Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300261,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Fujifilm X-T3 - nowy bezlusterkowiec niepełnoklatkowiec
ciąg dalszy...
Podstawowe cechy i funkcje
Wykorzystanie czwartej generacji komponentów, nowej matrycy obrazu “X-Trans CMOS 4” oraz nowego procesora “X-Processor 4,”, by uzyskiwać możliwie najwyższą w historii serii rozdzielczość obrazu, najdoskonalsze odwzorowanie barw i najszybsze przetwarzanie
Aparat X-T3 dysponuje czwartą już generacją matrycy formatu APS-C zastosowaną w serii X. Jest to od podstaw opracowana matryca “X-Trans CMOS 4” (26.1MP, bez filtra dolnoprzepustowego). Wykorzystuje unikalny układ filtra kolorów – charakterystyczny dla matryc X-Trans CMOS – aby kontrolować efekt mory i nieprawidłowych barw. Ponadto matryca, po raz pierwszy, ma strukturę uwzględniającą tylną iluminację, co poprawia rozdzielczość obrazu nie wpływając negatywnie na współczynnik sygnał-szum (S/N). Należy też wspomnieć, że czułość ISO160, dostępna poprzednio jedynie w rozszerzonym zakresie czułości ISO, jest obecnie dostępna w normalnym zakresie ISO. Jest to pomocne przy fotografowaniu w jasnych plenerach lub gdy chce się uzyskać atrakcyjny efekt bokeh przy możliwie dużym otworze przesłony.
Aparat X-T3 został wyposażony w nowy procesor obrazu “X-Processor 4”, dzięki któremu do trybów symulacji filmu światłoczułego dodano opcję “monochromatycznej regulacji”. Jest ona oparta na własnej technologii FUJIFILM i pozwala na uzyskiwanie zróżnicowanej ekspresji kolorystycznej. Ciepła czerń i zimna biel tradycyjnie były uzyskiwane poprzez dobór określonych papierów fotograficznych i wywoływaczy, a obecnie pojawia się możliwość wiernego cyfrowego odwzorowania różnych środków monochromatycznej ekspresji. Funkcja jest dostępna w standardowym trybie “Monochromatycznym”, jak również w trybie “ACROS”, który zapewnia bardziej płynne przejścia w półtonach, głęboką czerń i piękne odwzorowanie faktury powierzchni.
Efekt “Color Chrome” był dotąd dostępny jedynie w średnioformatowym aparacie cyfrowym FUJIFILM’ “GFX50S,” a obecnie po raz pierwszy w modelu X-T3 trafia do serii X. Efekt zapewnia głębszą kolorystykę i bogatszą gradację odcieni w przypadku obiektów o wysoko nasyconych barwach, np. znajdujących się w cieniu kwiatów o żywej kolorystyce, motywu, który zazwyczaj trudno właściwie odwzorować na zdjęciu. Szybki i wydajny procesor X-Processor 4 sprawia, że efekt może być z powodzeniem stosowany zarówno do pojedynczych, jak i seryjnych zdjęć.
Zastosowanie nowych układów i udoskonalonych algorytmów znacznie poprawiło sprawność działania AF w słabym oświetlaniu oraz podczas śledzenia poruszających się obiektów
Matryca X-Trans CMOS 4 zawiera 2.16 miliona pikseli detekcji fazowej, czyli ponad 4 razy więcej w porównaniu z obecnymi modelami (*3). Ponadto, obszar detekcji fazowej obejmuje teraz niemal cały kadr (około 100%). Szybki i precyzyjny AF oparty na detekcji fazowej może być z powodzeniem wykorzystywany, nawet gdy główny motyw jest poza centrum kadru. Granica działania AF opartego na detekcji fazowej w słabym oświetleniu została przesunięta o około dwa kroki z -1EV do -3EV, co pozwala na precyzyjne ustawianie ostrości dla słabo oświetlonych scen, np. zdjęć nocnych czy miejsc oświetlanych jedynie świecami. Ponadto, wysoka prędkość działania procesora X-Processor 4 oraz poprawione algorytmy detekcji fazowej oznaczają, że aparat koryguje ostrość (AF) oraz pomiar ekspozycji AE) 1.5-raza częściej niż obecne modele (*3), co zapewnia precyzyjne ustawianie ostrości nawet przy fotografowaniu motywów sportowych, a także szybko i nieregularnie poruszających się obiektów.
Względem obecnych modeli (*3) podwoiła się sprawność działania AF z detekcją twarzy podczas fotografowania poruszających się postaci. AF z detekcją oka działa także w trybie AF-C, precyzyjnie utrzymując ostrość także przy zdjęciach portretowych osób znajdujących się w ruchu. Aparat X-T3 precyzyjnie ustawia ostrość przy fotografowaniu postaci en face oraz z profilu, nawet w sytuacjach, w których dotychczasowe systemy AF napotykały na znaczne trudności. AF z detekcją twarzy i oczu jest także dostępne podczas rejestracji obrazu wideo co ułatwia filmowanie postaci.
Udoskonalone działanie wizjera ułatwiające śledzenie poruszających się obiektów
Aparat X-T3 został wyposażony w wysokiej rozdzielczości elektroniczny wizjer składający się z 3.69-miliona punktów i zapewniający powiększenie 0.75x. Czas opóźnienia w działaniu wyświetlacza wynosi zaledwie 0.005 sekundy, co przy częstotliwości odświeżania na poziomie 100 klatek/sek. zapewnia płynne wyświetlanie ruchu i pozwala na precyzyjne zidentyfikowanie ruchu obiektów i punktów ostrości. W przeciwieństwie do obecnych modeli (*3) zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością 11 kadrów/sek. i mechaniczną migawką nie wymagają już stosowania opcjonalnego uchwytu zasilającego, dzięki czemu szybkie serie zdjęć można wykonywać sprzętem o istotniej mniejszej wadze.
Nowy tryb “Sportowego wizjera” ułatwia fotografowanie poruszających się obiektów. Tryb pokazuje na ekranie LCD/w wizjerze oznaczony obszar obejmujący około 16.6M (centralny obszar powiększony 1.25x) i na zdjęcie trafia ten fragment kadru. W szczególności jest to użyteczne przy zdjęciach sportowych i fotografii przyrody, gdyż można sprawdzać ruch obiektu poza kadrem i korzystać z krótszego niż zwykle czasu zanikania obrazu.
Większa prędkość odczytu danych z matrycy i wysoka prędkość przetwarzania pozwalają na korzystanie ze śledzącego AF/AE bez zaniku obrazu przy zdjęciach seryjnych(*4) wykonywanych z prędkością do 30 kadrów/sek. w trybie 16.6M (centralny obszar powiększony 1.25x) z płynnym obrazem Live View (60 klatek/sek.) umożliwiającym weryfikację fotografowanego motywu. Zniekształcenia obrazu charakterystyczne dla elektronicznej migawki (liniowy odczyt danych z matrycy) zostały zredukowane o połowę w stosunku do obecnych modeli (*3).
Aby nigdy nie przeoczyć kluczowego momentu, aparat X-T3 dysponuje nową funkcją “Wstępnego zdjęcia” (*4). Gdy zostanie ona uaktywniona, aparat rozpoczyna fotografowanie po wciśnięciu do połowy spustu migawki. Dzięki temu nigdy nie przeoczysz szansy na najciekawsze ujęcie, co dotąd niejednokrotnie miało miejsce ze względu na opóźnienie pomiędzy pełnym wciśnięciem spustu migawki, a faktycznym wykonaniem zdjęcia.
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024