testowe Odnowiony PEN - Olympus PEN E-P5 (pełny test z wydania FK 8-9/2013)![]() ciąg dalszy...
![]() Jedna z wąskich uliczek egipskiego miasteczka zamieniła się w boisko do piłki nożnej. Aparat nie wzbudzał specjalnego zainteresowania, dzięki czemu mogliśmy zbliżyć się do grających. Ekran
![]() W trybie przeglądania pokrętłem (A) powiększamy i pomniejszamy zdjęcia. Po maksymalnym pomniejszeniu widoku zdjęć, widzimy kalendarz, w którym możemy szybko przejść do zdjęć wykonanych danego dnia. Z kolei przełącznikiem (B) zmieniamy sposób obsługi aparatu w trybie fotografowania. Np. w pozycji 1 przysłonę i czas naświetlania zmieniamy za pomocą pokręteł w górnej części korpusu, natomiast w pozycji 2 tymi samymi pokrętami zmieniamy balans bieli i ISO. To ciekawe i unikatowe rozwiązanie.
![]() W górnej części korpusu znajduje się koło trybów pracy, zawierające tryby P, A, S, M. Po wciśnięciu przycisku (C) wyskakuje lampa błyskowa (D). Ekran LCD o przekątnej 3" i rozdzielczości 1,037 mln pkt możemy odchylać w zakresie: ok. 85° w górę i 45° w dół (F). Nie ułatwia nam on więc wykonywania autoportretów. Szkoda, że nie został umieszczony na przegubie z możliwością odchylania w każdą stronę. „Dotykowość” ekranu ułatwia obsługę aparatu, umożliwia wybór pola ostrości oraz wyzwalanie migawki za pomocą dotknięcia ekranu. Za pomocą dotykowego ekranu możemy też przeglądać zdjęcia i powiększać je. Jasność, podobnie jak temperatura barwowa, regulowana jest w 7 poziomach.
![]() Ekran LCD można odchylać w zakresie: ok. 85° w górę i 45° w dół. W przypadku tego zdjęcia odchylono ekran w dół i fotografowano znad głów turystów. Szkoda, że ekran nie jest osadzony na przegubie. Na zdjęciu fragment prezentacji dotyczącej procesu wytwarzania papirusu.
![]()
Wizjer
![]() Ponieważ konstrukcja Olympusa PEN E-P5 jest bryzgoodporna, to bez obawy zabraliśmy go w morską podróż katamaranem. W tych warunkach (duże nasłonecznienie) nieoceniony okazał się wizjer elektroniczny VF-4, który dzielnie zastępował wizjer optyczny. Tak naprawdę autor tego zdjęcia nie wyobraża sobie wykonywania zdjęć tym aparatem bez posiadania tego wizjera.
Mimo braku wbudowanego wizjera, możemy podłączyć opcjonalny wizjer elektroniczny VF-4. Wizjer ma rozdzielczość 2,36 mln pkt i można go odchylać do 90° w górę. Nie mamy zastrzeżeń do szybkości odświeżania obrazu w tym wizjerze. Korekcja dioptryczna dostępna jest w zakresie od –3 do +1 dioptrii. Wizjer wyposażono w czujnik zbliżeniowy – po przystawieniu do oka obraz znika z ekranu, a pojawia się na wizjerze. Nie dzieje się tak, gdy odchylony jest ekran LCD. W wizjerze możemy również przeglądać wykonane wcześniej zdjęcia. Musimy w tym celu najpierw przyłożyć oko do wizjera, a następnie nacisnąć przycisk przeglądania zdjęć.
![]()
data dodania: 11-11-2014
godzina dodania: 13:45
odsłon: 14536
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Sony RX1R III - trzecia generacja flagowego kompaktu - dostępność 15 lipca 2025 r. firma Sony zaprezentowała flagowy, pelnoklatkowy kompakt Sony RX1R III. Wyposażono go w 61 milionowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R, najnowszy procesor przetwarzania obrazu BIONZ XR oraz obiektyw ZEISS Sonnar T* 35 mm f/2. ![]() Tadeusz Rolke nie żyje (1929-2025) - fotografował jeszcze w wieku 96 lat W wieku 96 lat zmarł Tadeusz Rolke – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” i wielu innych periodykach. Ostatni raz mieliśmy przyjemność się z nim spotkać w 2023 roku na wernisażu jego wystawy w Galerii Obok ZPAF pt."Beatrycze 2", gdzie również obchodził swoje 94-te urodziny. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |