Wydania FK: 177,
publikacje: 9407,
wydarzenia: 2237,
opisy i testy: 2134,
galerie zdjęć: 303357,
użytkownicy: 9951
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Yashica 108 MP - artykuł opublikowano w Foto-Kurierze 7/1992
Yashica 108 Multi Program jest produktem japońskiego koncernu Kyocera Yashica. Pojawiła się ona na rynku w 1989 roku. W Polsce była jednym z pierwszych przedstawicieli japońskich aparatów dostępnych w sklepach firmy „Fotooptyka”.
Yashica 108 MP jest elektroniczną małoobrazkową lustrzanką jednoobiektywową wyposażoną w dwa programy: normalny „PROGRAM” i szybki „HP” (High-speed Program) z pierwszeństwem krótkich czasów naświetlania, oraz automatykę czasów „AV” i pełny manual. Tarcza wyboru rodzaju ekspozycji wraz z czasami i wyłącznikiem aparatu „OFF” znajduje się na górnej części korpusu po prawej stronie pryzmatu.
Migawka szczelinowa o przebiegu pionowym, zbudowana z metalowych lamelek działa w zakresie czasów 16-1/2000s przy automatycznej ekspozycji i 1-1/2000 + B i X przy manualnej. Istnieje możliwość korekcji ekspozycji o +1,5 EV. Przycisk korekcji znajduje się na przodzie aparatu po lewej stronie obiektywu i należy wcisnąć go przy wyzwalaniu migawki.
Synchronizacja z lampą błyskową odbywa się przez gorącą stopkę przy czasie X równym 1/90s. Przy zastosowaniu lampy dedykowanej stan jej gotowości do błysku sygnalizowany jest w celowniku świeceniem symbolu błyskawicy. Czas synchronizacji 1/90s w wyniku naładowania się flesza ustawiany jest automatycznie, jeżeli tarcza sterowania nastawiona jest na: „PROGRAM”, „HP”, „AV” lub na jakikolwiek czas w zakresie 1/2000-1/125s. Natomiast, gdy tarcza będzie ustawiona w zakresie 1/60-1s, B lub X to czas migawki będzie odpowiadał wartości ustawionej na tarczy. W przypadku stosowania lampy niededykowanej czas synchronizacji należy ustawić ręcznie w pozycji X lub dłuższy. Brak dodatkowego gniazda synchronizacyjnego.
Aparat posiada kwarcowy samowyzwalacz pozwalający na opóźnienie ekspozycji o około 10 sekund. Praca samowyzwalacza sygnalizowana jest świeceniem czerwonej diody znajdującej się na wyprofilowanej rączce z prawej strony korpusu. Przez pierwszych 8 sek. świeci się ona ciągle, a przez ostatnie 2 sek. światłem przerywanym z częstotliwością 6 Hz.
Pracę samowyzwalacza można przerwać w dowolnym momencie poprzez ponowne wciśnięcie przycisku samowyzwalacza. Pomiar światła typu TTL ograniczony jest do środkowej części pola obrazowego. Jest on dokonywany przy całkowicie otwartej przysłonie i działa w zakresie 2-19 EV (przy 100 ISO i ob. 50 mm f/1,9). Czułość filmu ustawiana jest automatycznie na podstawie kodu DX w zakresie 25-3200 ISO. Natomiast przy zastosowaniu filmu w kasecie nie posiadającej kodu DX jest ona ustawiana na 100 ISO.
Celownik pryzmatyczny jest niewymienny. Ustawianie ostrości na matówce ułatwia klin podwójny prosty oraz pierścień mikrorastra. W celowniku widoczne jest 92% pola obrazu z 0,82-krotnym powiększeniem przy zastosowaniu obiektywu standardowego nastawionego na nieskończoność.
W celowniku po prawej stronie znajdują się cztery diody LED informujące o warunkach ekspozycji. Są to (od góry): żółta błyskawica, zielona kropka i dwa czerwone trójkąty skierowane wierzchołkami ku sobie. Diody te mogą świecić się światłem ciągłym lub przerywanym z częstotliwością 6 Hz. - Zielona kropka świecąca ciągle: ekspozycja ustalana jest automatycznie (PROGRAM, HP, AV).
- Zielona kropka migająca: zakres kontroli programu jest ograniczony. Należy ustawić największą liczbę przysłony.
- Dwa czerwone trójkąty świecące ciągle: naświetlenie jest prawidłowe (przy pracy manualnej).
- Dwa czerwone trójkąty migające: gałka nastawiania czasu znajduje się w pozycji B.
- Jeden czerwony trójkąt świecący ciągle. W zależności od tego, który z nich świecie - informacja, że ekspozycja jest za długa lub za krótka o jedną wartość naświetlenia w stosunku do prawidłowej ekspozycji (przy pracy manualnej).
- Jeden czerwony trójkąt migający. W zależności od tego, który z nich miga - informacja, że ekspozycja jest za długa lub za krótka o więcej niż jedną wartość naświetlenia względem prawidłowej ekspozycji. Przy pracy z automatyką czasu górna dioda oznacza, że jest zbyt silne oświetlenie i najkrótszy czas nie spełnia warunków prawidłowej ekspozycji. Należy ustawić mniejszy otwór przysłony.
- Żółta błyskawica świecąca ciągle: informuje o gotowości lampy błyskowej do zdjęcia (przy zastosowaniu dedykowanej lampy błyskowej CS-140 Flash lub CS-220 Auto Flash).
- Żółta błyskawica migająca: informuje o możliwości poruszenia aparatem podczas zbyt długiej ekspozycji - powyżej 1/30s (przy automatycznej ekspozycji). Należy zastosować lampę błyskową lub statyw.
Diody te zapalają się przy lekkim naciśnięciu spustu i palą się przez 8 sekund.
26 lutego 2025 r. firma Sony zaprezentowąła pierwszy superteleobiektyw
zmiennoogniskowy G™ z ogniskową 800 mm. Ten pełnoklatkowy zoom
z mocowaniem typu E ma odznaczać się wysoką...
Zaprezentowany 30 października 2024 r. Canon RF 24 mm f/1,4L VCM,
wzbogacając ofertę hybrydowych urządzeń przeznaczonych dla twórców
filmów i zdjęć, jest lżejszy o 20% od swojego poprzednika z serii EF
(Canona EF 24 mm f/1,4L II USM) i ...
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024