testowe Węzeł Gordyjski czyli o co chodzi z kartami SD![]() Najczęściej spotykanym nośnikiem pamięci w aparatach cyfrowych są karty SD. Z kolei w najdoskonalszych i ultrasupernowoczesnych profesjonalnych urządzeniach do „megalajkowalnych selfi na fejsbuka” stosuje się kompletnie inne (w sklepach mówią, że dużo lepsze) karty microSD. No właśnie, czy naprawdę SD i microSD to są zupełnie inne karty?
![]()
Jakby tego był mało, wspomniane powyżej dwa rodzaje kart pamięci: SD i microSD, to tylko wierzchołek góry lodowej. Zignorowanie całego ogromu takiej góry lodowej w kwietniu 1912 roku okazało się tragiczne w skutkach. W przypadku kart SD nieznajomość problemu może nie jest aż tak groźna, bowiem skutkować może jedynie nietrafionym zakupem i chwilą zdenerwowania, że „znowu coś tu nie działa”. Żeby uniknąć tego typu rozczarowań postanowilismy wyjaśnić Państwu najważniejsze kwestie, którymi „rządzi się” świat kart SD. Bowiem wszystkie te karty, o których mowa w niniejszym opracowaniu należą do jednej wielkiej rodziny – nośników pamięci standardu Secure Digital (skąd pochodzi skrót SD) .
![]()
Chronologicznie najstarszym formatem jest zwykła, pełnowymiarowa karta SD . Została ona wprowadzona w 1999 roku przez firmy SanDisk, Matsushita i Toshiba. Miała stanowić bezpośrednią konkurencję dla standardu MemoryStick firmy Sony. Taka karta ma wymiary 24×32×2,1 mm (szerokość×wysokość×grubość). Jeden z rogów jest ścięty, a boczne krawędzie mają od spodniej strony, wzdłuż obu boków, podcięcie. Wykonano to w celu zapobieżenia przed próbą wsuwania karty do gniazda w nieprawidłowy sposób (choć prawo Murphy’ego mówi, że przeciętny użytkownik zawsze znajdzie sposób na nieprawidłowe użytkowanie, mimo zastosowania najwymyślniejszych zabezpieczeń). Od spodu znajduje się dziewięciostykowe złącze komunikacyjne. Masa karty tego rozmiaru to z reguły ok. 2 gramów.
data dodania: 28-04-2016
godzina dodania: 12:00
odsłon: 4248 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Szeroki profesjonalista Nikkor AF-S 14–24 mm f/2,8G ED
![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród przekroczyła już 13,5 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród przekroczyła już 13 tysięcy zł. ![]() OKIEM EKSPERTÓW ocena zdjęć użytkowników portalu - Foto-Kurier 1-2/25 Marta Darowska i Tadeusz Koniarz, eksperci nie tylko w dziedzinie fotografii, poddają swojej opinii wybrane zdjęcia użytkowników galerii foto-kurier.pl. Wgrywaj zdjęcia do serwisu jeśli chcesz, żeby nasi eksperci omówili je na łamach Foto-Kuriera. Tym razem swoją uwage skupili między innymi na zdjęciu, którego autorem jest Daniel Mopert, następnym razem może to być seria lub pojedyncze zdjęcie wgrane przez Ciebie. ![]() Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ ujrzał światło dzienne - znamy cenę 13 lutego 2025 r. Nikon wprowadził na rynek obiektyw do filmowania Nikkor Z 28-135mm f/4 PZ. Obiektyw powstał z myślą o filmowcach pracujących w pojedynkę lub z małymi ekipami. Umożliwia nagrywanie materiałów w rozdzielczości do 8K bezpośrednio z aparatu i jest wystarczająco lekki, aby filmować z ręki. Został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wyjątkowych możliwości filmowcom korzystającym z pełnoklatkowych aparatów Nikon z serii Z, takich jak Nikon Z9 czy Nikon Z8. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |