Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ

Foto-Kurier na weekend: „Good to Earth” NATURA JAKO SZTUKA - Lavazza 2019 - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/19

ciąg dalszy...

Czerwiec - Belgia

Czerwiec - Belgia

Fotograf
W dziesięć lat po zaangażowaniu legendarnej Annie Leibovitz, po raz kolejny fotografie w Kalendarzu Lavazzy są dziełem kobiety - uznanej w świecie amerykańskiej fotografki, Ami Vitale. Związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody World Press Photos, Ami Vitale szczególnie ceniona jest za umiejętność opisywania i przekazywania zaskakującego piękna natury.

Ami Vitale

Ami Vitale

Jako fotografka, pisarka i filmowiec odwiedziła ponad 100 krajów, gdzie była świadkiem niepokojów społecznych i przemocy, ale także surrealistycznego piękna i trwałej siły ludzkiego ducha. Ami jest fotografką magazynu National Geographic. Dokumentowała dziką przyrodę i kłusownictwo w Afryce, opowiadała o konflikcie między człowiekiem a dzikimi zwierzętami i angażowała się w ratowanie białego nosorożca północnego i przywracanie pand do stanu dzikiego. W konkursie Międzynarodowej Nagrody Fotografa Roku otrzymała tytuł Fotografa Roku w Magazynach. Jest sześciokrotnym laureatem nagrody World Press Photos, w tym pierwszej nagrody za swoją opowieść o słoniach z National Geographic w 2017 r. oraz pierwszej nagrody za pracę z gigantycznymi pandami.

„Po opowiedzeniu wielu historii o człowieczeństwie - z ponad 100 krajów, w kontekście wojny, ubóstwa i zdrowia, uderzyło mnie to, że ostateczny efekt wszystkich tych historii zawsze zależny był od przyrody. Utrata jednej części natury wpływa na nas wszystkich. Jako fotograf coraz częściej uzmysławiam sobie, że kiedy dokumentuję życie ludzi i ich problemy, dokumentuję także naturę, a im więcej dokumentuję naturę, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że fotografuję życie ludzi. To jedno i to samo. Dziś używam natury jako tła do mówienia o naszym domu, naszej przyszłości i o tym, dokąd zmierzamy. Przykładowo jak wymarcie jednego z gatunków, tworząc efekt domina, wpływa na inne zwierzęta i na ludzkoś” - komentuje Ami Vitale. „To dlatego z entuzjazmem podchodzę do tego, jak sztuka staje się integralną częścią środowiska w projekcie ‘Good to Earth’, mówiąc o przyszłości natury, jako przyszłości nas wszystkich. To my potrzebujemy natury do przetrwania, nie ona nas. W świecie ponad 7 miliardów ludzi musimy zacząć postrzegać siebie jako część krajobrazu. Nasz los jest związany z losem świata przyrody”.

 Grudzień - Szwajcaria

Grudzień - Szwajcaria

Projekty ‘Good to Earth’
Sześć instalacji artystycznych wkomponowanych w przyrodę, stworzonych przez artystów przy użyciu wyłącznie takich technik, które nie mają negatywnego wpływu na krajobraz i ekosystem. Instalacje zostały zainspirowane sześcioma projektami, zidentyfikowanymi przez Lavazzę na czterech kontynentach jako dobre dla Ziemi. Od białych koców geotekstylnych wprowadzonych w Szwajcarii do walki z topniejącymi lodowcami, po tysiące roślin namorzynowych sadzonych co roku w Kenii w celu pochłaniania dwutlenku węgla i ochrony lokalnych społeczności przed powodziami i tsunami. Od krzewów kawowych, które sprawiły, że pola w Kolumbii znów stały się bujne i rozwijają się zrównoważone gospodarstwa rolne, po ponowne zalesianie i regenerację dzikiej przyrody w Tajlandii. Od pszczelich hoteli w nowych ogrodach w belgijskim Genk, po pas zieleni w Maroku, gdzie innowacyjne systemy zasilane czystą energią są wykorzystywane do ochrony miasta przed burzami piaskowymi.

Kwiecień - Kenia

Kwiecień - Kenia

Język
Ambitnym wyzwaniem podjętym w najnowszej edycji Kalendarza Lavazza na 2019 rok, stało się podjęcie dialogu z młodymi ludźmi - z wykorzystaniem innowacyjnego wizualnie języka komunikacji, który ma poruszać sumienia, obalając mit, że „dobra nowina, to nie nowina”. „’Good to Earth’ ustanawia artystyczną równowagę pomiędzy sztuką przyrody, a narracją fotograficzną. Dlatego kalendarz przyjmuje formę swego rodzaju czasopisma do przeglądania, które dzięki niezwykłym fotografiom Ami Vitale przez 12 miesięcy ma opowiadać historię sześciu dobrych dla Ziemi projektów. W kalendarzu fotografie pojawiają się parami: sześciu fotografii instalacji artystycznych osadzonych w naturze i sześciu związanych z tymi instalacjami miejsc, w których projekty ‘Good to Earth’ zostały wprowadzone w życie” - powiedział Michele Mariani, dyrektor wykonawczy ds. kreacji w agencji Armando Testy. „Po poprzedniej edycji poświęconej 17 Celom Zrównoważonego Rozwoju ONZ, tegoroczne wydanie Kalendarza Lavazzy ponownie staje doskonałym przykładem mariażu sztuki i zaangażowania społecznego. Pod hasłem ‘Good to Earth’ zdecydowaliśmy się dać świadectwo, że mimo wszystko na Ziemi jest dobro”.

Luty - Kolumbia

Luty - Kolumbia

Dobra wiadomość jest zaraźliwa
Kalendarz Lavazza 2019, który dostępny jest do przeglądania na stronie lavazza.com, stanowi także zaproszenie dla wszystkich entuzjastów fotografii, i nie tylko, do wzięcia udziału w fotograficznym wezwaniu do działania na rzecz realizacji misji „Good to Earth”. Celem jest stworzenie wirtualnego archiwum fotografii inicjatyw, takich, które spotykamy na swojej drodze na co dzień, a które są świadectwem poszanowania natury i działania z myślą o przyszłości Ziemi. Aby podzielić się swoimi historiami, użytkownicy mogą po prostu zamieścić zdjęcie na Instagramie z hashtagiem #goodtoearth do 31 stycznia 2019 roku.

Kalendarz Lavazza 2019

ARW

Artykuł ukazał się w Foto-Kurierze 1-2/2019
Całe wydanie można przejrzeć tutaj

Zobacz również:

Kalendarz lavazza 2018

Kalendarz lavazza 2020



 
data dodania: 18-12-2020
 
godzina dodania: 15:13
 
odsłon: 1551
powrót na stronę główną »

fotografia

Komentarze

zostaw komentarz

sortuj według daty: rosnąco | malejąco

Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz.
powrót na stronę główną »



Zobacz także:

fotografia
Foto-Kurier na weekend: Tomasz Tomaszewski - Sony A7 w Indonezji - artykuł z Wydania Specjalnego Foto-Kuriera 3/14
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Filipiny - archipelag na skraju Azji - artykuł z Foto-Kuriera 12/08
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Meksyk - kraj bajecznych krajobrazów - artykuł z Foto-Kuriera 7/06
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Nie ma drugiego takiego kraju jak Meksyk! - artykuł z Foto-Kuriera 8/10
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Australia - w środku zimy pod namiot - artykuł z Foto-Kuriera 1/11
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Argentyna cz. II: Z Patagonii do wodospadów Iguazu - artykuł z Foto-Kuriera 5/14
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Ziemia Ognista Tierra del Fuego (Argentyna) - artykuł z Foto-Kuriera 7/13
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Macedonia - malowanie światłem - artykuł z Foto-Kuriera 11/14
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Sycylia w obiektywie Fujifilm HS35, śladem Giuseppe Tornatore i włoskiego kina, artykuł z FK 12/13
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Ekwador - ósmy cud świata - artykuł z Foto-Kuriera 8/08
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Galapagos - Jurassic Park - artykuł z Foto-Kuriera 5/10
fotografia
Foto-Kurier na weekend: Tomek Michniewicz - Malezja, obrazy na każdym kroku - artykuł z Foto-Kuriera 8-9/13


Zdjęcie miesiąca
Wrzesień 2024
zdjęcie miesiąca
© fot. MARIUSZ ŚWIECH
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.172) / 0.158

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |