testowe Fujifilm FinePix X100 ( test) - nowy luksus, tylko dla wybranych - pełna wersja artykułu opublikowanego w FK 4/2011ciąg dalszy...
Obiektyw
Układ optyczny obiektywu składa się z 8 elementów połączonych w 6 grup (w tym 1 dwustronny element asferyczny).
Przysłona obiektywu składa się z 9 blaszek, co zapewnia ładne rozmycie tła z charakterystycznym kołowym bokeh, gdy stosujemy wartości przysłon nie większe niż f/4. Minimalny dystans fotografowania wynosi 0,8 m, a w trybie makro od 10 cm do 2 m. Na obiektywie oprócz pierścienia ostrości, mającego szerokość ok. 5 mm, znajduje się pierścień przysłon o zakresie do f/16 (to też rzadkość w kompaktach). Na końcu skali przysłon znajduje się litera A, po wybraniu której aparat zaczyna dobierać automatycznie przysłonę do zadanego czasu (tryb S).
Wysoką jakość optyczną obiektywu potwierdzają krzywe MTF dla otwartej przysłony f/2, i po jej przymknięciu do f/4.
Obiektyw poddaliśmy typowym procedurom testowym. Na naszej tablicy pomiarowej, przy całkowicie otwartej przysłonie f/2, uzyskał on rozdzielczość 55 linii/mm w centrum kadru i 50 na bokach, a po przymknięciu przysłony o trzy działki, czyli do wartości optymalnej (f/5,6), 60 l./mm w centrum i 55 l./mm na brzegach kadru. Są to wartości bardzo dobre. Potwierdzają to zdjęcia wykonane w naturze. Odwzorowanie szczegółów zarówno na twarzy fotografowanych osób, jak i zwierząt, jest rewelacyjne. Za wysoką rozdzielczość układu matryca–obiektyw możemy przyznać z czystym sumieniem 6 punktów. Dodatkowo sprawdziliśmy dystorsję tego obiektywu. Jest ona bardzo mała. Ma charakter beczkowaty na poziomie 0,8%.
Pasek z podziałką, będący wskaźnikiem odległości przedmiotowej
Analizując położenie czerwonej pionowej kreski na pasku, w przybliżeniu możemy określić odległość od fotografowanego przedmiotu. Wokół tej kreski znajduje się biały prostokąt informujący nas o wielkości pola głębi ostrości. Ostrość można również sprawdzić wzrokowo przy użyciu hybrydowego wizjera optyczno-elektronicznego. Jeśli w menu ustawień wybrano ustawienie WŁ. w opcji PODGLĄD OSTROŚCI, to naciśnięcie środkowej części górnego pokrętła sterowania powoduje przybliżenie widoku w wizjerze elektronicznym lub na ekranie LCD w celu dokładnego ustawienia ostrości. Trzeba przyznać, że ostrość w tym przypadku ustawia się komfortowo. Dodatkowo, gdybyśmy chcieli zmienić pole ustawiania ostrości, to należałoby nacisnąć przycisk AF i obrócić koło wyboru funkcji z tyłu aparatu.
Naciśnięcie środkowej części górnego pokrętła sterowania powoduje przybliżenie widoku w wizjerze elektronicznym lub na ekranie LCD
Wtedy zielone pole ramki AF przesunie się w kierunku, który nas interesuje. Tak jak pisaliśmy wcześniej, można również odwrócić kierunek ustawiania ostrości. W tym celu należy skorzystać z funkcji KRĄG OSTROŚCI. Uwaga!!! X100 nie ustawi ostrości, jeśli pierścień ustawiania ostrości jest przesunięty poza położenie odpowiadające nieskończoności. Odległość od fotografowanego obiektu może być pokazywana przez aparat zarówno w metrach, jak i w stopach.
Ogólnie za możliwości fotograficzne w grupie zaawansowanych kompaktówprzyznajemy 5,5 punktu.
data dodania: 30-08-2011
godzina dodania: 13:45
odsłon: 54640
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco Trochę jakby oceniać limuzynę dla VIP-ów, że brak bagażnika na rower. W tej klasie cenowej i funkcjonalnej "możliwości edycyjne" i "możliwości multimedialne" są bez znaczenia. Nabywca takiego sprzętu ma do tamtych "możliwości" inny, bardziej dostosowany sprzęt. Tu ma być jakość i ergonomia.
Nie na miejscu porównanie ze sprzętem z zupełnie innej klasy, jak Canon G - jakby niewymienność obiektywu była aż tak istotną cechą na tle innych właściwości.
Trzeba przyjąć do wiadomości, że w zakresie szerszych kątów matryca nie zachowuje się jak film i podziały z czasów analogowej fotografii są nieaktualne.
Albo silny retrofocus z konsekwencjami kompromisowej jakości i dużą długością układu aparat-obiektyw, przy czym lustro lub jego brak i tak nie ma znaczenia, albo nierozłączna para sensor-obiektyw i poręczne gabaryty układu oraz bezkompromisowa jakość optyczna.
Dotychczas w wersji cyfrowej nikt nie oferował czegoś o takich walorach jak ten Fuji - z wyjątkiem najdroższego i w ogóle naj dalmierzowca " L".
Teraz jest i to w cenie mniejszej niż sam obiektyw o cechach w miarę porównywalnych do powyższego dalmierzowca, do tego z migawką centralną, czym się nawet ten "naj" pochwalić nie może.
Zobacz także:Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |