Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 17-08-2010 22:34:30
witam .na okolo 20 zdjec zamieszczonych na ty portalu dostalam kilka komentarzy 3 lub 4,... i to jest dla mnie najwieksza bolaczka tego portalu.niskie oceny powinny byc podparte konstruktywna wypowiedzia , komentarzem,ktore rozwieja watpliwosci zamieszczajacego foto. w ten sposob moglibysmy choc, rozwiazac problem odweciarstw itp. a co najwazniejsze kazdy koment podparty konstruktywna opinia moze wplynac na pozytwny rozwoj kazdego z nas.pozdrawiam serdecznie wszystkich
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 17-08-2010 23:30:24
Nie widzę przy Pani pięknych pracach żadnej niskiej oceny która wymagała by specjalnych wyjaśnień. Komentarze to faktycznie pożądany rarytas ale po pierwsze prac w ciągu miesiąca jest bardzo dużo a po drugie spora rzesza użytkowników popsuła ten klimat bardzo niemiłymi reakcjami na cudze szczere wypociny gasząc wszelkie inicjatywy. Też Panią pozdrawiam i obiecuję że jeśli nie zareaguje Pani obcesowo na komentarz i jeśli znajdę czas to takiegoż Pani udzielę.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 24-11-2010 22:09:25 Data edycji: 24-11-2010 22:11:10
W tym wątku , moim zdaniem, brakło pewnego
stwierdzenia.
Od chwili gdy dobrej,słabej i lepszej jakości kompakty i lustrzanki trafiły na rynek, każdy posiadacz po wykonaniu circa 2k fotek uznaje się za osobę kompetentną w ocenianiu i opiniowaniu fotografii, a po przeczytaniu dostępnej na półkach literatury będzie się kurczowo trzymał "kanonów" trójpodziałów, zwracania szczególnej uwagi na nieostrości, przepalenia, proste horyzonty itd. Nagminne przenoszenie tych atrybutów na warstwy estetyczne jest kompletną pomyłką. Nie mniejszą z resztą niż subiektywizm ulubionego stylu w odniesieniu do prac zupełnie innego gatunku fotografii. Kanony i owszem, ich łamanie też, ale mądre , bo z definicji tak wychodzi. Czasem też warto zastanowić się co autor miał na myśli jeśli przekaz nie jest jasny. Ale o gustach - nie dyskutujmy. I nie oceniajmy ich.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 25-11-2010 00:35:49 Data edycji: 25-11-2010 00:39:29
Ze wstydem przyznaję, że nie wszystkie myśli Pana Emila udało mi się pojąć, ale jedna refleksja mi do głowy przyszła. Przypuszczam mianowicie, że literatura fotograficzna niekoniecznie jest sztuką dla sztuki. Przypuszczam też, że zawarte w niej przemyślenia wynikają z naturalnych prawideł postrzegania świata i są próbą syntetycznego ujęcia doświadczeń wybitnych fotografików, a nie zbiorem propozycji służących torturowaniu nas amatorów. Jeśli więc nieostrość, czy niezwykła kompozycja służą odzwierciedleniu jakiejś czytelnej i przemyślanej koncepcji, to nie widzę przeciwskazań, by je zastosować. Jeśli jednak nieostrość czy błędna kompozycja to efekt braku umiejętności, nie ma dla nich usprawiedliwienia. Najpierw bądźmy dobrymi rzemieślnikami. Artystą się bywa tylko od czasu do czasu.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 25-11-2010 16:42:16
,,W tym wątku , moim zdaniem, brakło pewnego
stwierdzenia.
Od chwili gdy dobrej,słabej i lepszej jakości kompakty i lustrzanki trafiły na rynek, każdy posiadacz po wykonaniu circa 2k fotek uznaje się za osobę kompetentną w ocenianiu i opiniowaniu fotografii...''
Nie widzę związku pomiędzy ilością robionych zdjęć a tym czy ktoś jest kompetentny w ocenianiu prac innych. Poza tym widząc dorobek danej osoby oraz jego jakość można w przybliżeniu dojść do wniosku czy mamy do czynienia z kimś kto próbuje wejść z nami w owocną polemikę czy jedynie usiłuje zaistnieć przepisując książkowe mądrości których w praktyce nigdy nie zaznał. Trochę nie na miejscu wydaje mi się też uogólnianie typu ,, każdy posiadacz po wykonaniu circa 2k fotek..'' Wprawdzie zdarzają się takie osoby ale nie zakładajmy z góry , że każdy świeży posiadacz DSLR próbując wytknąć komuś bardziej doświadczonemu jakiś błąd kieruje się taka filozofią.
Ja również należę do grupy amatorów robiących zdjęcia od niedawna i chociaż wykonałem wielokrotnie więcej niż 2 000 (tyle w dobre pokazy się czasem robiło ) nie czuję się w żaden sposób kompetentny do oceniania czyiś prac a jedynie na tyle obeznany z tematem by wchodzić w pewne dyskusje i wyrażać własną opinię bo to w końcu istota tego forum i serwisu. Co do nie jasnych przekazów i tego co autor miał na myśli ... . Uważam , że tutaj nie dyskutowanie i nie ocenianie utrudnia sprawę bo często dopiero przez system ,, komentarz - odpowiedź'' można od autora usłyszeć jakieś uzasadnienie które pomoże nam zrozumieć nieszablonowość podejścia do tematu , a w konsekwencji zwrócić autorowi uwagę , że jego rozumowanie jest np. Zbyt zawiłe i trudne w odbiorze lub dostrzec złe podejście w naszym własnym rozumowaniu.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 29-11-2010 09:59:22 Data edycji: 29-11-2010 10:00:33
Panie Piotrze i Panie Andrzeju. Wybaczcie, że w pigułce chciałem zawrzeć taki wielowątkowy temat stąd być może nie do końca jasny mój wywód. Pozwólcie, że posłużę się osobistą przenośnią.
Kiedy miałem już głowę pełną wiedzy i wiadomości jak robić fotografię, po długim dopiero czasie nauczyłem się ją stosować w praktyce, choć i dziś nie do końca, i popełniam gafy robiąc fotografię. Często sytuacja panuje nad nami a nie my nad sytuacją, choć przeważnie wydaje się nam , ze tak nie jest.
Podobnie ma się z wyrażaniem swoich odczuć i pisania opinii, dyskusji czy oceniania, o czym pisano uprzednio w tym wątku. To wielka sztuka napisać pod czyjąś pracą kilka słów z taktem i szacunkiem dla pracy autora i jego wizji, podsuwając ewentualną radę co do korekty zauważonych oczywistych błędów. To, że jest możliwość wyrażenia krytyki wcale nie oznacza, ze koniecznie trzeba. W tej kwestii widzę zbieżność Naszych poglądów z Panem Piotrem. Krytyk, to podobno ten , który udowadnia autorowi, że autor się myli i powinno zdjęcie być zrobione zgodnie z wizją krytyka, gdyby ten potrafił to w ogóle zrobić.
Panie Andrzeju, z tym rzemieślnikiem może nie do końca zgodzę się, gdyż coraz częściej napotykam rzemieślników, którzy kojarzą się ze zwykłą chałturą. Po prostu bądźmy dobrzy w tym co robimy. Mówiąc natomiast o subiektywizmie w płaszczyźnie estetyki różnych stylów i rodzajów fotografii, miałem na myśli np. ocenę artyzmu fotografii dajmy na to przyrodniczej przez portrecistę zafascynowanego aktem ;) Bywa ciekawie i śmiesznie.
Panowie, z ukłonami. Pozdrawiam.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 27-01-2011 10:58:37
WITAM PORTAL PRACUJE BOMBA A CO DO OCEN POWINY BYC ANONIMOWE ,WIEM ZE LUDZIE NIESOM MILI SAM NIEJESTEM HE HE ALE MOZNA TO ZMIENIC .POZDRAWIAM WSZYSKICH GORACO Z LODOWATEGO CHICAGO
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 27-01-2011 13:34:16
Panie Szymonie, a dlaczego nie mielibyśmy być mili. Ja przynajmniej staram się taki być z zasady, choć pewnie nie zawsze to się udaje. I nie wstydzę się swoich ocen, więc anonimowy nie muszę być. W ogóle nie rozumiem, czemu internetowe kontakty najchętniej nawiązywane są na zasadzie anonimowości. Nie wstydźmy się swojej tożsamości, to będzie nam się lepiej żyło.
Z pozdrowieniem.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 27-01-2011 19:01:59 Data edycji: 27-01-2011 19:02:33
W pełni popieram pański tok rozumowania Panie Andrzeju. W tym portalu przyjęliśmy założenie, że nie ukrywamy się za tzw. nickiem, pseudonimem itp tylko używamy tego w co nas wyposażono w dniu narodzin tj. w imię i nazwisko.
Prezentujemy tu m.in. zdjęcia i dyskutujemy o nich lub nie, ale każdy z nas się indentyfikuje ze swoim dziełem i dobrze. Przecież to zdjęcie zrobiłem ja a nie jakiś "nickowski". Czy wieszając zdjęcia na wystawie ukrywamy się za pseudonimami? Zdecydowanie nie.
Czy publikując zdjęcia w czasopiśmie, folderze reklamowym ukrywamy się za pseudonimem? Zdecydowanie nie. I dlatego uważam ten portal za normalny i przynajmniej pod tym względem wyróżniający się spośród innych.
Bez wątpienia wymóg podawania nazwiska odstrasza wiele osób i zniechęca do aktywności z obawy przed czymś...., ale naszym zdaniem lepiej tworzyć spójną grupę ludzi mających odwagę posługiwać się własnym imieniem i nazwiskiem niż jakąś bliżej nieokreśloną społeczność wśród, której za pseudonimami ukrywają się te same osoby, które w ten sposób mogą odreagować na innych swój słabszy dzień w domu,szkole lub pracy bez obawy o to, że ktoś ich rozpozna.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 05-02-2011 23:55:43 Data edycji: 06-02-2011 00:02:22
To faktycznie bardzo słabe zdjęcie. Regulamin stanowi że zdobyć któreś z trzech pierwszych miejsc może zdjęcie które będzie ocenione przez minimum 15 osób i posiadające najwyższą średnią i ilość punktów. A przeglądając zdjęcia przed końcem miesiąca zapewne robi to Pan przez opcję zdjęcia z najwyższą średnią. Zatem z matematycznego obowiązku spostrzeże Pan w tym wykazie zdjęcia nawet z jedną oceną sześciu punktową. Jednak ten wykaz to nie to samo co zdjęcia pretendujące do zdjęć miesiąca ponieważ przed jego końcem muszą one przejść tę regulaminową weryfikację. Teoretycznie więc jeśli w wykazie zdjęć z najwyższą średnią na koniec miesiąca było by na pierwszym miejscu zdjęcie z dziesięcioma szóstkami a zaraz za nim seria zdjęć z 14-toma szóstkami i jedną piątką i tak wygrało by to zdjęcie z niższą średnią. A tamto pierwsze spadło by poza podium.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 12:07:26
Witam !
Nie czytając wszystkich wypowiedzi, zwróciłam uwagę na post Pana Andrzeja Alickiego, krótki i jasny. Szkoda, że więcej osób nie kieruje się takim podejściem do sprawy ;)
Moje zdjęcia oceniane są różnie. Nie stosuję odwetów na osobach, które ocenią moją pracę niżej, nie wystawiam też 6 interesownie. Oceniam obiektywnie zdjęcia, które mi się spodobają i tyle.
Chciałam jednak poruszyć kwestię podsumowywania średniej .
Niby " to my decydujemy ". MY ? W takim razie mam pytanie..., dlaczego nie jest brana pod uwagę opinia większości ludzi, które głosują najwyższą oceną, tylko ta jedna jednostka, która da niższą ocenę np. na koniec miesiąca ? To ta przewaga jest nie w ilości 6 tylko w tej jednej, decydującej 5 (?!) Jedna osoba zrobi to obiektywnie, a druga zawistnie. Nie raz już wcześniej świetne prace przez to poszły w dal. Czy nie było by sprawiedliwsze, gdyby wygrały te zdjęcia, na które głosowało najwięcej osób i które mimo pojedynczych 5 i tak mają najwyższą średnią ??
Podsumowując sens, gwiazdki to jakaś forma zabawy, ale...i zabawa w moim rozumieniu powinna być " fair play ".
To o czym napisałam, to oczywiście moje przemyślenia i sugestie. Może dołączą inne osoby i napiszą swoje zdanie. Pozdrawiam serdecznie.
Justyna W.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 15:22:12
Temat był już wałkowany. W tym miesiącu problem bezpośrednio dotknął Pani osoby a poprawniej Pani zdjęcia dlatego żywiej się Pani nim zajęła. Tak jak pisałem Pani na PW system nie jest doskonały. Ale poprzedni był jeszcze gorszy. Po pierwsze ograniczał ilość ocen a po drugie był jeszcze bardziej korupcjogenny. Tworzenie się TWA, odwety, wazeliniarstwo. Faworyzował też najbardziej aktywnych którzy dostawali najwięcej ocen. Obecny jest pod tym względem doskonalszy. Jedno z zaproponowanych przeze mnie rozwiązań to nie uwzględnianie w końcowej weryfikacji np dwóch najniższych ocen. Ale to nie takie proste. Zobaczymy co zaproponuje Redakcja. Ja jestem z obecnej formy choć wyeliminowała ona praktycznie z konkurencji zdjęcia mojego autorstwa zadowolony. Proszę prześledzić zdjęcia z podium o ostatniego roku. Zwyciężają naprawdę bardzo dobre prace i nie musimy przed żadnym portalem wstydzić się jakiegoś niskiego poziomu. Wcześniej gdy zwyciężały prace z największą ilością punktów nie było to takie oczywiste. Natomiast nawet gdyby niezależne jury wybierało najlepsze prace danego miesiąca spośród setki najwyżej notowanych i tak była by grupa niezadowolonych osób które optowały by za jakimiś tam zmianami.
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 16:02:53
System, który proponuje Pani Justyna nie sprawdził się niestety. Generalnie problem bardzo trafnie przedstawił Pan Janusz.
Przy tej liczbie zdjęć bardzo trudno jest zrealizować bardzo skomplikowane zapytania do bazy i dlatego wybiera się nie zawsze dobre rozwiązania pośrednie.
Na razie niestety ten system musi zostać. Jedyne co jest pocieszające to fakt, że na pierwszych miejscach są naprawdę dobre prace. Pani zdjęcie Pani Justyno jest bardzo dobre. Osobiście dałbym mu 5,5 gwiazdki, ale nie ma takiej możliwości. Może kiedyś
W takich przypadkach, tak długo jak jest to uzasadnione, nie oceniam zdjęcia. Nie chcę psuć Państwu zabawy.
Życzę udanych zdjęć, choć te które Pani wykonuje są naprawdę warte oglądania. Gratuluję
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 16:36:53 Data edycji: 28-02-2011 16:42:12
Panie Krzysztofie, dziękuję ....., ale żeby nie było, że ja uważam, że moje zdjęcie powinno cokolwiek wygrać. To nie tak. Tu już nie chodzi o akurat ten miesiąc i moje zdjęcie, bo tak naprawdę nie śmiałam nawet myśleć, że zajdzie tak daleko jak zaszło do wczoraj. Napisałam o ogólnej sytuacji, że przez tą jedyną 5 zdjęcia naprawdę świetne pod każdym względem zostają wykluczone posiadając i tak największą liczbę najwyższych ocen. Jako przykład... Nie pamiętam już, w którym miesiącu to było, ale wówczas zdjęcie Katarzyny Rzeszowskiej otrzymało naprawdę wiele 6 i jednym ruchem na koniec miesiąca ktoś je zdyskwalifikował i wygrało zdjęcie z dużo niższą ilością poparcia. Trochę to jest zbyt radykalne.. W tym miesiącu zauważyłam zupełny przewrót wśród zdjęć, które długi czas mocno się trzymały,a są świetne. Teraz m.in. w konkurujących wyświetlają się...zdjęcia z ostatnio dodanych...
Nie jestem tu tak długo, być może tak jak napisał Pan Janusz - teraz jest tu pod jakimś względem lepiej. Nie mam porównania. Myślę, że zjawisko TWA i odwetów chyba nie jest do wytępienia niestety. Jednak przedstawiając swoją sugestię myślałam, że osoby, które sobie nawzajem oceniają zdjęcia na 6 , a zdjęcia i tak są słabsze, to i tak nie zdobędą tylu 6 od innych i przez to i tak nie zajdą zbyt wysoko.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest Redakcji łatwo opracować taki system, aby pod każdym względem działał tak, aby każdy był z niego zadowolony.
Co do odwetów - mam nadzieję, że ten temat chociaż się zminimalizuje ;)
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 17:24:03
Tak jak wspomniałam, nie wiem, jak było wcześniej..., ale moja propozycja zmiany częściowo pokrywa się z tym, o czym wspomniał Pan Janusz.
Aby ta jedna czy dwie 5 nie była DECYDUJĄCA o przekreśleniu CAŁKOWICIE zdjęcia, które podoba się większości. W ten sposób odwetowcom również danie komuś gwiazdki niżej nie przyniosło by spodziewanego , zamierzonego wyniku i mogli by sobie to odpuścić.
Oczywiście nie jest tu mowa o obiektywnych 5
Temat postu: Re: Wymagania techniczne i oceny Data dodania: 28-02-2011 18:22:16
kompletnie zgadzam sie z opinia pani JUSTYNY co do zmian w ocenie ale wazne jest tez to ze robimy to dla nas samych i fotografi czyli w moim przypatku mojej zyciowej pasi wiec muwiac delikatnie mam gdzies gwiaski i odwety .poprostu ciesze sie ze was poznalem i z krytyki ktura mnie uczy nawet o odwetach pozdrawiam wszyskich ....simon
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024