testowe Olympus E-30 - młodszy brat Olympusa E-3 / PEŁNA WERSJA z Foto-Kuriera 11/2008ciąg dalszy...
Możliwości fotograficzne
Oprócz znanych już z poprzednich modeli bardzo użytecznych funkcji: rozpoznawania twarzy, wbudowanej stabilizacji matrycy, technologii kompensacji cienia, filtru ultradźwiękowego, w nowym modelu zastosowano innowacyjne rozwiązania, takie jak filtry artystyczne (Pop Art., Miękka ostrość, Jasna i lekka kolorystyka, Jasna tonacja, Ziarno filmu światłoczułego, Kamera otworkowa), umożliwiające twórcze kreowanie naszych wizji już podczas fotografowania. Kolejną nowością jest możliwość wykonania wielokrotnej ekspozycji z podglądem efektu na wyświetlaczu; możemy nałożyć na siebie do 4 zdjęć. Dla osób fotografujących architekturę przydatnym rozwiązaniem będzie skala poziomnicy. Wbudowany dwuosiowy sensor rozpoznaje nachylenie aparatu w dwóch płaszczyznach. Skala poziomnicy wyświetlana jest w celowniku, na panelu kontrolnym i na ekranie LCD. Do tego wszystkiego należy dołożyć wspomnianą wcześniej możliwość zmiany proporcji boków rejestrowanego zdjęcia.
Zasilanie i złącza komunikacyjne
Aparat, zasilany znanym z poprzednich modeli akumulatorem BLM-1, ma umożliwiać wykonanie ok. 650 zdjęć (korzystając z podglądu przez wizjer optyczny i używając wbudowanej lampy błyskowej do 50% zdjęć). Opcjonalnie dostępny jest grip HLD-4, w którym możemy umieścić dwa akumulatory, dodatkowo zyskując spust do kadrów pionowych. Komunikacja poprzez wyjście AV w standardzie NTSC/PAL oraz USB 2.0 High-Speed. Opcjonalnie dostępny zasilacz sieciowy AC-1.
Wybrane dane techniczne (kliknij)
Podsumowanie
Nowy model Olympusa może być interesującą propozycją dla sympatyków tej marki, oferując wiele ciekawych funkcji. Należy on do klasy zaawansowanych lustrzanek i ma konkurować z Canonem EOS 50D czy Nikonem D90. Będzie to ciężka walka, choć wiele zależy od ceny nowego korpusu, jak również od sprawności jego matrycy. E-30 jest to odpowiedni aparat dla osób ceniących wysoką jakość wykonania i dobrej jakości optykę. To wszystko będzie można osiągnąć za cenę nieco wyższych szumów przy większych czułościach i nieznacznie mniejszej od normalnych rozdzielczości. Aparat ma być dostępny w Polsce w styczniu przyszłego roku. Aktualna informacja mówi o cenie ok. 4600 zł (1300 euro). Jednak naszym zdaniem, jego cena rynkowa nie powinna być wyższa niż 3000 zł.
data dodania: 08-04-2009
godzina dodania: 10:38
odsłon: 15766
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Tamron 50-400 mm f/4,5-6,3 Di III VC VXD - nowy ultra-teleobiektyw z mocowaniem Nikon Z - cena i dostępność
Nikkor Z 35 mm f/1,2 i Nikon Coolpix 1100 - niespodziewany debiut, dwie potęgi w różnych kategoriach - znamy cenę 5 lutego 2025 r. Nikon zaprezentował dwa skrajnie różne produkty. Jednym z nich jest superjasny, pełnoklatkowy Nikkor Z 35 mm f/1,2 S, a drugim kompaktowy superzoom Nikon Coolpix 1100. Czyli od dzisiaj można szerzej rozmywać świat i podróżować po Księżycu bez lotu w kosmos. Hanna Kantor zdobywa nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 4 lutego 2025 r. firma Sony Europe poinformowała, że nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025 otrzymała Hanna Kantor. Publikujemy pierwsze wrażenia wyróżnionej i listę zwycięzców z pozostałych krajów. Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - również w wersji do Nikona Z 26 września 2024 r. Tamron zaprezentował nowego Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |