testowe Odnowiony PEN - Olympus PEN E-P5 (pełny test z wydania FK 8-9/2013)![]() ciąg dalszy...
![]() To zdjęcie potwierdza szybkość działania systemu AF. E-P5 w połączeniu z obiektywem M.Zuiko Digital 12–50 mm f/3,5-6,3 to fajny aparat do wykonywania fotografii ulicznej. Zdjęcie zostało wykonane w kolorze, a następnie przekonwertowane do czerni i bieli w Photoshopie. Dzieci nagle wtargnęły w pole widzenia aparatu, a system natychmiast je rozpoznał za pomocą funkcji detekcji twarzy.
Serce konstrukcji – matrycę – transplantowano z Olympusa OM-D E-M5. Jej wymiary to niezmiennie 17,3×13 mm (na więcej nie pozwala specyfika systemu Mikro 4/3). Rozdzielczość natomiast wynosi 16,1 mln pikseli (efektywna). Widoczny jest więc postęp w stosunku do E-P3, który miał 12 mln pikseli. Zakres ekwiwalentów czułości wynosi od ISO 100 do ISO 25 600. Duży plus testowanego aparatu to wbudowana 5-osiowa stabilizacja obrazu (matrycy). Działa ona zarówno przy fotografowaniu, jak i filmowaniu.
![]() Zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości można rejestrować z maksymalną częstotliwością 9 kl./s. Oddano nam do dyspozycji kilka naprawdę ciekawych filtrów artystycznych, takich jak „Pop Art”, „Zmiękczenie ostrości” czy „Fotografia otworkowa”.
![]() Dzięki filtrowi „Fotografia otworkowa” nawet proste zdjęcie zyskuje intrygujący wygląd. Efekt silnego winietowania spowodowany jest właśnie działaniem filtra. Najlepsza w korzystaniu z filtrów jest możliwość podglądu na żywo efektu jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Mimo, że widać wtedy delikatne braki w płynności odświeżania obrazu na ekranie, to i tak ta funkcja ogromnie zwiększa możliwości kreatywne.
![]()
![]() Przeciwnicy cyfrowych filtrów edycyjnych w aparatach uważają, że są one niepotrzebne, ponieważ każdy z efektów można uzyskać w Photoshopie. Faktycznie możemy w ogóle nie używać filtrów w aparacie i podobne efekty uzyskać na etapie postprodukcji. Jednak dzięki rozwiązaniom dostarczonym przez producenta zaoszczędzimy wiele czasu. Filtry w testowanym Olympusie są na tyle zaawansowane, że uzyskanie podobnego efektu w postprodukcji, od zera, metodą prób i błędów może zająć kilka godzin. I to tylko w przypadku, kiedy naprawdę dobrze znamy obsługę programu, którym się posługujemy.
![]() Olympus M.Zuiko 17 mm f/1,8 oraz filtr „Ziarnisty film” to świetny zestaw do fotografii ulicznej.
Z radością przywitaliśmy w specyfikacji nowego Olympusa minimalny czas otwarcia migawki na poziomie 1/8000 s. Przyda się np., gdy zechcemy w słoneczny dzień wykonywać zdjęcia przy maksymalnie otwartej przysłonie obiektywu lub do „zamrożenia” szybko poruszających się obiektów.
![]() Matryca 4/3 umożliwia rozmycie tła nawet przy nieco przymkniętej przysłonie (na przykładowym zdjęciu – f/5,3). Oprócz tego, zagłębiając się w menu, znajdziemy sporo mniej lub bardziej użytecznych dodatków, takich jak: tryb wielokrotnej ekspozycji, automatyczne tworzenie ujęcia typu Time Lapse czy tryb Live Bulb (podgląd na żywo obrazu naświetlanego przy długich czasach ekspozycji). Olympus E-P5, podobnie jak poprzednik, umożliwia wykonywanie zdjęć 3D (dwa zdjęcia z przesunięciem). Funkcja działa nie z każdym obiektywem.
![]() Olympus E-P5 umożliwia wykonywanie zdjęć 3D przy użyciu jednego obiektywu z przesunięciem aparatu. Za możliwości fotograficzne przyznajemy 5,75 punktu.
data dodania: 11-11-2014
godzina dodania: 13:45
odsłon: 14541
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Sony RX1R III - trzecia generacja flagowego kompaktu - dostępność 15 lipca 2025 r. firma Sony zaprezentowała flagowy, pelnoklatkowy kompakt Sony RX1R III. Wyposażono go w 61 milionowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R, najnowszy procesor przetwarzania obrazu BIONZ XR oraz obiektyw ZEISS Sonnar T* 35 mm f/2. ![]() Tadeusz Rolke nie żyje (1929-2025) - fotografował jeszcze w wieku 96 lat W wieku 96 lat zmarł Tadeusz Rolke – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” i wielu innych periodykach. Ostatni raz mieliśmy przyjemność się z nim spotkać w 2023 roku na wernisażu jego wystawy w Galerii Obok ZPAF pt."Beatrycze 2", gdzie również obchodził swoje 94-te urodziny. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |