testowe Foto-Kurier na weekend: „Good to Earth” NATURA JAKO SZTUKA - Lavazza 2019 - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/19![]() W przygotowaniu Kalendarza Lavazzy na 2021 rok wzięło udział 13 międzynarodowych fotografów, o czym pisaliśmy tutaj. Jest to okazja by przypomnieć fotografie Ami Vitale, która jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na rok 2019. Od lodowca Rodanu, przez lasy Tajlandii i kolumbijskie plantacje kawowca, aż po marokańską pustynię: sześć unikatowych, wkomponowanych w naturę instalacji artystycznych, uwiecznionych na fotografiach Ami Vitale w kalendarzu Lavazzy 2019, niesie ze sobą pozytywny przekaz o wyjątkowych projektach, których celem jest ochrona środowiska naturalnego Ziemi.
![]() ZATROSZCZ SIĘ O PRZYSZŁOŚĆ. Artysta: Saype. Miejsce: Huila, Kolumbia. Charakterystyka: Instalacja „Zatroszcz się o przyszłość” zajmuje powierzchnię 8 tys. metrów kwadratowych. Praca powstała wyłącznie przy użyciu wody i materiałów w 100% biodegradowalnych. Opis: Młoda dziewczyna leżąca na trawiastej łące swoimi dłońmi chroni krzew kawowy, symbolizując potrzebę, aby kolejne pokolenia dbały o przyszłość planety. Ciekawostka: Przedstawiona przez Saype’a mała dziewczynka nazywa się Maria Paula i jest miejscową mieszkanką. Obraz powstał metodą siatki, wykorzystywaną również przez artystów renesansu, w tym Leonarda da Vinci - obraz jest podzielony na małe kwadraty, a następnie odtworzony na ziemi przy użyciu większej siatki. Cytat: „Kiedy maluję na trawie ciekawe jest obserwowanie, jak szybko ekosystem wraca do swojej zwyczajnej aktywności. Kwiaty znów zaczynają kwitnąć, motyle latać tuż nad trawą, a tysiące mrówek podążać swoimi ścieżkami. To naprawdę niesamowite, jak natura przejmuje moje dzieła sztuki”. (Saype) Projekt „Good to Earth”: W Kolumbii, po latach konfliktów zbrojnych i rozprzestrzeniania się nielegalnego rolnictwa, pola są znów bujne dzięki projektowi promowanemu przez Fundację Giuseppe i Pericle Lavazza. Celem inicjatywy jest sadzenie drzewek kawowych i innych roślin, a także wsparcie rozwoju zrównoważonych gospodarstw rolnych, poprzez szkolenie lokalnych społeczności w zakresie stosowania nowych technik rolniczych oraz poprzez zapewnienie dostępu do Internetu.
![]()
Wśród najwyższych szczytów Alp Szwajcarskich dostrzec można zaskakujący portret dwójki dzieci, które zdają się chronić przed zimnem pod geotekstylnym „kocem” okrywającym topniejący lodowiec Rodanu.
![]() MVUVI WA MIKOKO. Artysta: Mantra. Miejsce: Zatoka Gazi, Kenia. Charakterystyka: Instalacja “Mvuvi wa mikoko” to akrylowy obraz na płótnie wyłożonym gipsem sztukatorskim, o wymiarach 5x3 metry, pomalowany w trzy dni, a następnie zainstalowany na tratwie przymocowanej do pnączy namorzynowych. Opis: Tematem płótna jest zimorodek - ptak odgrywający kluczową rolę w utrzymaniu ekosystemu, którego Mantra namalował w otoczeniu lasu namorzynowego. Ciekawostka: W języku Swahili “mvuvi wa mikoko” oznacza „łowcę namorzynów”. Aby zrobić zdjęcie do Kalendarza Lavazza Ami Vitale musiała walczyć w Zatoce Gazi z falą przypływów, która wznosząc się i opadając w ciągu dnia utrudniała ustawienie obrazu we właściwej pozycji i przy najlepszym świetle. Cytat: „Sztuka przychodzi po naturze, ponieważ ludzie rozwinęli potężną zdolność obserwacji otaczającego ich świata i jego reprodukcji. Wierzę, że to natura nadała sztuce istotę”. (Mantra) Projekt “Good to Earth”: Każdego roku w Gazi organizacja Mikoko Pamoja sadzi 4 tys. nowych lasów namorzynowych w celu ochrony społeczności nadbrzeżnych przed powodziami i tsunami. Lasy działają jak naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla, co zmniejsza jego poziom w atmosferze. Teraz, gdy lasy w Gazi znów zaczęły gęstnieć, wiele zwierząt wodnych znalazło doskonałe siedlisko, w którym mogą kontynuować swój cykl życia. Karta: marzec.
![]()
W Kolumbii młoda dziewczyna, Maria Paula, sportretowana na biodegradowalnym graffiti o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych, „leżąc” na trawie chroni dłońmi rosnący samotnie krzew kawowy, dając wyraz trosce o przyszłość swoją i całego regionu.
![]() DENDROCHRONOLOGI. Artysta: Gomez. Miejsce: Phetchaburi, Tajlandia. Charakterystyka: Instalacja “Dendrochronologia” powstała w dziesięć dni. Składa się z sześciu arkuszy przezroczystego pleksiglasu (o szerokości 75 cm i wysokości od 40 do 120 cm), pomalowanych naftą. Opis: Nagi portret dumnej kobiety stanowi jedność z otaczającą przyrodą dzięki przejrzystości pleksiglasu. Ciekawostka: Dendrochronologia zajmuje się badaniem wieku drzew i w pracy Gomeza staje się alegorią tego, w jaki sposób upływający czas pozostawia swój ślad na żywych rzeczach - pierścienie wiekowe dla drzew, blizny i zmiany ciała dla ludzi. Cytat: „Musimy zacząć myśleć o tych, którzy przyjdą po nas i o tym, co im zostawimy, a sztuka może być sposobem na poprawę tego dziedzictwa” (Gomez). Projekt „Good to Earth”: Tajlandzka Fundacja Przyjaciół Fauny i Flory (WFFT) i inne organizacje połączyły siły w celu regeneracji zdegradowanych obszarów leśnych, które na początku lat sześćdziesiątych XX wieku stanowiły ponad 60% powierzchni Tajlandii. Obecnie jest to mniej niż 20%. Ponowne zalesienie ożywiło dziką faunę w prowincji Phetchaburi, tworząc doskonałe siedlisko przede wszystkim dla gibbonów, ale także słoni i wielu innych gatunków. Zwierzęta te ponownie uczą się tu zdobywać własne pożywienie. Centrum Ratownictwa Przyrody założyło szkółkę, w której stosuje się specjalną metodę uprawy gatunków, które będą odgrywać kluczową rolę w zalesianiu. Karta: wrzesień.
![]()
data dodania: 18-12-2020
godzina dodania: 15:13
odsłon: 1694
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Foto-Kurier na weekend: Tomasz Tomaszewski - Sony A7 w Indonezji - artykuł z Wydania Specjalnego Foto-Kuriera 3/14
![]() Foto-Kurier na weekend: Argentyna cz. II: Z Patagonii do wodospadów Iguazu - artykuł z Foto-Kuriera 5/14
![]() Foto-Kurier na weekend: Sycylia w obiektywie Fujifilm HS35, śladem Giuseppe Tornatore i włoskiego kina, artykuł z FK 12/13
![]() Foto-Kurier na weekend: Tomek Michniewicz - Malezja, obrazy na każdym kroku - artykuł z Foto-Kuriera 8-9/13
![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród to prawie 20 tys. złotych Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |