testowe TEST: 40 milionów w Olympusie OM-D E-M5 Mark II czyli nowe wcielenie udanego protoplasty - test Foto-Kurier 3/15![]() ![]() 5 lutego 2015 roku, w trzy lata po premierze wyróżnionego nagrodą EISA Olympusa OM-D E-M5 przyszła kolej na jego następcę. Choć drobna zmiana w nazwie (dodanie symbolu Mark II) sugeruje, że model ten będzie niewiele różnił się od poprzednika, to jednak w rzeczywistości różnic pomiędzy konstrukcjami jest sporo i są one na tyle ciekawe, że warto im się przyjrzeć nieco dokładniej. W siedem dni po światowej premierze mieliśmy możliwość uczestniczyć w niezwykle efektywnych warsztatach poświęconych najważniejszym funkcjom tego aparatu. W artykule prezentujemy pierwsze zdjęcia wykonane Olympusem OM-D E-M5 Mark II oraz nasze pierwsze wrażenia powstałe podczas jego użytkowania.
Tryb Live Composite umożliwia dowolne kreowanie obrazu światłem z jednoczesną obserwacją efektów naszych działań na ekranie LCD aparatu; fot. K. Patrycy.
Od zewnątrz – przeprojektowany korpus
Olympus OM-D E-M5 Mark II + 12-40 mm f/2,8. Par. eksp.: 1/25 s; ISO 1600; f/4; f=30 mm; fot. K. Patrycy
Przeprojektowano też uchwyt z prawej strony aparatu poprawiający ułożenie aparatu w dłoni. Szczegółowiej to widać na zdjęciach zamieszczonych obok. Widać, że projektanci przyłożyli dużą wagę do detali tworząc konstrukcję, która łączy zalety E-M5 i E-M1. Kiedy trzymamy w rękach E-M5 Mark II, nie mamy wątpliwości, że korpus wykonany został ze stopu magnezu, jest solidny i elegancki, mimo tego, że w porównaniu do standardowych lustrzanek jest sporo lżejszy (waży z akumulatorem i kartą pamięci ok. 469 g, 5D ważył 425 g) i mniejszy 123,7×85×44,5 mm [121×89,6×41,9 mm (5D)].
Olympus OM-D E-M5 Mark II
Olympus OM-D E-M5 Aparat jest oczywiście odporny na zakurzenie, mróz (do -10° C) i zachlapania, co nie oznacza, że możemy się z nim kąpać. W tym celu lepiej jest zastosować jedną z dedykowanych obudów podwodnych. Cechą charakterystyczną tej grupy produktów są wizjery elektroniczne. Ten w E-M5 Mark II ma większą rozdzielczość (2,36 mln punktów) niż miał wizjer w E-M5 (1,44 mln), co przekłada się wyraźnie na większy komfort kadrowania.
Jasna „siedemnastka” (f/1,8) może być z powodzeniem wykorzystana do tworzenia przerysowań podczas wykonywania zdjęć portretowych; fot. K. Patrycy.
Jedynym drobnym mankamentem ergonomicznym wydaje się być
wkręcana w przednią część korpusu zaślepka gniazda synchronizującego
z lampami błyskowymi, która (choć stylowa) szybko nam się zgubi. Dlatego też ergonomię wykonania korpusu oceniamy na 5,8 pkt-u, a estetykę na 6.
Olympus OM-D E-M5 Mark II
Olympus OM-D E-M5
data dodania: 05-04-2019
godzina dodania: 09:10
odsłon: 5810
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Test Nikkora Z 35 mm f/1,2 S - do subtelnych nieostrości 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował między innymi super jasny, pełnoklatkowy obiektyw Nikkor Z 35 mm f/1,2 S. Od tego dnia można szerzej rozmywać świat bawiąc się w wysublimowane nieostrości. W marcu, ten dość dużych wymiarów obiektyw, zagościł w naszej redakcji, dzięki czemu powstał jego test w zestawieniu z Nikonem Z7II... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |