testowe Odnowiony PEN - Olympus PEN E-P5 (pełny test z wydania FK 8-9/2013)![]() Nowy PEN z matrycą o większej rozdzielczości i niższych szumach, identyczną jak w OM-D E-M5. Sprawdzamy, czy jest wart swojej ceny.
![]()
Olympus E-P5 to następca modelu E-P3. Dziwna numeracja, której wśród producentów sprzętu fotograficznego nie poddaje się tylko Nikon (np. modele F4, D4), jest spowodowana strachem Japończyków przed cyfrą 4. Z dalekim wschodem aparat ma jeszcze jeden związek – jest produkowany w Chinach.
Wyglądem nowy Olympus E-P5 nie odstaje od innych przedstawicieli serii PEN. Korpus wykonano ze stopu metali. Sprawia solidne wrażenie. Detale E-P5 nawiązują do modelu PEN F sprzed 50 lat. Testowany aparat występuje w białej, srebrno-czarnej oraz czarnej wersji kolorystycznej. Warto zauważyć, że wiele obiektywów Olympusa występuje zarówno w białej, jak i czarnej wersji kolorystycznej. Dlatego niezależnie od tego, na jaki kolor korpusu się zdecydujemy, może wyglądać on spójnie z obiektywem. Za estetykę i jakość wykonania przyznajemy, podobnie jak modelowi E-P3, 6 punktów.
Do obsługi tego aparatu trzeba się przyzwyczaić. Użytkownicy lustrzanek z pewnością będą mieli kilka zastrzeżeń do intuicyjności obsługi. Nie poprawia jej jakość tłumaczenia menu. Występują w nim np. dwie sąsiadujące pozycje: „Red. Szumu” i „Filtr Szum”. Pierwsza z nich odpowiada za redukcję szumów przy długich czasach naświetlania, druga – za stopień redukcji szumów niezależnie od długości czasu naświetlania. Bardzo trudno się tego domyślić przy pierwszym spotkaniu z aparatem. Na szczęście dzięki przyciskowi „Info” możemy rozszyfrować niezrozumiałe pozycje w menu.
![]() Szkoda, że gwint statywowy nie znajduje się w płaszczyźnie przechodzącej przez oś optyczną obiektywu, ale dzięki temu odsunięto go od komory akumulatora i karty pamięci, które możemy wymieniać, gdy aparat przymocowany jest do statywu.
W niektórych aparatach, kiedy są wyłączone, wystarczy przycisnąć przez kilka sekund przycisk podglądu zdjęć, żeby przejść do galerii. PEN E-P5 jest pozbawiony tej funkcji – musimy go najpierw włączyć przełącznikiem w górnej części korpusu. Trudno jednak uznać ten brak za wadę.
data dodania: 11-11-2014
godzina dodania: 13:45
odsłon: 14402
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() TEST Fujifilm GFX100RF - kompaktowy średni format 20 marca 2025 r. koncern FUJIFILM, w rok po premierze Fujifilm X100 VI (20 lutego '24), zaprezentował średnioformatowy kompakt ze 102-milionową matrycą z wbudowanym obiektywem o ogniskowej 35 mm f/4 (odpowiednik 28 mm dla małego obrazka). Jest to średnioformatowa wersja kompaktu Fujifilm X100VI i dlatego w dalszej części, tam gdzie to będzie uzasadnione, porównujemy oba modele. Dostępny od kwietnia 2025 r. Fujifilm GFX100RF to... ![]() TEST Canon RF 14-30 mm f/4-6,3 IS STM PZ - jasny, szerokokątny, pierwszy zintegrowany power zoom serii RF - za rozsądną cenę 26 marca 2025 roku Canon zaprezentował trzy nowe produkty zaprojektowane, by zapewnić użytkownikom jeszcze doskonalsze możliwości nagrywania wideo. Są to: kompaktowy Canon PowerShot V1, bezlusterkowiec Canon EOS R50 V oraz pierwszy power zoom w ofercie Canona serii RF o symbolu RF-S 14-30 mm f/4-6,3 IS STM PZ. Ten budżetowy zoom trafił do naszej redakcji na tydzień przed premierą, dzięki czemu powstał ten test. ![]() Sony FE 50-150 mm f/2 GM - uniwersalny, jasny telezoom - cena, dostępność i pierwsze zdjęcia 22 kwietnia 2025 r. firma Sony zaprezentowała pierwszy na świecie teleobiektyw zmiennoogniskowy o maksymalnej ogniskowej 150 mm i stałej jasności f/2 do profesjonalnego fotografowania i filmowania ślubów, sportów halowych i portretów. Jest to kolejna konstrukcja z rodziny G Master, czyli obiektyw klasy premium. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |