testowe Fotografujemy duże przedmioty odbijające światło w różnych kierunkach - Pełna wersja artykułu z Foto-Kuriera 5/2014![]() W dzisiejszych czasach często fotografujemy małe przedmioty. Głównym przeznaczeniem tych zdjęć są strony internetowe. Jednak na małych przedmiotach świat się nie kończy. Dlatego w tym odcinku „Jak to sfocić” prezentujemy kulisy sesji z większą modelką. Tym razem będzie to pralka i to nie byle jaka – najnowszy model – Samsung WW9000.Pralkę WW9000, podobnie jak aparaty fotograficzne, wyposażono w funkcję Smart Control, umożliwiającą zdalne sterowanie i monitorowanie pracy urządzenia za pośrednictwem smartfonu, przy użyciu specjalnej aplikacji (w wersji na Androida i iOS). Dzięki temu użytkownik bez względu na to, czy jest w domu, czy też poza nim, może błyskawicznie rozpocząć lub zatrzymać cykl prania, otrzymując na bieżąco powiadomienia o pozostałym czasie oraz o zakończeniu cyklu. Pralka ma wbudowany automatyczny dozownik detergentu (dzięki czemu dozowanie odbywa się automatycznie w zależności od stopnia zabrudzenia ubrań czy wielkości załadunku) oraz technologię Eco Bubble, która umożliwia zaoszczędzić energię. Cechy te, niestety, dość trudno pokazać w trakcie fotografowania.
![]()
Modelka: Wrodzony wdzięk i elegancja połączone z najnowszym wzornictwem pełnym wypukłości i delikatnych załamań linii obudowy sprawiły, że w charakterze modelki wystąpiła pralka Samsung WW9000 wyposażona w intuicyjny interfejs użytkownika oraz tzw. „inteligentne” tryby prania. Pozbywając się zbędnych linii, pokręteł i przycisków, Samsung stworzył pralkę o prostej, opływowej ściance przedniej, z motywem fali po bokach. W górnej części przedniej obudowy znajduje się 5-calowy, kolorowy ekran dotykowy, który pomaga szybko wybrać program prania. Pralka po włączeniu wita nas miłym dla ucha dźwiękiem. Gładko wykończona obudowa ma w części przedniej eleganckie ciemne, transparentne drzwi otwierające się niezwykle szeroko (co ułatwia załadunek do pralki). Mienią się one bogatą paletą barw, gdy pada na nie światło. To wszystko powoduje, że model taki niezwykle trudno sfotografować, gdyż każda z powierzchni odbija światło w inną stronę. O pralce można przeczytać na stronie producenta >>>.
![]() Panele Bowens limelite powieszono na pantografach firmy Ventis. Zawieszonym niżej rozświetlono drzwi pralki, a drugim jej bryłę.
![]()
W trakcie fotografowania na wszystkich panelach Limelite ustawiono
Dlatego też przed sesją tego typu przedmiotów dobrze jest zapoznać się z ich właściwościami, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieli, co jest najważniejsze w prawidłowym odbiorze fotografowanego obiektu i na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania zdjęć. Fotografowanie pralki wymaga dość obszernego pomieszczenia, zdecydowanie większego niż przy stolikowej fotografii z przeznaczeniem do internetu. W naszym przypadku było to redakcyjne studio o wymiarach 2,85 m wysokości 5,5 metra długosci i 4,5 m szerokości. I nie chodzi tu o to, że nasza modelka jest ogromna. Jej wymiary są standardowe (60×65×84 cm), ale ze względu na nie musimy mieć tzw. odejście od modelki, żeby właściwe wymodelować światło wokół niej. Niestety tego typu modelu nie da się sfotografować zgdonie z naszymi założeniami za pomocą jednego źródła światła. Pralka swoje waży (kilkadziesiąt kg), więc nie mogliśmy jej postawić na stole bezcieniowym.W celu ustabilizowania jej położenia, pod każdą z nóg podłożyliśmy specjalny „bucik”, na który następnie położyliśmy płytę mleczną z naszego największego stołu bezcieniowego firmy MEFO. Dzięki takiemu ustawieniu pod pralką stworzył nam się obszar, w który z powodzeniem mogliśmy włożyć lampę studyjną Miqro ProB firmy Elfo, która miała nam posłużyć do podświetlenia pralki od dołu. Za pralką rozwinęliśmy klasyczne białe tło kartonowe umieszczone na systemie zawieszania teł firmy Ventis.
Oświetlenie
![]() Tuż za plecami pralkii ustawiliśmy panel oświetleniowy Bowens Limelite
data dodania: 15-12-2014
godzina dodania: 08:58
odsłon: 8654
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Klauzule informacyjne na gruncie RODO - zakres i przykładowa treść klauzuli - artykuł z Foto-Kuriera 10/18
![]() Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC 1/2025 (3) Wydanie Specjalne Foto-Kurier EXTRA Digitalizacja Warsztatowe ABC to trzecie spotkanie z Państwem w tej formie, w którym staramy się zaprzyjaźnić Państwa z procesem digitalizacji, przybliżając jego złożoność oraz pokazując jednocześnie jak ważny, ciekawy i obszerny jest to temat. Czy ktoś z Państwa słyszał kiedyś o skanerach dziełowych, o skanerach do map i tkanin, o skanerach do zestawów dokumentów i wszelkiego rodzaju skanerach specjalistycznych? Obecnie nowością rynkową są różnego rodzaju skanery strukturalne, warstwowe, które umożliwiają realizację przestrzennych wydruków wykonywanych na drukarkach strukturalnych, o których również piszemy w tym wydaniu. W publikacji pomagamy zrozumieć jak ważna jest digitalizacja w medycynie, muzealnictwie. Odpowiadamy na pytanie po co digitalizujemy i pokazujemy przykłady digitalizacji w największych instytucjach naszego kraju – z których często korzystamy na co dzień... ![]() TEST Tamrona 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD - kultowe zbliżenie 26 września 2024 r. zadebiutował nowy Tamron 90 mm f/2,8 Di III Macro VXD. To wszechstronny obiektyw makro przeznaczony zarówno do pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E, jak i Nikon Z. Obiektyw ma charakteryzować się wysoką jakością obrazu i ma skalę odwzorowania 1:1, a zatem powinien idealnie sprawdzić się w fotografii zbliżeniowej i portretowej. Pod koniec listopada zawitał do naszej redakcji, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Do testu wykorzystaliśmy aparaty Sony A7 III oraz Sony A7C R. ![]() Wygraj 2500 euro - EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" - tylko do 15 maja Konkurs EISA MAESTRO 2025 - "Życie ulicy" (Street Life). Konkurs ma dwie kategorie: zdjęcia seryjne i po raz pierwszy zdjęcia pojedyncze. Główna nagroda wynosi 2000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla serii) oraz 1000 euro + 500 euro w głosowaniu na Facebooku (dla zdjęć pojedynczych). Zdjęcia pojedyncze przyjmowane są poprzez zakładkę EISA MAESTRO'25 w galeriach konkursowych z 2025 roku. Dołącz do zabawy i wygraj nawet 2500 euro. Tylko do 15 maja. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |