testowe Porównywarka produktów![]() ![]()
Canon EOS 550D
Opis produktu:![]()
8 lutego 2010 r. firma Canon przedstawiła lustrzankę cyfrową EOS 550D, oferując w kompaktowej i lekkiej obudowie technologie i funkcje kojarzące się z modelami półprofesjonalnymi.
Od zewnątrz
Czarny korpus Canona EOS 550D wymiarami (128,8×97,3×62 mm) zbliżony jest do EOS-a 500D. Wykonano go z tworzyw sztucznych i włókien szklanych. Model ten wyposażono w większe, bardziej intuicyjne przyciski, przeprojektowane według sugestii użytkowników. Koło wyboru trybów pracy, umieszczone w górnej części korpusu, ma teraz kolor czarny. Wzorem EOS-a 7D, przycisk umożliwiający filmowanie umieszczono na prawo od wizjera optycznego, a jego dotychczasową pozycję przejął przycisk Q, aktywujący ekran Quick Control (do szybkiej zmiany ustawień aparatu). Dodano też nowy przycisk w opcjonalnym uchwycie pionowym BG-E8, umożliwiający zmianę przysłony podczas wykonywania zdjęć pionowych bez konieczności przekręcania aparatu. Wspomniany grip przystosowany jest do dwóch akumulatorów LP E8 lub czterech typu AA.
Nowa matryca i nowe możliwości
Canona EOS 550D wyposażono w zaawansowany procesor obrazu Canon DIGIC 4 oraz w 18-milionową matrycę typu CMOS o powierzchni 22,3×14,9 mm. Tym samym uzyskano zakres czułości z przedziału ISO 100-6400 (rozszerzalną do ISO 12 800). W aparacie zastosowano 14-bitowe przetwarzanie obrazu. Dzięki czemu ma być możliwe uzyskanie płynnych przejść tonalnych oraz naturalności barw – zarówno na wydrukach, jak i na ekranie.
System AF
Canona EOS 550D wyposażono w 9-punktowy system AF z jednym punktem krzyżowym o podwyższonej czułości w środku kadru dla obiektywów o jasności nie większej niż f/2,8. Aparat umożliwia też wykonywanie zdjęć seryjnych z częstotliwością 3,7 kl./s.
System pomiarowy i kreatywne możliwości Canon EOS 550D ma system pomiarowy iFCL z 63-strefową, dwuwarstwową matrycą, po raz pierwszy zastosowany w bardziej zaawansowanym modelu EOS 7D. Nowością w aparacie jest możliwość ustawienia górnego progu automatycznego ustawiania czułości, co z kolei umożliwia lepszą kontrolę maksymalnego poziomu szumu na zdjęciach. Po raz pierwszy w aparacie EOS klasy podstawowej wprowadzono możliwość ustawienia kompensacji ekspozycji w zakresie +/–5 EV z krokiem co 1/2 lub 1/3 EV. Dodatkowo bracketing ekspozycji umożliwia wykonanie 3 zdjęć w zakresie +/–2 EV w krokach co 1/2 lub 1/3 EV, dzięki czemu fotograf może wykonać kilka wersji naświetlenia tego samego ujęcia, żeby następnie wybrać to najciekawsze i najlepiej naświetlone.
Kręcenie filmów Full HD
Canon EOS 550D może nagrywać filmy wideo z pełną rozdzielczością HD 1920×1080p z jedną z preferowanych przez użytkownika częstotliwości: 30, 25 lub 24 kl./s. Możliwa jest też rejestracja wideo o jakości 720p z częstotliwością 60 i 50 kl./s. EOS-a 550D wyposażono również w stereofoniczne gniazdo mikrofonowe typu minijack o średnicy 3,5 mm, umożliwiające podłączenie zewnętrznego mikrofonu podczas kręcenia filmów. W trakcie filmowania możliwy jest również ręczny dobór parametrów ekspozycji, zmieniający odpowiednio głębię ostrości i stopień rozmycia spowodowanego ruchem. Ponadto można niezależnie ustawić priorytet dla tonów jasnych dla trybu filmowania bez konieczności zmieniania ustawień fotograficznych. Wprowadzono też funkcję Movie Crop („cyfrowego zooma”), rejestrującą obraz z wykorzystaniem środkowego obszaru matrycy o wymiarach 640×480 pikseli. Jej zastosowanie zapewnia efekt zbliżony do ok. siedmiokrotnego stopnia powiększenia.
Ekran LCD
Canona EOS 550D wyposażono w ekran LCD 3:2 Clear View o przekątnej 7,7 cm (3") i nieco większej niż w Canonie EOS 500D rozdzielczości 1 040 tys punktów. Na ekranie możliwe jest pokazanie zarejestrowanego w 100% obrazu bez żadnego obramowania. Przeciwodblaskowa powłoka ma sprawiać, że wyświetlany obraz będzie dobrze widoczny nawet w mocnym świetle i pod różnymi kątami (do 160°).
Możliwości multimedialne
Aparat ma port HDMI zgodny ze standardem HDMI-CEC, dzięki czemu zarówno filmy, jak i zdjęcia przechowywane w aparacie na kartach SD/SDHC lub SDXC można obejrzeć na telewizorze HD – sterując pokazem za pomocą pilota telewizora. Dzięki obsłudze nośników SDXC, EOS 550D jest pierwszą lustrzanką Canona umożliwiającą zastosowanie kart o pojemności do 2 TB.
Podsumowanie
Kieran Magee, dyrektor ds. planowania produktów w dziale produktów konsumenckich Canon Europe, powiedział: „EOS 550D redefiniuje kategorię lustrzanek cyfrowych klasy podstawowej. Dzięki niemu pasjonaci fotografii mają dostęp do technologii i funkcji, które dotychczas były zarezerwowane dla profesjonalistów”, i trudno z nim się nie zgodzić.
Tekst: Krzysztof Patrycy Zdjęcia: Canon Polska ![]()
![]() ![]() odsłon: 3880 ![]() ![]() KOMENTARZE ![]() ![]() Zobacz także:![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |