testowe Perfekcyjne makro tanim kosztem – światło zastane - pełny artykuł Foto-Kurier 11/13![]() Ważna jest nie tylko pora dnia, ale i pora roku. Czy słońce to zawsze nasz sprzymierzeniec? Przysłona i czas naświetlania. W drugiej części Fotograficznego ABC Sebastian Janicki serwuje kolejną porcję przydatnych i użytecznych rad opatrzonych oryginalnymi zdjęciami.
![]() fot. Sebastian Janicki. Biedronki siedmiokropki – zdjęcie zostało zrobione w lipcu o godz. 6:17 rano. Słońce było już dość wysoko i zaczynało robić się ostre. Mimo wszystko postanowiłem uchwycić tą niecodzienna scenę, a światło pomogło uzyskać ciekawy efekt. Użyłem Sigmy 105 mm, wraz z Raynoxem DCR 250, który pomógł ładnie rozmyć tło i wyeksponować bohaterów sceny z bałaganu na łące.
Fotografowanie o różnych porach dnia.
![]() fot. Sebastian Janicki. Zdjęcie wykonałem Sigmą 105 wraz z jednym pierścieniem pośrednim i Raynoxem. Muchy to trudny temat. Mimo niskich temperatur rano potrafią się poruszać, a na dodatek są bardzo szczegółowe. Problemem jest doświetlenie metalizującej chityny aby uzyskać dobry efekt. Kolejny minus to fakt, że muchy to małe stworzenia i głębia ostrości bardzo spada, dlatego należy wykonać focus stacking – tzn. zrobić kilka ujęć z różną płaszczyzną ostrości i połączyć w jedno finalne zdjęcie jak na przykładzie. O AF możemy zapomnieć, tylko tryb ręczny. Duża skala wymusza długie czasy naświetlania, więc jeśli trafimy na wiatr możemy zapomnieć o udanym zdjęciu.
Kolejną rzeczą, o której nie każdy wie jest to, że gdy słońce jest wysoko na niebie często tworzy się wiatr – o świcie występuje dużo rzadziej. Gdy wieje możemy odpuścić sobie ,,plener” – nawet statyw nic nie zdziała, skoro źdźbła trawy będą falować. Musimy pamiętać, że to, iż na pierwszy rzut oka wiatr jest słaby nie znaczy że jest tak w rzeczywistości. Przy powiększeniu 1:1 i większym nawet minimalny wiatr skutkuje nieostrym zdjęciem. Przy dużych skalach głębia ostrości jest papierowa i tym bardziej łatwo nie trafić ,,na oczy” .
![]() fot. Sebastian Janicki. Skakun szydłówka – zupełnie inne podejście i perspektywa. Starałem się zrobić coś wbrew schematom mówiącym, że dobre makro można wykonać jedynie z profilu. W tym przypadku położyłem się na trawie i zrobiłem zdjęcie z perspektywy żabiej, przez co mamy wrażenie że jesteśmy częścią tego pięknego ekosystemu.
Jesień obfituje w mnóstwo dużych ważek. To jest ich pora. Są to prawdziwi królowie przestworzy, zresztą jak sama angielska nazwa wskazuje (dragonfly – latający smok). Mało kto wie, że większe ważki potrafią latać z prędkością nawet 10 metrów na sekundę. Są na domiar złego mięsożerne i potrafią świetnie polować. Nie raz zdarza mi się podglądać jak ważka konsumuję muchę czy komara. Są zwierzętami terytorialnymi i mają świetny wzrok. Jeśli intruz pojawi się na ich terytorium zaciekawione podlatują zatrzymując się w powietrzu jak koliber, lub siadają na nowym nieproszonym obiekcie. To bardzo ciekawskie owady.
data dodania: 31-05-2018
godzina dodania: 09:30
odsłon: 9450
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() Sigma BF - pełnoklatkowa prostota i elegancja 24 lutego 2025 r. Sigma zaprezentowała pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sigma BF. Jest to pierwszy aparat Sigmy mający jednolitą obudowę uformowaną poprzez precyzyjne wycięcie z jednego, litego bloku stopu aluminium. Aparat ma nowy interfejs użytkownika, oparty na dotykowych przyciskach i pokrętłach reagujących na nacisk, który... ![]() Kamery filmowe RED z serii Z cinema z mocowaniem Nikon Z 13 stycznia 2025 r. firma RED Digital Cinema, Inc., spółka zależna Nikon Corporation, zaprezentowała pierwsze kamery filmowe z serii Z CINEMA: V-RAPTOR [X] Z Mount oraz KOMODO-X Z Mount. Wyposażono je w mocowanie Z firmy Nikon, które umożliwia filmowcom korzystanie z... ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Nowe zasady konkursu mają zwiększyć jego atrakcyjność i umożliwiają udział w konkursie osobom, które nie sa zwolennikami tworzenia serii zdjęć. Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wgrać do serwisu foto-kurier.pl do zakładki zdjęcia seryjne/EISA MAESTRO 2025 pliki o dłuższym boku maksymalnie 1200 pikseli (waga maks. 2 MB). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |