testowe Prawda o rynku fotograficznym - raport roczny Camera & Imaging Products Association CIPA 2019![]() Przeglądając informacje na stronie Sansmirror.com znaleźliśmy artykuł Toma Hogana, w którym autor komentuje raport statystyczny dotyczący rynku fotograficznego w roku 2019 stworzony przez organizację CIPA. Raport miał być prezentowany przy okazji targów CP+, które niestety odwołano. Prezentujemy wybrane, ciekawe dane rynkowe. Czy są one tożsame z naszymi wyobrażeniami o rynku fotograficznym? Zapraszamy do lektury.
![]() Wielu z nas wspomina rynek analogowy z żalem. Mając w pamięci dobrobyt z nim związany. Bez wątpienia mają rację, ale ciekawostką jest to, że statystycznie rzecz biorąc rynek sprzedaży aparatów cyfrowych i obiektywów jest pomimo znacznych spadków rozpoczynających się w roku 2008 nadal wartościowo był prawie 3 razy większy w roku 2019 w porównaniu do roku 1998, czyli początków ery fotografii cyfrowej.
![]() Analiza powyższego wykresu stwarza na możliwość stwierdzenia, że średnia cena sprzętu fotograficznego stale rośnie. Co niestety da się zauważyć. Według organizacji CIPA spada ona jedynie w przypadku lustrzanek. Średnia cena aparatów sprzedawanych w 2019 roku (czarny wykres) wynosiła ok. 55 tysięcy jenów (ok. 2100 zł). W przypadku bezlusterkowców była ona wyższa i wynosiła ok. 74 tysięcy jenów czyli ok. 2900 zł.
![]() Okazuje się, że od 2014 roku niewiele zmienia się zainteresowanie fotografujących poszczgólnymi grupami obiektywów. Największą grupę sprzedażową (47% w 2019 roku) nadal zajmują tzw. zoomy standardowe. Rośnie natomiast rynek obiektywów typu prime.
data dodania: 26-05-2020
godzina dodania: 14:52
odsłon: 1908 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. ![]() Test Epsona EcoTank L8180 - fotograficzna jakość do A3+ (a nawet do 2 m długości) przy niskiej cenie w Pierwszy raz na temat tej drukarki pisaliśmy w wydaniu specjalnym Foto-Kuriera 2/21 w grudniu 2021 roku, ale dopiero teraz ten ciekawy model 6-cio kolorowej drukarki A3+ w systemie EcoTank trafił pod nasze redakcyjne strzechy. Dzięki temu mogliśmy go przetestować, a teraz dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. ![]() Test Nikona Z50II - wreszcie poprawiony, z matrycą APS-C 7 listopada 2024 r., po ponad pięciu latach od premiery Nikona Z50 (10.2019 r.), Nikon zaprezentował swój najnowszy, również produkowany w Tajlandii, model bezlusterkowca o symbolu Nikon Z50II. Jest to nadal budżetowy aparat typu DX, czyli z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 mln pikseli, ale wprowadzono w nim sporo dobrych modyfikacji likwidując przepaść technologiczną między modelem APS-C, a współczesnymi modelami pełnoklatkowymi tego producenta. W grudniu egzemplarz finalny trafił do naszej redakcji, a w dalszej części prezentujemy pełny test tego modelu aparatu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |