkowników. System AF obiektywu działa dość szybko, oddychanie ostrości jest małe, a klikanie przysłony można wyłączyć, dzięki czemu nadaje się on zarówno do filmowania, jak i fotografowania.
NAJLEPSZY ULTRASZEROKOKĄTNY OBIEKTYW
EISA 2024-2025
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF
Ma niezwykle szeroki kąt widzenia, jest jasny, stosunkowo mały i przystosowany do współpracy z filtrami. Ale to nie wszystko, co oferuje Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF. To także pierwszy obiektyw Laowa z systemem AF i autofocus działa naprawdę dobrze. Obiektyw jest elegancko wykonany i dobrze uszczelniony. Jakość obrazu, jak na tak szerokokątny obiektyw, jest bardzo dobra, ze świetną ostrością w centrum kadru. Brzegi kadru są całkiem dobre przy pełnym otwarciu i bardzo dobre po przymknięciu. Szczególnie imponująca jest dystorsja, a raczej jej brak, nie ma konieczności korzystania z korekcji w aparacie. Fakt, że można z nim używać standardowych filtrów o średnicy 77 mm, jest dodatkowym atutem w przypadku filmowania i fotografowania krajobrazu.
Więcej na: eisa.eu
NAJLEPSZY ULTRASZEROKOKĄTNY ZOOM
EISA 2024-2025
Canon RF 10-20mm F4L IS STM
Obiektyw Canon RF 10-20 mm f/4L IS STM idealnie nadaje się do fotografowania krajobrazów i architektury, ale umożliwia także uchwycenie innej perspektywy podczas dokumentowania sportów. Dzięki stałej przysłonie f/4 charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu niezależnie od wybranej ogniskowej, zachowując przy tym kompaktową konstrukcję. Rozdzielczość optyczna jest niezwykle wysoka w środku i bardzo dobra w rogach. Dystorsja jest prawie całkowicie wyeliminowana, winietowanie jest niewielkie, a aberracja chromatyczna w ogóle nie występuje. Najnowocześniejsze powłoki optyczne minimalizują odblaski. Obiektyw wyposażony jest także w najnowocześniejszą technologię stabilizacji obejmującą sterowanie peryferyjne, co umożliwia uchwycenie pozbawionych poruszeń obrazów w trudnych warunkach oświetleniowych bez użycia statywu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to niesamowity obiektyw, ale za słuszną cenę.
24 lutego 2025 r. Sigma zaprezentowała pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sigma BF. Jest to pierwszy aparat Sigmy mający jednolitą obudowę uformowaną poprzez precyzyjne wycięcie z jednego, litego bloku stopu aluminium. Aparat ma nowy interfejs użytkownika, oparty na dotykowych przyciskach i pokrętłach reagujących na nacisk, który...
13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon
Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA:
V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z
firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z...
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda
wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu
foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki
o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024