testowe Węzeł Gordyjski czyli o co chodzi z kartami SD![]() Najczęściej spotykanym nośnikiem pamięci w aparatach cyfrowych są karty SD. Z kolei w najdoskonalszych i ultrasupernowoczesnych profesjonalnych urządzeniach do „megalajkowalnych selfi na fejsbuka” stosuje się kompletnie inne (w sklepach mówią, że dużo lepsze) karty microSD. No właśnie, czy naprawdę SD i microSD to są zupełnie inne karty?
![]()
Jakby tego był mało, wspomniane powyżej dwa rodzaje kart pamięci: SD i microSD, to tylko wierzchołek góry lodowej. Zignorowanie całego ogromu takiej góry lodowej w kwietniu 1912 roku okazało się tragiczne w skutkach. W przypadku kart SD nieznajomość problemu może nie jest aż tak groźna, bowiem skutkować może jedynie nietrafionym zakupem i chwilą zdenerwowania, że „znowu coś tu nie działa”. Żeby uniknąć tego typu rozczarowań postanowilismy wyjaśnić Państwu najważniejsze kwestie, którymi „rządzi się” świat kart SD. Bowiem wszystkie te karty, o których mowa w niniejszym opracowaniu należą do jednej wielkiej rodziny – nośników pamięci standardu Secure Digital (skąd pochodzi skrót SD) .
![]()
Chronologicznie najstarszym formatem jest zwykła, pełnowymiarowa karta SD . Została ona wprowadzona w 1999 roku przez firmy SanDisk, Matsushita i Toshiba. Miała stanowić bezpośrednią konkurencję dla standardu MemoryStick firmy Sony. Taka karta ma wymiary 24×32×2,1 mm (szerokość×wysokość×grubość). Jeden z rogów jest ścięty, a boczne krawędzie mają od spodniej strony, wzdłuż obu boków, podcięcie. Wykonano to w celu zapobieżenia przed próbą wsuwania karty do gniazda w nieprawidłowy sposób (choć prawo Murphy’ego mówi, że przeciętny użytkownik zawsze znajdzie sposób na nieprawidłowe użytkowanie, mimo zastosowania najwymyślniejszych zabezpieczeń). Od spodu znajduje się dziewięciostykowe złącze komunikacyjne. Masa karty tego rozmiaru to z reguły ok. 2 gramów.
data dodania: 28-04-2016
godzina dodania: 12:00
odsłon: 4242 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Szeroki profesjonalista Nikkor AF-S 14–24 mm f/2,8G ED
![]() Wywiad Miesiąca - KAT PIWECKA - jej DNA to fotografia i podróże – prawda o zawodzie fotografa/fotografki Tysiące sesji zdjęciowych za nią, setki publikacji, dziesiątki wystaw, kilka wydanych książek – właśnie świętuje 15-lecie studia fotograficznego i ponad 15 lat doświadczenia w zawodzie. Gdy zaczynała swoją przygodę z fotografią to nie spodziewała się, że wykonywany przez nią zawód jest tak daleki od tego, co wszyscy sobie wyobrażamy i że nawet największa pasja może nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością. Ale jest też osobą, która oczywiście drugi raz wybrałaby ten zawód ponownie, gdyż fotografia i podróże to cała ona – to jej DNA. Warto zapoznać się z jej spojrzeniem na fotograficzny świat. ![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |