Wydania FK: 176,
publikacje: 9339,
wydarzenia: 2235,
opisy i testy: 2129,
galerie zdjęć: 300264,
użytkownicy: 9918
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Nagrody EISA dla najlepszych produktów w Europie 2014-2015
W dniach od 26 do 28 czerwca w Atenach odbywały się obrady organizacji EISA, zrzeszającej ponad 50 czasopism specjalistycznych z całej Europy. Wybierano najlepsze produkty na rynku europejskim z branż audio, foto, wideo, kina domowego, samochodowej elektroniki użytkowej i urządzeń mobilnych.
fot. EISA
Najlepsze produkty w Europie 2014-2015
W tym roku w panelu fotograficznym przyznano, podobnie jak w roku ubiegłym, 16 nagród w typowo fotograficznych kategoriach. Tym razem wyróżniono produkt z kategorii „Europejski Aparat Profesjonalny”, a zrezygnowano m.in. z kategorii „Europejska Kamera dla Aktywnych”, „Europejska Innowacja Fotograficzna” i „ Europejskie Oprogramowanie Fotograficzne”, a wśród nowych pozycji pojawiły się wyróżnienia w kategorii „Europejski Profesjonalny Systemowy Aparat Kompaktowy” i „Europejski Aparat z Łącznością Bezprzewodową”. Po raz drugi przyznano też 2 nagrody wspólnie z panelem Wideo i jedną z Panelem Urządzeń Mobilnych. To kolejne potwierdzenie faktu, że coraz częściej do filmowania wystarczają nam aparaty fotograficznie. Tym razem nagrodzono 13 urządzeń rejestrujących obraz, z czego aż 3 nagrody przyznano lustrzankom, jedynie 3 kompaktom i aż 4 aparatom systemowym, które nie są lustrzankami (w tym razem z panelem wideo wybrano ponownie aparat marki Panasonic o symbolu GH4, jako najlepszy aparat Foto-Wideo).
Zmiany te są zrozumiałe dla osób obserwujących rynek fotograficzny, na którym coraz większym zainteresowaniem cieszą się aparaty systemowe z wymienną optyką, a najtańsze aparaty kompaktowe znikają z rynku i zastępowane są smartfonami z rozbudowanymi możliwościami fotograficznymi. Ich popularność rośnie na tyle, że powstają aparaty przeznaczone dla fotografujących o różnym stopniu zaawansowania. Na rynku znajdziemy więc aparaty popularne, dla zaawansowanych, ale i dla profesjonalistów. W tym roku w tej grupie, po raz pierwszy, pojawił się aparat z pełnoklatkową matrycą. Choć grupa bezlusterkowców, tak jak i w roku ubiegłym, „rozpycha się” na rynku walcząc o klienta „kompaktowego” lub „lustrzankowego” to jednak nadal zwolennicy lustrzanek mają w czym wybierać w każdej z kategorii produktowych.
Ponownie nagrodzono aż 5 rodzajów obiektywów i nieco zmodyfikowano nazwy ich kategorii. Nadal 3 z nich są przeznaczone do lustrzanek różnej klasy.
W tym roku zrezygnowano z wyboru urządzenia przyjaznych środowisku i nie dlatego, że nie warto o nie dbać, wręcz przeciwnie. Jednak stwierdzono, że zbyt trudno wyodrębnić jest zdecydowanych faworytów w tej dziedzinie.
W dalszej części artykułu, obok zdjęć nagrodzonych produktów fotograficznych, prezentujemy uzasadnienia wyboru każdego z nich. Przy uzasadnieniach znajdą Państwo też numery wydań Foto-Kuriera, w których były lub będą prezentowane testy poszczególnych produktów.
EUROPEJSKA PROFESJONALNA LUSTRZANKA 2014–2015
Nikon D4S
Wprowadzony w dwa lata po Nikonie D4 Nikon D4S wygląda prawie tak samo z zewnątrz jak D4, ale jego wnętrze skrywa wiele udoskonaleń. Nowy procesor obrazowy EXPEED 4 umożliwił zastosowanie w Nikonie D4S fenomenalnego zakresu czułości ISO, do ISO 409 600 oraz wyjątkowej, wynoszącej 11 kl./s częstotliwości rejestracji ze śledzeniem ostrości. Dodatkowo, ulepszony został 51-punktowy system autofocus oraz funkcja D-Movie, co uczyniło D4S znacznie bardziej użytecznym niż jego poprzednik. Ogólnie rzecz biorąc, intensywne testy prowadzone przez ekspertów EISA wykazały, że Nikon D4S jest jak najbardziej godnym tytułu Profesjonalnej Lustrzanki Sezonu.
Olympus OM-D E-M10 wykorzystuje wszystkie cechy, które sprawiły, że seria OM-D odniosła tak ogromny sukces, i łączy je w jeszcze bardziej kompaktowej obudowie, przy zachowaniu znacznie przystępniejszej ceny. E-M10 ma korpus wykonany ze stopu magnezu, z doskonałym, wysokiej jakości celownikiem elektronicznym (1,44 mln punktów i częstotliwością odświeżania na poziomie 120 kl./s), uchylnym ekranem LCD, umożliwiającym opcję sterowania poprzez dotyk ekranu mającą na celu zmianę: parametrów ekspozycji, wskazanie punktu ostrości oraz wyzwolenie migawki. E-M10 jest również bardzo szybki w działaniu: opóźnienie migawki wynosi zaledwie 0,062 sekundy, w trybie fotografowania sekwencyjnego osiąga 8 kl./s, nawet podczas równoczesnego wykonywania plików RAW i JPEG-ów o maksymalnej rozdzielczości. System AF jest jednym z najszybszych wśród wszystkich kompaktowych aparatów systemowych i ma uruchamianą w trybie ręcznego ustawiania ostrości funkcję Focus Peaking. Z możliwością rejestracji filmów Full HD i funkcjonalnym modułem Wi-Fi E-M10 ma najlepszą relację jakości do ceny wśród wszystkich kompaktowych aparatów systemowych.
Dzięki umiejętnemu upakowania 35 mm pełnoklatkowego przetwornika do tak małego bezlusterkowca, Sony stworzyło pierwszy na świecie systemowy aparat kompaktowy z pełnoklatkową matrycą w niezwykłej cenie. Dzięki 36 mln pikseli bez antyaliasingowego filtra, Alpha 7R ma bardzo wysoką rozdzielczość, obecnie najwyższą wśród kompaktowych aparatów systemowych, a procesor BIONZ X Sony umożliwia uzyskanie wysokiej czułość do ISO 25 600, przy stosunkowo niskim poziomie szumu. System AF, oparty na detekcji kontrastu, jest szybki i skuteczny, a super wizjer elektroniczny oraz 3-calowy uchylny ekran jasno i wyraźnie wyświetlają kadrowany obraz. Zdalne nagrywanie i bezprzewodowa transmisja obrazu są również dostępne dzięki wbudowanym modułom Wi-Fi i NFC.
Jako pierwszy obiektyw PRO systemu Micro 4/3 firmy Olympus, M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2,8 jest też dostępny cenowo dla entuzjastów fotografii. Ten jasny, odporny na złe warunki pogodowe standardowy zoom ma imponujące właściwości optyczne, solidną jakość wykonania, pod względem mechanicznym i zapewnia doskonałą kontrolę nad ustawianiem ostrości, która wykorzystuje ręczne ustawianie ostrości oraz cichy i szybko działający system AF. Pomimo swojej dużej jasności (f/2,8) obiektyw ma bardzo kompaktowe wymiary. Zoom obejmuje zakres ogniskowych od 12 do 40 mm co sprawia, że M.ZUIKO DIGITAL ED 12–40 mm f/2,8 PRO nadaje się do fotografowania zarówno architektury, krajobrazów, portretów, jak i każdego rodzaju fotografii.
5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos.
4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland
National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała
Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów.
26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024