testowe ![]() Nikon Z 9 - nowy flagowiec, znamy cenę, przykładowe zdjęcia![]() 28 października 2021 roku Nikon oficjalnie zaprezentował swojego flagowego bezlusterkowca Nikona Z 9. Od tej pory fotografowie newsowi, sportowi, mody, reporterzy i fotografujący różnego rodzaju imprezy okolicznościowe zyskają nowego sprzymierzeńca w postaci modelu o wyśrubowanych parametrach, niespotykanych wśród konkurentów w dniu premiery Z 9.
![]()
Na niespełna 48 godzin przed godziną „0” mieliśmy możliwość spotkania się z jej wysokością Z 9 w prawie finalnej wersji. W dalszej części przedstawiamy pierwsze wrażenia i parametry Nikona Z 9 a tam gdzie to będzie miało sens odnosimy go do lustrzankowego flagowca Nikona D6, który nadal będzie produkowany
Troszkę mniejszy lecz bezpieczniejszy Już na pierwszy rzut oka widać, że Nikon Z 9 jest nieco mniejszy (ok. 20 %) od Nikona D6, ale równie dobrze leży w ręku, a uchwyt pionowy zachowuje wszystkie użyteczności uchwytu poziomego. Z 9 jest lepiej zabezpieczony przed zanieczyszczeniami niż Nikon D6. Może pracować w temperaturze do –10°C z „uśmiechem na twarzy”. Jego korpus to wytrzymały stop magnezu przystosowany do szybkiego rozpraszania ciepła, co docenią filmuąjcy.
![]()
Nowe serce Elementem rejestrującym Nikona Z 9 jest zupełnie nowa matryca warstwowa typu CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli (całkowita liczba pikseli – 52,37 mln) wspierana ultra szybkim i nowym procesorem obrazowym EXPEED 7. Dzięki niezwykle efektywnemu zapisowi możemy zapomnieć o zjawisku rolling shutter. Co ważne matryca zabezpieczona jest teraz kurtynką, co ułatwi nam życie w czystości, podczas wymiany obiektywu, dłużej niż to miało miejsce w dotychczasowych modelach.
![]()
Wszystko naj Według zapewnień producenta aparat ma mieć najbardziej zaawansowany i najskuteczniejszy system AF z dotychczas potykanych. Z 9 kręci ponad godzinne filmy w jakości 8K, jest ekstremalnie wytrzymały i przygotowany na ekstremalne wyzwania. Sprawdźmy zatem co się za tym wszystkim kryje.
![]()
System AF Tryb ciągłej pracy AF ma charakteryzować się niewyobrażalną szybkością i skutecznością działania. System rozpoznawania obiektów jest wspierany przez algorytmy AI, które ułatwią nam nie tylko detekcję oka, twarzy i sylwetki u ludzi, ale także sylwetki i oczy ptaków i pozostałych zwierząt oraz detekcję kształtu samolotu, samochodu, motocykla i pociągu. Łącznie rozpoznawanych będzie 9 typów obiektów. Detekcja będzie możliwa zarówno podczas fotografowania jak i filmowania, a wykrywanie twarzy będzie możliwe nawet wtedy gdy osoba znajduje się do góry nogami.
![]()
Patrząc w wizjer elektroniczny, o którym nieco dalej, możemy zapomnieć o zjawisku czarnej ramki. Od tej chwili fotografujący F16 będą mogli stale śledzić jego lot z wciśniętym spustem migawki bez obawy o chwilowe zaciemnienie w wizjerze. Niezwykle ważne jest to, że ulubiony wśród użytkowników lustrzanek fotografujących tzw. szybką akcję tryb 3D-Tracking wraz z Z 9 powraca do bezlusterkowców Nikona w trybie fotografowania. System AF ma 493 punkty AF wliczając w to 405 tzw. auto-area AF, czyli pięć razy więcej niż Nikon Z 7II. 10 pól area AF umożliwi fotografującemu ich optymalizację. Producent nie podał nam jeszcze informacji na temat pola pokrycia kadru punktami AF, ale empirycznie mieści się ono między 90 a 96% pola powierzchni klatki. Po lewej stronie korpusu pojawił się nowy przycisk AF, który w połączeniu z pokrętłem w górnej części korpusu ułatwia wybór trybu AF używanego przez nas do fotografowania. Trzeba przyznać, że to bardzo wygodne rozwiązanie.
![]()
data dodania: 28-10-2021
godzina dodania: 14:01
odsłon: 3687 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Wywiad Miesiąca - KAT PIWECKA - jej DNA to fotografia i podróże – prawda o zawodzie fotografa/fotografki Tysiące sesji zdjęciowych za nią, setki publikacji, dziesiątki wystaw, kilka wydanych książek – właśnie świętuje 15-lecie studia fotograficznego i ponad 15 lat doświadczenia w zawodzie. Gdy zaczynała swoją przygodę z fotografią to nie spodziewała się, że wykonywany przez nią zawód jest tak daleki od tego, co wszyscy sobie wyobrażamy i że nawet największa pasja może nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością. Ale jest też osobą, która oczywiście drugi raz wybrałaby ten zawód ponownie, gdyż fotografia i podróże to cała ona – to jej DNA. Warto zapoznać się z jej spojrzeniem na fotograficzny świat. ![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |