testowe Test Tamrona 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2 - uniwersalny, jasny zoom, test z Foto-Kuriera 4/22Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 to jasny standardowy zoom, który ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, zarówno przy wykonywaniu krajobrazów, kreowaniu street photo jak również podczas tworzenia portretów z małą głębią ostrości.
Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 został zaprezentowany 30 września 2021 roku i jest to druga generacja obiektywu Tamrona o takich parametrach z mocowaniem Sony E. Firma ma jeszcze jedną konstrukcję o takim samym zakresie ogniskowych i jasności, ale przeznaczona jest ona do lustrzanek. Kilka analogicznych obiektywów przedstawiamy w tabeli w dalszej części artykułu.
Mechanika i ergonomia Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2 został zarówno zaprojektowany jak i wyprodukowany w Japonii. Ma uszczelniony tubus (1), co umożliwia używanie obiektywu w trudnych warunkach atmosferycznych minimalizując dostawanie się do środka wilgoci i zanieczyszczeń. Model ten waży 540 g i ma wymiary 75,8 × 117,6 mm przy ogniskowej 28 mm. Przy 75 mm tubus wydłuża się o ok. 18 mm.
Testowany obiektyw ma bagnet mocujący wykonany ze stopu metalu otaczający 10 styków komunikacyjnych (2). Tuż za bagnetem jest mała, biała kreska ułatwiająca odpowiednie zamocowanie obiektywu do aparatu. Następnie znajduje złącze USB typu C (3) . Dzięki niemu można, za pomocą programu TAMRON Lens Utility, z którym ten model jest kompatybilny, indywidualnie konfigurować różne funkcje, a także aktualizować oprogramowanie sprzętowe obiektywu. Kolejny element to ok. 17-milimetrowy pierścień ustawiania ostrości w trybie ręcznym pokryty gumowaną (4), radełkowaną okładziną. Podczas ostrzenia nie stawia on żadnego oporu po osiągnięciu minimalnej i maksymalnej odległości ustawienia ostrości. W wizjerze aparatu i na jego ekranie LCD jest wyświetlany pasek wskazujący gdzie w danej chwili ostrość jest ustawiona. Kąt obrotu pierścienia uzależniony jest od szybkości jego obracania. Czym wolniej będziemy go obracać tym ostrość będziemy mogli precyzyjniej dopasować. Kolejny element tubusu to szeroki, ok. 36-milimetrowy pierścień zmiany ogniskowej (5), z czego 29 milimetrów pokryte są gumowaną, radełkowaną okładziną. Pierścień ten zatrzymuje się po osiągnięciu skrajnych wartości ogniskowych.
Testowany Tamron kończy się elementem, na którym można zamontować filtry o średnicy 67 mm i osłonę przeciwsłoneczną (6).
Przednia soczewka nie rotuje, co ułatwia stosowanie filtrów połówkowych czy polaryzacyjnych. Na tubusie nie ma żadnych przełączników, takich jak np. AF/MF czy blokady przed samoistnym wysunięciem się – choć podczas testowania nie zdarzyło się, żeby tubus sam się wysunął. Może po prostu ten drugi nie jest potrzebny, ale to się okaże po dłuższym użytkowaniu. Znajdziemy jedynie przycisk (8), do którego można przypisywać różne funkcje za pomocą programu TAMRON Lens Utility lub z aparatu, jeśli ma taką możliwość (np. w A7 III poprzez opcję w menu „Przyciski własne”). Testowany model to konstrukcja solidnie wykonana, nie widać aby, któraś z okładzin odchodziła czy wycierała się. W komplecie z obiektywem otrzymujemy dekielki zakrywające i osłonę przeciwsłoneczną. Przewód do podłączenia obiektywu do komputera dostępny jest opcjonalnie. Za mechanikę i ergonomię przyznajemy 5,25 pkt.
Optyka Budowa optyczna Tamrona 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2 składa się z 17 elementów rozmieszczonych w 15 grupach (9). Wśród nich są soczewki LD (Low Dispersion) i GM (Glass Molded Aspherical). Wewnątrz tubusu znajduje się 9-listkowa przysłona (10), którą możemy przymknąć do f/22.
data dodania: 01-06-2022
godzina dodania: 18:01
odsłon: 7261
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |